178862-2023 - ResultRomania-Oradea: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Creșterea accesibilității pe drumurile județene în Zona Metropolitană Oradea
Reference number: 4244997/2022/5
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul acestui contract de achiziție, ce urmează a fi atribuit prin prezenta procedură de achiziție, constă în "Creșterea accesibilității pe drumurile județene în Zona Metropolitană Oradea":
Lotul 1: DJ767J (Sector I) și DJ767E;Potrivit Documentației în faza Proiect Tehnic, sectoarele de drumuri județene proiectate au o lungime totală de 18,537 km la care se adaugă amenajări drumuri laterale pe lungimi variabile, respectiv:
- DJ767J de la km 0+000 (intersecție giratorie acces Centura Oradea) la km 5+837 (Intersecție giratorie acces DN1), L=5,837 km, (drum județean nou clasificat);
-DJ767E Oșorhei – Copăcel, sector de la km 1+060 la km 13+760, L=12,700 km.
Necesitatea lucrărilor propuse în prezentul proiect este în primul rând argumentată de starea fizică a sectoarelor de drumuri județene, DJ767J fiind un drum județean nou, iar starea de viabilitate a tronsonului de drum DJ767E Oșorhei – Copăcel, este necorespunzătoare raportată la condițiile generale de circulație actuale și în perspectivă, îmbrăcămintea rutieră este neconformă cerințelor actuale de siguranță și confort, structura rutieră prezintă un grad avansat de degradare, dispozitivele de scurgere a apelor se află într-o situație precară, fiind colmatate sau distruse, starea de viabilitate fiind necorespunzătoare.
Prin realizarea lucrărilor se urmărește îmbunătățirea considerabilă a stării de viabilitatea precum și starea tehnică a părții carosabile, confortul și siguranța utilizatorilor.
Lotul 2: Sector II (DJ797D, DJ797G, DJ797E, DJ797F) și Sector III (DJ797C). Potrivit Documentației în faza Proiect Tehnic, sectoarele de drumuri județene proiectate au o lungime totală de 13,24577 km, respectiv:Sector II, Lungimea totală: 8,34077 km,-DJ797D de la km 0+000 (Drumul Nojoridului), la km 5+085,95 (DC 64 Nojorid-Apateu), L= 5.085,95m, -DJ797G de la km 0+000 (Strada Hack Halasi Gyula), la km 0+250,80, L= 250,80 m,-DJ797E de la km 0+000 (intersecție cu DN79) până la 1+670,57 (intersecție DJ797D), L= 1.670,57m,-DJ797F de la km 0+000 (intersecție cu DN79 in comuna Nojorid) pana la 1+333,45, L= 1.333,45m. Sector III, Lungimea totală: 4,905 km,-DJ797C de la hm 0+000 (sens giratoriu strada Arinului) la km 4+905, (intersecție cu DJ 797), L= 4,905 km.
Durata contractului: 18 luni.In conf cu prev art. 160 alin.(1) din Lg nr. 98/2016, termenul limita pana la care orice op ec are dreptul de a solicita clarificari sau informatii in legatura cu doc de atrib este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.In conf cu prev art. 160 alin. (2) din Lg 98/2016,AC stabileste 2 termene limita de raspuns la solicitari clarificare, astfel:1.-limita este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; 2. -limita este cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.Cele 2 termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul op ecde a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade de la publicare Anuntul de Participare si pana cel mai tazriu cu 11 zile anterior termenului limita de depunere a ofertelor. Deoarece AC are oblig de a raspunde clar si complet solicitarilor de clarific, fapt pt care trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pt formulare răspuns,la primul termen de raspuns AC va raspunde solicitarilor de clarific adresate de op ec pana cel mai tarziu cu 33 de zile anterior datei limita de depunere a ofertelor,iar la al doilea termen de raspuns AC va raspunde solicitarilor adresate pana cel mai tarziu cu cu 18 zile anterior datei limita de depunere a ofertelor.In fc de complexitatea solicitarilor adresate de op ec, pt care raspunsul ar trebui publicat la primul termen, AC isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile respective la al doilea termen din Doc de Atribuire.Termenele de raspuns la clarific au fost stabilite a.î. op ec sa aiba o perioada adecvata pt analizarea Doc de Atribuire si pt elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de AC.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Sector II (DJ797D, DJ797G, DJ797E, DJ797F) și Sector III (DJ797C)
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233120 Road construction works, 45221111 Road bridge construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Potrivit Documentației în faza Proiect Tehnic, sectoarele de drumuri județene proiectate au o lungime totală de 13,24577 km, respectiv:
Sector II, Lungimea totală: 8,34077 km,
- DJ797D de la km 0+000 (Drumul Nojoridului), la km 5+085,95 (DC 64 Nojorid-Apateu), L= 5.085,95m,
- DJ797G de la km 0+000 (Strada Hack Halasi Gyula), la km 0+250,80, L= 250,80 m,
- DJ797E de la km 0+000 (intersecție cu DN79) până la 1+670,57 (intersecție DJ797D), L= 1.670,57m,
- DJ797F de la km 0+000 (intersecție cu DN79 in comuna Nojorid) pana la 1+333,45, L= 1.333,45m.
Sector III, Lungimea totală: 4,905 km,
- DJ797C de la hm 0+000 (sens giratoriu strada Arinului) la km 4+905, (intersecție cu DJ 797), L= 4,905 km.
DJ767J (Sector I) și DJ767E
Lot No: 1
Potrivit Documentației în faza Proiect Tehnic, sectoarele de drumuri județene proiectate au o lungime totală de 18,537 km la care se adaugă amenajări drumuri laterale pe lungimi variabile, respectiv: