185616-2021 - ResultRomania-Bârsana: Sewer construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție lucrări la obiectivul: „Rețea de canalizare menajeră și stație de epurare în comuna Bârsana”
Reference number: 3694810/2/2020
II.1.2.
Main CPV code
45232400 Sewer construction work
II.1.4.
Short description
In baza contractului care se va incheia se vor presta servicii de proiectare, asistenta tehnica din partea proiectantului si executia de lucrari pentru obiectivul de investitii: „Retea de canalizare menajera si statie de epurare in comuna Bârsana”.
Se vor intocmi:
— proiect pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (PAC);
— documentatie obtinere avize;
— proiect tehnic de executie + caiete de sarcini + detalii de executie;
— liste de cantitati cu reteta normei;
— liste de cantitati fara reteta normei;
— extrase de material, manopera, utilaj, transport;
— deviz confidential;
— servicii de asistenta tehnica pe perioada procedurii de atribuire si a executiei lucrarilor, pana la admiterea procesului-verbal la terminarea lucrarilor.
Se vor executa urmatoarele categorii de lucrari: statie de epurare, retele de canalizare prin sistem de vacuum, statii de pompare ape uzate, bransamente.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45252100 Sewage-treatment plant construction work, 71322200 Pipeline-design services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului il reprezinta servicii de proiectare, asistenta tehnica din partea proiectantului si executia de lucrari pentru obiectivul de investitii „Retea de canalizare menajera si statie de epurare in comuna Bârsana” conform studiu de fezabilitate.
Valoarea totala estimată a investiei (fără TVA) 51 890 985,83 RON:
1.1. „Obtinerea terenului” – 5 000,00 RON.
Total capitol 1 – „Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului” – 5 000,00 RON.
Total capitol 2 – „Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii” – 285 714,00 RON;
3.5.4. „Documentatii tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor” – 72 000,00 RON;
3.5.5. „Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie” – 20 000,00 RON;
3.5.6. „Proiect tehnic si detalii de executie” – 323 000,00 RON;
3.8.1. „Asistenta tehnica din partea proiectantului” – 135 000,00 RON.
Total capitol 3 – „Cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica” – 550 000,00 RON;
4.1. „Construcţii şi instalaţii” – 42 501 613,71 RON;
4.2. „Montaj utilaje tehnologice – 149 23,.9 RON;5
4.3. „Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale cu montaj” – 8 385 134,47 RON.
Total capitol 4 – „Cheltuieli pentru investiţia de bază” – 51 035 986,13 RON;
5.1.1. „Lucrări de construcţii şi instalaţii aferente organizării de şantier” – 14 285,70 RON;
5.1.2. „Cheltuieli conexe organizarii santierului” – 0 RON.
Total capitol 5 – „Alte cheltuieli” – 14 285,70 RON.
Total proiectare si executie – 51 890 985,83 RON.
Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18. Autoritatea contractanta va raspunde, in mod clar si concret, la toate solicitarile de clarificari cf. obligatiei prev. la art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, astfel cum a fost acesta modificata prin OUG 107/2017, cu 10 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.