See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Execuție Lucrări pentru obiectivul de investitii ”Modernizare DJ 707: lim.jud.Arad-Căzănești-Vața de Jos, km 22+700-km 35+700”
Description: Execuție Lucrări pentru obiectivul „Modernizare DJ 707: lim.jud.Arad-Căzănești-Vața de Jos, km 22+700-km 35+700””. Cod SMIS 321904, Contract de finantare nr .164/30.08.2024. - Cheltuieli pentru pentru obtinerea si amenajarea terenului: 72.929.905,47 lei fara TVA - Cheltuieli pentru investitia de baza: 33.607.795,24 lei fara TVA; - Organizare de santier: 404.116,93 lei fara TVA; Valoarea estimată: 106.941.817,64 lei fără TVA Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Facem precizarea ca defalcarea valorii estimate este prezentată cu titlu orientativ și nu limitativ. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari cu 20 zile si cu 11 zile inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anuntul de participare .
Internal identifier: 4374474_2024_PAAPD1512360
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233120 Road construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: EExecuție Lucrări pentru obiectivul :Modernizare DJ 707: lim.jud.Arad-Căzănești-Vața de Jos, km 22+700-km 35+700” Prin realizarea acestui proiect se urmărește reabilitarea si consolidarea drumului județean in vederea realizării unor elemente geometrice corespunzătoare unui drum de clasă tehnica IV, care asigura o accesibilitate mai buna in zonele cu potențial turistic la nivel de regiune, reducerea costurilor de operare a autovehiculelor si îmbunătățirea capacității portante a drumurilor. Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este execuția tuturor lucrărilor identificate in proiectului tehnic și include lucrări de intervenţie pentru : - Refacerea si completarea structurii rutiere in zonele cu defecțiuni; - Refacerea imbrăcăminții rutiere in soluții tehnice cu 2 straturi noi de mixturi asfaltice, in conformitate cu standardele in vigoare si traficul rutier. - Amenajare drumuri laterale pe racordul cu drumul judetean DJ707 pana la limita CF apartinand UAT Judetul Hunedoara - Amenajarea accese proprietati - Amenajare dispozitivelor de scurgere a apelor pluviale in lungul drumului; - Lucrări poduri si podeţe --pentru lucrările la poduri au fost prevăzute lucrări de reparatii la 4 poduri din beton armat existente lucrari care sunt detaliate in cadrul expertizei tehnice comandate de catre beneficiar separat de prezenta documentatie.Pentru lucrarile la podete au fost prevazute, construire a 3 podete tip P2, 5 podete tip D3, 1 podet tip D5, 23 podete tubulare cu d=1000 mm si 4 podete dalate l=0.80 m la drumuri laterale, toate acestea fiind dispuse pe teren conform planului de situatie. - Amenajare torenti -12 buc -consolidări terasamente -în vederea asigurării stabilităţii corpului drumului, datorită configuraţiei traseului, au fost necesare lucrări de consolidare a versanţilor drumului si a terasamentelor cu ziduri de protectie cu he=2,00 m pe L=4396 m si ziduri de sprijin din beton cu He=1.50-3,00 m pe L=3127 m, dispuse conform planului de situatie.Zidurile din beton vor avea fundatia din beton C25/30 si elevatia din beton C35/45. - Lucrări auxiliare Tinând cont că sectorul de drum judetean studiat îsi urmează cursul în profil transversal mixt, pentru asigurarea conditiilor de siguranta circulatiei s-a prevăzut montarea a 8126 ml parapet metalic tip H2 din care 3165 m pe fundatii continue sau pe zidurile de spijin si este dispus conform planului de situatie. - Refacerea semnalizării rutiere si amenajarea de parapete de siguranță
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45221110 Bridge construction work