See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare complete de parasutare
Description: Furnizarea de complete de parașutare destinate să asigure buna desfăşurare a activităţilor din unităţile militare beneficiare, în cantităţile estimate şi specificațiile tehnice detaliate în caietul de sarcini. Unitatea militară 02655 VLĂDENI în calitate de autoritate contractantă va achiziționa complete de parașutare în folosul unității militare, la următoarele adrese: - U.M. 02655 Vlădeni – str. Gării, nr. FN, loc. Vlădeni, jud. Brașov. - U.M. 02000 Buzău – str.Hangarului , nr. 2, loc. Buzău, jud. Buzău; - U.M. 01020 Dej – str.Tudor Vladimirescu, nr. 1, loc. Dej, jud. Cluj.
Internal identifier: 1
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39523000 Parachutes
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Parașută de înaltă performanță tip aripă
Description: Produsul „Complet paraşute de înaltă performanţă, tip aripă”, este destinat paraşutărilor de antrenament sau de luptă a personalului şi materialelor în siguranţă din aeronave aflate în zbor, cu aterizare de precizie într-un perimetru stabilit, pe sol sau apă, cu posibilităţi de deplasare pe orizontală, pe distanţe medii şi mari. Sistemul trebuie să permită paraşutările de tip HALO (high altitude-low opening) şi HAHO (high altitude-high opening). În cazul încheierii unui acord-cadru: Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 10.440.000,00 RON Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru - cantități minime 1 cantități maxime 350 Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent - cantități minime 1 cantități maxime 120 Calendar estimativ trimestrial Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității/entității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității/entității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Lot: LOT-0002
Title: Parașută rotundă pentru personal
Description: Parașuta rotundă pentru personal face parte din categoria parașutelor pentru personal. Parașuta rotundă pentru personal trebuie să fie un mijloc destinat transportului la sol, în siguranță a parașutiștilor din structurile specializate ale forțelor pentru operații speciale cu mijloace individuale/ specifice de ducere a luptei, din aeronave de transport aflate în zbor. Parașuta rotundă pentru personal trebuie să asigure: a) Formarea și antrenarea în condiții de maximă siguranță a personalului; b) Parașutarea unor forțe cu mijloacele individuale din dotare, în zone de interes, pentru îndeplinirea unor misiuni în care nu este oportună sau posibilă întrebuințarea altor mijloace/ procedee de inserție sau, pentru realizarea surprinderii. În cazul încheierii unui acord-cadru: Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 125.000.000,00 RON Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru - cantități minime 1 cantități maxime 2500 Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent - cantități minime 1 cantități maxime 1000 Calendar estimativ trimestrial Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității/entității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității/entității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Lot: LOT-0003
Title: Sistem de parașute cu platformă amortizoare pentru încărcături grele
Description: Sistemul este destinat structurilor militare care îndeplinesc misiuni de luptă, iar bunurile materiale necesare le sunt asigurate prin parașutare. În cazul încheierii unui acord-cadru: Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 7.760.000,00 RON Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru - cantități minime 1 cantități maxime 80 Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent - cantități minime 1 cantități maxime 10 Calendar estimativ trimestrial Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității/entității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității/entității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Main classification (cpv): 39523100 Dirigible parachutes
Lot: LOT-0004
Title: Sistem de parașute cu platformă amortizoare pentru încărcături ușoare
Description: Sistemul este destinat structurilor militare care îndeplinesc misiuni de luptă, iar bunurile materiale necesare le sunt asigurate prin parașutare. În cazul încheierii unui acord-cadru: Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 5.360.000,00 RON Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru - cantități minime 1 cantități maxime 80 Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent - cantități minime 1 cantități maxime 10 Calendar estimativ trimestrial Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității/entității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității/entității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.