179137-2020 - ResultRomania-Slatina: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Modernizare drum județean DJ 546, Dăneasa (intersecție DN 6)-Slatina (intersecție DN 65)-Verguleasa (intersecție DN 67B), cod SMIS 118016
Reference number: 2/4394706/2019
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
In scopul imbunatatirii mobilitatii rutiere regionale, UAT Judetul Olt prin Consiliul Judetean Olt, in parteneriat cu unitatile teritoriale traversate de drumul judetean DJ 546, respectiv UAT Comuna Daneasa, UAT Orasul Draganesti-Olt, UAT Comuna Maruntei, UAT Comuna Coteana, UAT Comuna Brebeni, UAT Comuna Valea Mare, UAT Municipiul Slatina, UAT Comuna Curtisoara, UAT Comuna Teslui, UAT Comuna Verguleasa, a depus spre finantare proiectul „Modernizare drum judetean DJ 546, Daneasa (intersectie DN6) – Slatina (intersectie DN65) - Verguleasa (intersectie DN67B)”, pentru care, ulterior evaluarii acestuia a fost semnat contractul de finantare nr. 101/28.6.2017 in cadrul Programului Operational Regional 2014-2020, Axa prioritara 6 – Imbunatatirea infrastructurii rutiere de importanta regionala – Prioritatea de investitii 6.1 – Stimularea mobilitatii regionale prin conectarea nodurilor secundare si tertiare la infrastructura TEN-T inclusiv a nodurilor multimodale.
Modernizarea DJ 546 stimuleaza mobilitatea in Regiunea S-V Oltenia prin cresterea accesibilitatii zonelor rurale din comunele Daneasa, Maruntei, Coteana, Brebeni, Valea Mare, Curtisoara, Teslui, Verguleasa, cat si in zona urbana orasul Draganesti-Olt si municipiul Slatina la reteaua TEN-T.
Modernizarea DJ 546 asigura cresterea mobilitatii regionale, atat prin cresterea gradului de accesibilitate a comunitatilor rurale si urbane din proximitatea TEN-T, dar si prin prisma interconectarii cu judetul Valcea:
— populatia deservita de DJ 546 este de 122 408 persoane;
— lungimea drumului DJ 546 modernizat este de 58,367 km;
— drumul judetean DJ 546 asigura conectivitatea la trei coridoare TEN-T (DN 6, DN 65, DN 67B);
— conectivitatea DJ 546 la TEN-T este directa pe teritoriul comunei Daneasa (intersectie cu DN 6) si pe teritoriul comunei Verguleasa (intersectie cu DN 67 B);
— DJ 546 asigura accesul catre Slatina, municipiul resedinta al judetului Olt.
Obiectul contractului ce va fi incheiat ca urmare a derularii acestei proceduri de achizitie publica este modernizarea drumului judetean DJ 546 prin executia tuturor lucrarilor identificate prin proiectul tehnic de executie (parti scrise si parti desenate),
Termenii si conditiile contractului includ si o garantie pentru executia lucrarilor de minimum trei ani.
Valoarea estimată a contractului (conform devizului general întocmit la faza de proiect tehnic) este de 93 960 789,00 RON fără TVA, calculată astfel:
— Cap. 4 – Cheltuieli pentru investitia de baza – 93 418 568,00;
— Cap.5.1 – Organizare de santier 542 221,00 RON;
— Cap.5.1.1 – Lucrari de constructii si instolatii aferente organizarii de santier 417 093,00 RON;
— Cap. 5.1.2 – Cheltuieli conexe organizarii santierului 125 128,00 RON.
Total 93 960 789,00 RON.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 21 de zile. Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări in a 11-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221100 Construction work for bridges
II.2.4.
Description of the procurement
Prezenta procedura isi propune atribuirea unui contract de achizitie publica de lucrari avand ca obiect modernizare drum județean DJ 546, Dăneasa (intersecție DN 6)-Slatina (intersecție DN 65)-Verguleasa (intersecție DN 67B).
Lungimea traseului proiectat: 58,367 km:
— km 53 + 365 – km 55 + 536, intersectia DN6, Daneasa-intrare Draganesti Olt = 2,171 km;
— km 56 + 914 – km 60 + 128 = 3,214 km, din zona podului CF pana in zona Fabricii de zahar;
— km 63 + 601 – km 89 + 705 = 26,104 km, iesire oras Draganesti Olt-intrare municipiu Slatina;
— km 98 + 182 – km 125 + 060 = 26,878 km, iesire municipiu Slatina-intersectie cu DN67B, localitatea Verguleasa (Poganu).
In concordanta cu legislatia in vigoare, vor fi asigurate, functie de elementele geometrice, starea tehnica si situatia juridica, urmatoarele caracteristici:
— categoria drumului: drum judetean;
— clasa tehnica a drumului: IV;
— viteza de proiectare: 50 km/h;
— latimea partii carosabile: 6,50 m din care: 2 x 3,0 m;
— benzi de incadrare 2 x 0,25 m;
— latimea platformei: 8,00 m;
— latimea acostamentelor: 2 x 0,75 m;
— tipul structurii rutiere: supla;
— profilul transversal in aliniament se va amenaja cu panta tip acoperis de 2,5 % pe partea carosabila, iar pe acostamente de 4 %.
Modificarea contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si ale prevederilor din cadrul Instructiunii nr. 3/2017 emisa de ANAP, respectiv cap. III – „Modificari nesubstantiale – adaptari la context practic si modificari nesubstantiale”.
Durata de executie a contractului este de 28 de luni.