190671-2022 - ResultRomania-București: Computer platforms
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Sistem de contorizare și de management al datelor de măsurare a energiei electrice pe piața angro”
Reference number: 13328043/2021/18189
II.1.2.
Main CPV code
30211300 Computer platforms
II.1.4.
Short description
Prin “Sistem de contorizare și de management al datelor de măsurare a energiei electrice pe piața angro” se întelege un ansamblu format dintr-un sistem informatic central, contoare de energie electrică montate în stațiile electrice și căi de comunicații
aferente și care îndeplinește următoarele funcții principale:
- măsurarea energiei electrice, transmiterea datelor de măsurare și stocarea lor la punctul central,
- procesarea datelor de măsurare și importate de la alți operatori prin calcule complexe de tip logico-aritmetic pentru perioade presetate, cu posibilitatea stocării istoricului formulelor algoritmice utilizate,
- publicarea datelor măsurate/agregate către utilizatori ai acestor date,
- interconectarea în mod securizat cu alte sisteme informatice,
- securizarea tuturor datelor măsurate și agregate, asigurarea confidentialității și integrității acestora.
Caracteristicile tehnice și performanțele solicitate pentru “Sistem de contorizare și de management al datelor de măsurare a energieielectrice pe piața angro” sunt specificate în caietul de sarcini al investiției.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape,
astfel: in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si in a 11-a zi calendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit,
conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45317000 Other electrical installation work, 50312310 Maintenance of data network equipment, 50312610 Maintenance of information technology equipment, 71323100 Electrical power systems design services, 72212960 Drivers and system software development services, 72267100 Maintenance of information technology software, 79632000 Personnel-training services
II.2.4.
Description of the procurement
Valoarea estimată totală (componenta de investiții + mentenanță) supusă achiziției publice pentru contractul „Sistem de contorizare și de management al datelor de măsurare a energiei electrice pe piața angro” este de 43.732.570 lei (fără TVA), echivalentul a 9.032.295,84 EUR (fără TVA), la cursul de 4,8418 lei/euro din data de 10.07.2020, compusă din:
- valoarea estimată a componentei de investiție: 34.160.330 lei fără TVA, ( conform listei de cantitati Anexa 1) plus
- valoarea estimată a componentei de mentenanță post-garanție: 9.572.240 lei fără TVA. Aceasta este compusă din următoarele subcomponente:
• prestare servicii de mentenanță preventivă - conform Anexei 2a - Listă servicii / cantități perioada post-garanție la caietul de sarcini.
• prestare servicii de mentenanță corectivă - conform Anexei 2a - Listă servicii / cantităti perioada post-garanție la caietul de sarcini.
• furnizare produse în perioada de mentenanță - conform Anexei 2b - Lista piese de schimb cantități perioada post-garanție la caietul de sarcini. Valoare estimată: 550.000 lei fără TVA.
Valoarea estimată (550.000 lei fără TVA) pentru furnizarea produselor în perioada de mentenanță nu va face obiectul evaluării financiare.
Valoarea estimata supusa licitatiei in functie de care vor fi evaluate ofertele, este de 43.182.570 lei fara TVA , formata din componenta de investitii , prestarea de servicii de mentenanta preventiva si prestarea de servicii de mentenanta corectitiva. In perioada de garantie, mentenanta este inclusa in garantia acordata.
Pentru subcomponenta „furnizare produse în perioada de mentenanță”, lista de cantități este estimativă și nu se vor oferta prețurile unitare, iar decontarea se va face pe bază de factură de achiziție și declarație pe propria răspundere că prețul este unul concurențial și real conform pieței de profil. Valoarea ofertată pentru mentenanța post-garanție va trebuii să reprezinte minim 15 % din valoarea ofertei. Ofertele cu o valoare a mentenanței post-garanție mai mica decat 15% din valoarea estimată, vor fi declarate neconforme.