190174-2021 - ResultRomania-Bucharest: Repair and maintenance services of electrical building installations
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Servicii/lucrări strategice în instalațiile din gestiunea CNTEE «Transelectrica» S.A.” 2018-2020
Reference number: DA 4896
II.1.2.
Main CPV code
50711000 Repair and maintenance services of electrical building installations
II.1.4.
Short description
Activitatea de mentenanta se desfasoara în CNTEE „Transelectrica” S.A. in conformitate cu prevederile Programului de Asigurare a Mentenantei (PAM) propriu, elaborat pe baza „Regulamentului de conducere si organizare a activitatii de mentenanta” aprobat prin Ordinul ANRE nr. 35/2002, a „Regulamentului de mentenanta preventiva la instalatiile si echipamentele din cadrul RET” si a altor reglementari in vigoare (prescriptii, norme tehnice interne, fise tehnologice etc.).
Scopul serviciilor si lucrarilor strategice la care se refera prezenta procedura este de a mentine in stare normala de functionare si in conditii de siguranta a instalatiilor energetice din gestiunea CNTEE „Transelectrica” S.A. Serviciile si lucrarile urmeaza a fi prestate/executate in principal in statiile electrice de transformare si pe liniile electrice aeriene (LEA) din gestiunea CNTEE „Transelectrica” S.A. si se constituie in urmatoarele categorii si subcategorii importante, asa cum sunt detaliate in cap. 2 al caietului de sarcini:
1. mentenanta preventiva minora (MPm) – actiuni de mentenanta planificate, de regula, la intervale de timp date, care constau, in principal, in lucrari/servicii control vizual, control periodic, revizii tehnice, precum si de restabilire a conditiilor normale de functionare. Aceste actiuni constau in lucrari/servicii curente care nu necesita scule sau necesita scule uzuale, portabile si care pot fi efectuate de personalul de mentenanta familiarizat cu practica industriala curenta (actiuni de nivelul 1 si 2 conf. PAM). Acest tip de mentenanta preventiva este constituit in principal din:
— control periodic;
— revizii tehnice (RT);
2. mentenanta corectiva (MC) – reprezinta ansamblul lucrarilor/serviciilor de mentenanta care se efectueaza in scopul readucerii ansamblurilor functionale si componentelor acestora in stare de a-si putea indeplini functiile pentru care au fost proiectate:
(a) dupa producerea unui defect;
(b) dupa o intrerupere voita a misiunii ansamblului functional sau componentelor acestuia atunci când este iminenta producerea unui defect a carei aparitie nu a putut fi prevazuta.
Acest tip de mentenanta este constituit in principal din:
— interventiile accidentale (IA);
— reparatiile curente derivate din lucrarile de mentenanta preventiva minora (RCT);
3. servicii si lucrari speciale (LS) – reprezinta servicii/lucrari bazate pe tehnologii unicat, de mare complexitate sau care au impact asupra sigurantei in functionare a SEN etc.; acestea presupun de regula interventia cu personal cu experienta, detinator al autorizarilor/certificarilor necesare si necesita asigurarea unei dotari corespunzatoare cu materiale, mijloace de transport, utilaje speciale, etc.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31680000 Electrical supplies and accessories, 45259000 Repair and maintenance of plant, 45317000 Other electrical installation work
II.2.4.
Description of the procurement