2. Procedure
Procedure
Title: „Linia Electrică Aeriană (LEA) 400kV dublu circuit (d.c.) cu 1 un circuit echipat (1 c.e.) Constanţa Nord – Medgidia Sud"
Description: Din analiza regimurilor de funcţionare a Reţelei Electrice de Transport (RET) efectuată în cadrul Planului de dezvoltare a RET, a rezultat necesitatea întăririi acesteia, în vederea asigurării calităţii normate a serviciului în ipotezele de evoluţie a Sistemului Energetic Național (SEN) preconizate. Ținând seama de estimările de creştere a consumului pe zona Dobrogea şi de intenţiile de casare a unor grupuri, s-a identificat necesitatea de întărire a capacităţii de transport şi a capacităţii de injecţie spre reţeaua de distribuţie în zona Dobrogea. Realizarea noii LEA 400 kV Constanţa Nord - Medgidia Sud va conduce la: Creșterea capacității de evacuare a puterii din zona Dobrogea, produsă în viitoarele centrale electrice eoliene și centrale clasice; Siguranţa alimentării consumatorilor din zone deficitare (Constanţa, litoralul Mării Negre şi zona Tulcea). Realizarea lucrărilor cuprinse în „Linia Electrică Aeriană (LEA) 400kV dublu circuit (d.c.) cu 1 un circuit echipat (1 c.e.) Constanţa Nord – Medgidia Sud" se înscrie în obiectivele CNTEE Transelectrica S.A., după cum urmează: A. Obiectivele generale (OG): - OG1. Funcționarea în siguranță a SEN și transportul energiei electrice la niveluri de calitate corespunzătoare condițiilor normate de Codul tehnic al RET și Standardul de performanta pentru serviciile de transport și de sistem ale energiei electrice. - OG2. Dezvoltarea RET corespunzător transportului energiei electrice prognozată a fi produsă, consumată, importată, exportată şi tranzitată. B. Obiective specifice (OS): OS1. Asigurarea capacității pe termen lung a rețelei de transport pentru satisfacerea cererilor rezonabile ale utilizatorilor. OS2. Conducerea tehnică și operativă a SEN astfel încât să se asigure alimentarea continuă și în condiții normate de calitate a energiei electrice, siguranța și stabilitate în funcționare; OS3. Minimizarea cheltuielilor de investiţii la alegerea soluţiilor de dezvoltare RET. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel: - in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si - in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
Internal identifier: 13328043/2024/33419
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231400 Construction work for electricity power lines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: LEA 400 kV dublu circuit (1 circuit echipat) Constanţa Nord – Medgidia Sud va fi alcătuită din două tronsoane distincte: - un tronson de linie electrică aeriană de 400 kV, care se va realiza pe stâlpi metalici dublu circuit tip „DONAU” şi se va echipa în prima etapă cu un sigur circuit trifazic alcătuit din 9 conductoare active de tip ACSR 300/69 mm2 (3 conductoare pe fază), respectiv cu 2 conductoare de protecţie dintre care unul tip OPGW. Lungimea LEA 400 kV dublu circuit (1 circuit echipat) Constanţa Nord – Medgidia Sud este de aproximativ 35,35 km; - un tronson de linie electrică în cablu (LEC), un circuit, de 400 kV care se va realiza pe porțiunea finală de racord în stația Medgidia Sud (va face legătura între porțiunea aeriană a liniei și stația Medgidia Sud) și va avea o lungime de aproximativ 2 km. În vederea punerii în operă a investiţiei majore LEA 400 kV d.c. (1 c.e.) Constanţa Nord - Medgidia Sud, a fost elaborată inițial documentaţia de proiectare faza PT+CS. Aceasta cuprinde toate piesele scrise şi desenate, inițiale și orientative, pe baza cărora și după o documentare temeinică în teren, executantul desemnat al lucrărilor, care va avea totodată şi calitatea de proiectant de execuţie, va elabora fazele de proiectare specifică execuţiei lucrărilor, fazele de proiectare PTA (Proiect tehnic actualizat) şi DE, pe care le va implementa. Ca urmare a implementării proiectului, executantul/proiectantul desemnat va face toate demersurile necesare şi va pune la dispoziţia CNTEE TRANSELECTRICA SA toate documentele necesare actualizării HG privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică și aprobarea amplasamentului, HG transfer drepturi de administrare, HG scoaterea din Fondul Forestier Naţional, după caz. Mai sunt în sarcina executantului/proiectantului desemnat o serie de alte PTA şi DE auxiliare, cum ar fi cele pentru eliberare amplasament și/sau creare condiții de coexistență cu rețele electrice ale OD zonal, cu drumuri publice, căi ferate, instalații Tc etc. Aceste tipuri de proiecte sunt certificate, validate și aprobate de catre fiecare tip de operator în parte. Trebuie elaborate toate documentațiile necesare obținerii de acorduri, avize, autorizații, acestea fiind specifice tipului de contract de proiectare și execuție reglementat de HG 1/2018. Construcția LEA are ca element de particularitate faptul că pe parcursul execuției intervin nenumarate situații neprevăzute cu privire la teren, amplasament, proprietari/utilizatori, construcții existente ori viitoare etc., ceea ce conduce în cele mai multe cazuri la necesitatea actualizării și completării acordurilor, avizelor autorizațiilor deja obținute și implicit la actualizarea documentațiilor necesare în acest sens. Durata de realizare a contractului este de 30 luni și este formată din: - Durata de proiectare: 2 luni de la data de emitere a Ordinul Administrativ de Începere a Activităţii de Proiectare - Durata estimată de punerea la dispoziția Antreprenorului a documentelor necesare obținerii autorizațiilor / avizelor: 9 luni - Durata pentru obținerea autorizațiilor / avizelor: 3 luni - Durata de execuție a Lucrărilor: 16 luni de la Data ordinului de începere a execuției, dată care va fi notificată de Beneficiar, la momentul transmiterii Ordinului Administrativ de Începere, către antreprenor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31600000 Electrical equipment and apparatus, 44212224 Poles for carrying overhead lines, 45232200 Ancillary works for electricity power lines, 71323100 Electrical power systems design services