Additional information
2. În cazul în care op econ intentioneaza sa subcontr o parte/parti din contract, DUAE include si inform solicit cu privire la subcontr. Ent contract poate solicita ofertantilor sa depuna toate sau o parte dintre doc. justif. ca dovada a inform cuprinse în DUAE, în orice moment pe durata desfas. unei proceduri de atrib., daca acest lucru este necesar pentru a asigura desf. coresp. a procedurii. Înainte de atribuirea contractului, ent contract solicita ofert. clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire, sa prezinte fara întârziere doc justif. actualiz. prin care sa demonstreze indepl. tuturor crit. de calificare, in conf. cu inform. cuprinse în DUAE. DUAE este atasat la anuntul de particip. impreuna cu celelalte doc. ale achiz. si poate fi accesat in vederea completarii de catre op. econom. interesati la urmatorul link:
https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/espd/filter
5. Ofertantul nu are dreptul ca în cadrul aceleiasi proceduri:
— sa depuna doua sau mai multe oferte individuale si/sau comune sub sanctiunea excluderii din competitie a tuturor ofertelor în cauza;
— sa depuna oferta indiv./comuna si sa fie nominalizat ca subcontr. în cadrul unei alte oferte, sub sanctiunea excluderii ofertei individuale sau, dupa caz, a celei în care este ofertant asociat.
Solicitarile de clarific. referitoare la prezenta documen. de atribuire, se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la sect „Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la sect. „Documentatie si Clarificari” din cadrul anuntului de particip., ent. contract urmând sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare decât cea stabilita prin document de atribuire. Prin urmare, pentru transmit solicit de clarificari în legatura cu doc. de atribuire, op econ. trebuie sa se înregistreze în SEAP.