See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achizitia serviciilor de proiectare si a executiei lucrarilor pentru obiectivul de investitii: “CONSTRUIRE SPITAL BOLI INFECTIOASE SI PNEUMOLOGIE, DISPENSAR TBC SI FUNCTIUNI CONEXE”, cod unic 4230487/2022/50
Description: Achizitia serviciilor de proiectare si a executiei lucrarilor pentru obiectivul de investitii: “CONSTRUIRE SPITAL BOLI INFECTIOASE SI PNEUMOLOGIE, DISPENSAR TBC SI FUNCTIUNI CONEXE”, cod unic 4230487/2022/50 Scopul lucrarilor reprezinta realizarea investitiilor pentru proiectul “CONSTRUIRE SPITAL BOLI INFECȚIOASE ȘI PNEUMOLOGIE, DISPENSAR TBC ȘI FUNCȚIUNI CONEXE”. Obiectivul investiției ce face obiectul prezentului caiet de sarcini îl constituie construirea unui nou corp de clădire al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Oradea, destinat următoarelor specializări: Boli infecțioase, Pneumologie și Fiziologie, ce în prezent funcționează în 3 locații diferite, unele în sistem pavilionar. Noul spital se dorește a fi o unitate medicală de excelență, oferind servicii medicale la cel mai înalt nivel, cu personal medical cu pregătire specializată. 1. Primul termen pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 35 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 30-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. 2. Al doilea termen pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. SOLICITARILE DE CLARIFICARI VOR FI TRANSMISE IN FORMAT EDITABIL. Prevederile prezentei sectiuni se completeaza cu prevederile Caietului de Sarcini. Valoarea totala estimata: 391.822.181,77 lei fara TVA, defalacata dupa cum urmeaza: - 374.846.192,77 lei fara TVA - reprezentând componenta de execuție lucrări; - 16.975.989,00 lei fara TVA - Reprezentând componenta de proiectare. Ofertanții nu vor avea nicio obligație în raport cu valorile componentelor, acestea fiind orientative, oferta comparându-se în ansamblul său cu valoarea estimată a contractului. Prevederile prezentei sectiuni se completeaza cu prevederile Caietui de Sarcini.
Internal identifier: Cod unic: 4230487/2022/50
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45215140 Hospital facilities construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: ACHIZITIA SERVICIILOR DE PROIECTARE SI EXECUTIE LUCRARI PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTITII “CONSTRUIRE SPITAL BOLI INFECTIOASE SI PNEUMOLOGIE,DISPENSAR TBC SI FUNCTIUNI CONEXE” Spitalul va avea un total de 218 de paturi (minim) pentru spitalizarea continuă a pacienților, ce vor putea fi suplimentate la 295 de paturi, în funcție de necesități, la care se adaugă 20 paturi în regim de spitalizare de zi și 11 paturi pentru terapie intensivă, ajungînd la un total de 249 paturi minim – 326 paturi maxim. Acestea vor fi organizate și împărțite între specialitățile medicale, după cum urmează*: - SECTORUL SPITALIZARE CONTINUĂ - Secția Boli infecțioase digestiv: 33 paturi, cu posibilitate de suplimentare la 65 de paturi în funcție de necesitate - Secția Boli infecțioase respirator + HIV: 55 paturi, cu posibilitate de suplimentare la 100 de paturi în funcție de necesitate - Secția Pneumologie 1: 65 paturi (inclusiv sector TBC adulti 11 paturi) - Secția Pneumologie 2: 65 paturi (inclusiv sector TBC adulti 11 paturi) - Compartiment Terapie Intensivă: 11 paturi . - ÎN REGIM SPITALIZARE DE ZI - Spitalizare de zi: 20 paturi Spitalul va avea în cadrul său un Compartiment pentru primiri urgențe, cu zona de primiri urgențe ce sosesc cu ambulanța, cameră de tratament și monitorizare, 3 izolatoare și cu câte 21 o cameră de gardă pentru fiecare dintre specialitățile medicale, fără a se constitui într-o unitate primiri urgențe de sine stătătoare. Spitalul va cuprinde și un Ambulator integrat, cu cabinete pentru fiecare dintre specialități, precum și săli de tratamente, explorări, conform Tabelului alocare spații ( parte a prezentului studiu de fezabilitate). In cadrul ambulatorului se va regăsi și o camera hiperbară. Ambulatorul va avea acces direct din exterior, precum și din holul de acces al spitalului. Independent de acesta, cu acces separat de restul spitalului, se va regăsi Dispensarul TBC. Pentru a oferi servicii medicale complete în specialitățile vizate, noua clădire va cuprinde, pe lângă serviciile necesare tratamentului pacienților internați, și serviciile necesare diagnosticului (imagistică, explorări funcționale, endoscopie bronșică și digestivă). În baza principiului eficienței acestea vor deservi atât sectoarele de spitalizare continuă și de zi, precum și camerele de gardă și ambulatorul integrat. . A fost prevăzut un bloc operator de dimensiuni reduse, de 2 săli, pentru situații speciale. ALTE SPATII PENTRU SERVICII COMPLEMENTARE CELOR MEDICALE: - SERVICII GENERALE, cuprinzând: - zona de acces și servicii publice ( recepție, spații așteptare, cafenea, spațiu comercial, camera ruugăciuni) - birouri internări / externări, cu legătură facilă cu sectoarele de spitalizare - vestiare pentru personal și medici rezidenți -Blocul administrativ, ce cuprinde spațiile birourilor pentru departamentele necesare funcționării și administrării unității medicale: executiv, financiar-contabil, resurse umane, juridic, etc. -Spitalul va include spații adecvate pentru învățământ și cercetare clinică. Mai precis, va cuprinde un amfiteatru, săli de cursuri și săli de studiu, cercetare pentru studenți și rezidenți. -SERVICII SUPORT, cuprinzând: - farmacie centrală (cu zonă de preparare și prelucrare, depozitare, recepție marfă, eliberare medicamente către spital și spații pentru personal și suport); - bucătărie de lapte (cu zone preparare alimente sugari, biberoane, spălare și pregătire biberoane, zona ă distribuție către secții și spații pentru personal și suport); 22 - laborator TBC si Biologie moleculară - punct distribuție alimente - punct gestionare lenjerie - bloc tehnic și logistic (cuprinde spațiile necesare depozitărilor de materiale medicale și nemedicale în cadrul spitalului); - zona gestionare deșeuri - PROSECTURĂ Contractul supus procedurii de contractare cuprinde atât proiectare, furnizare şi execuţie, astfel încât Antreprenorul va fi şi Proiectant conform legislaţiei în vigoare. Antreprenorul este responsabil pentru întocmirea proiectelor pentru toate specialităţile şi pentru toate obiectele incluse în prezentul contract. Întocmirea proiectelor se va face conform cu legislaţia naţională şi vor fi verificate de către verificatori autorizați conform reglementărilor legale în vigoare puși la dispoziție de către Beneficiar. Prevederile prezentei sectiuni se completeaza cu prevederile Caietului de Sarcini.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45255400 Fabrication work, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works