182426-2022 - ResultRomania-Constanța: Engineering works and construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Execuție lucrări de infrastructură portuară prevăzute prin proiectul “Modernizarea şi dezvoltarea capacităţii portului Constanţa - dezvoltarea infrastructurii portuare în zona de dezvoltare A, MOL II-S Port Constanţa Sud prin extinderea platformei portuare facilitând transportul multimodal” depus în cadrul Apelului pentru îmbunătățirea condițiilor de navigație și d... detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 1602648120211
II.1.2.
Main CPV code
45220000 Engineering works and construction works
II.1.4.
Short description
Executia lucrarilor ce fac obiectul prezentei proceduri de atribuire presupune amenajarea a 16 ha pe Molul II-S din Portul Constanta Sud, in zona danelor 126-130.
In acest scop, realizarea investiției va include următoarele componente:
• Platforme portuare si lucrari hidrotehnice
• Retele de alimentare cu apa potabila, incendiu si canalizare menajera si pluviala
• Retele electrice si curenti slabi
• Cladiri/Arhitectura/Rezistenta
Detalieri privind lucrarile ce se vor executa se regasesc atat in caietul de sarcini, cat si in Proiectul tehnic atasat documentatiei de atribuire.
Prin intermediul conditiilor contractuale sunt reglementate aspectele referitoare la depășirile cantitative/valorice puse în operă rezultate din remăsurători, datorate nepotrivirilor dintre estimarea inițială și realitatea execuției, fără a fi afectat proiectul tehnic sau specificațiile tehnice, și sunt prevăzute în mod corespunzător clauze de revizuire cu privire la modificările nesubstanțiale ce ar putea interveni pe parcursul execuției contractului, cu respectarea prevederilor legislației aplicabile.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor este de 15 zile. În măsura în care solicitările de clarificări sau informațiile suplimentare sunt adresate în termenul stabilit prin prezenta fișa de date, respectiv de 15 zile, Achizitorul va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare cu 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
În obiectul achiziției sunt incluse lucrări pentru care se urmărește obținerea de fonduri nerambursabile in cadrul Apelului pentru îmbunătățirea condițiilor de navigație și dezvoltarea infrastructurii și suprastructurii portuare situate pe rețeaua TEN-T Core (beneficiari publici si privati) proiecte noi de investiții lansat pentru POIM 2014-2020, Axa prioritară 1 Îmbunătăţirea mobilităţii prin dezvoltarea reţelei TEN-T şi a transportului cu metrou, Obiectivul Specific 1.3 (O.S.), ca urmare a depunerii cererii de finantare pentru proiectul “Modernizarea şi dezvoltarea capacităţii portului Constanţa - dezvoltarea infrastructurii portuare în zona de dezvoltare A, MOL II-S Port Constanţa Sud prin extinderea platformei portuare facilitând transportul multimodal”.
Execuția acestora va contribui la dezvoltarea infrastructurii portuare în zona MOL II-S Port Constanţa Sud prin extinderea platformei portuare facilitând astfel transportul multimodal. Principalele activități presupun crearea de platforme portuare si realizarea de lucrari hidrotehnice, realizarea de retele de alimentare cu apa potabila, incendiu si canalizare menajera si pluviala, de retele electrice si curenti slabi, precum si de cladiri/Arhitectura/Rezistenta.
Valoarea estimată totală este de 248.479.646,58 lei, fără TVA, defalcată pe linii bugetare, după cum urmează:
• Capitolul 1. Cheltuieli pentru obținerea și amenajarea terenului - 110.000 lei,
• Capitolul 2. Cheltuieli pentru asigurarea utilităților obiectivului de investiții - 240.000 lei
• Capitolul 4. Cheltuieli pentru investiția de bază - 240.948.419 lei, defalcata pe obiecte, dupa cum urmeaza:
4.1.1.a Clădire facilitate ROPAX 1.799.229 lei
4.1.1.b Post Trafo 3.150.000 lei
4.1.1.c Retele apa - canal 18.071.590 lei
4.1.1.d Retele electrice si curenti slabi 11.295.000 lei
4.1.1.e Echipamente si instalatii electrice 8.615.000 lei
4.1.1.j Platforme portuare 191.860.100 lei
4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj 6.157.500 lei
• Capitolul 5. Alte cheltuieli - 5.863.522,98 lei
• Capitolul 6. Cheltuieli pentru darea în exploatare 1.317.704,60 lei
Procentul de diverse si neprevazute este de 10% din valoarea estimata, aceasta urmand a fi utilizata in conditiile prevazute in contract, in principal pentru variatiile intervenite in executia lucrarilor.
In cadrul Proiectului tehnic sunt prevazute si dotari si active necorporale (conform F4- liniile 3 si 4 , insa acestea nu fac obiectul prezentei proceduri), astfel ca operatorii nu le vor include in cadrul ofertelor ce vor fi depuse.