190583-2022 - ResultRomania-Suceava: General construction work for pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Constructia bransamentelor si a retelelor de apa uzata din localitatea Dolhasca cod SV-CL-17
Reference number: SV-CL-17
II.1.2.
Main CPV code
45231100 General construction work for pipelines
II.1.4.
Short description
Contractul de lucrari „Constructia bransamentelor si a retelelor de apa uzata din localitatea Dolhasca” cuprinde:
Obiect 1 - Bransamente si instrumente de masura apa potabila, care presupune realizarea a 337 buc bransamente si realizarea a 8 camine de vane, 5 vane ingropate si 30 hidranti;
Obiect 2 - Retea de canalizare menajera pe o lungime de 24587 m;
Obiect 3 - Statii de pompare apa uzata 9 buc. si conducte de refulare L= 3862 m;
Lucrarile se refera la:
a) Lucrari de constructie
b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice
c) Testare si punere in functiune
d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar
e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) de 36 luni, respectiv 1095 zile
f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor /candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire, (inclusiv a prezentului caiet de sarcini), prin care se indica o anume origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet de inventie si/sau o licenta de fabricație, un standard, o autorizare /certificare/atestare, un serviciu sau o cerinta se va citi si interpreta ca fiind insotita de mentiunea „sau echivalent”.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
42131390 Assemblies of valves, 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work, 45232431 Wastewater pumping station, 45310000 Electrical installation work
II.2.4.
Description of the procurement
Valoarea contractului include Rezerva de implementare (sume provizionate in valoare de 449.459 lei)) conform celor mentionate in Cap. 2 – Caiet de sarcini, 2.3 Liste de cantitati de lucrari, dar nu include cheltuieli diverse și neprevăzute.
Contractul se compune din perioada de executie a lucrarilor care este de 30 de luni de la ordinul de incepere a lucrarilor, la care se adauga perioada de notificare a defectelor/perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.