195608-2024 - Result
Romania – Plumbing and drain-laying work – proiectare și execuție lucrări pentru ”Reabilitare rețele apă-canal, inclusiv hidranți exteriori la AIHCB”
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Titleproiectare și execuție lucrări pentru ”Reabilitare rețele apă-canal, inclusiv hidranți exteriori la AIHCB”
DescriptionAchizitia este sub forma unui singur contract de proiectare și execuție intitulat proiectare și execuție lucrări pentru ”Reabilitare rețele apă-canal, inclusiv hidranți exteriori la AIHCB”, conform caietului de sarcini. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor - 20. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitarilor de clarificare/informațiilor suplimentare prin transmiterea a două răspunsuri consolidate astfel: - în a 15-a zi calendaristică înainte de termenul limită pentru depunerea ofertelor. - în a 6-a zi calendaristică înainte de termenul limită de depunerea ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări în mod consolidat, la termenele menționate, în condițiile în care solicitările de clarificări sunt solicitate în termenul precizat în procedură. În cazul în care solicitările de clarificări nu sunt depuse în termen, entitatea contractantă va răspunde în măsura în care perioada de timp necesară pentru elaborarea și transmiterea răspunsului face posibilă primirea lui de către toți operatorii economici înainte de data limită pentru depunerea ofertelor
Internal identifier26490194_2023_PAAPD1404061
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45332000 Plumbing and drain-laying work
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
Descriptionproiectare și execuție lucrări pentru ”Reabilitare rețele apă-canal, inclusiv hidranți exteriori la AIHCB”, conform caietului de sarcini și scenariului 2 din devizul general actualizat. Valoarea estimată a contractului este de 64.124.274,00 LEI fără TVA La care se poate adăuga cota de cheltuieli diverse și neprevăzute, în valoare de 6.570.702,00 lei. Valoarea estimată este detaliată astfel: -proiectare și asistență tehnică – 4.518.625,00 lei fără TVA. -execuție lucrări – 59.605.649,00 lei fără TVA Prin derularea contractului se au în vedere următoarele: -lucrările propuse includ reparații/ înlocuiri etc. la puțuri forate, rezervoare de apă, stații hidrofor, rețele exterioare de apă, rețele canalizare menajeră, rețele canalizare pluvială, rețele canalizare zona tehnică, stații de pompare canalizare menajerăă și pluvială, instalații electrice, realizarea unui sistem modern de comandă, control automat și achiziții de date (SCADA). -elaborarea documentației tehnice pentru CU, avize și acorduri prevăzute în CU, DTAC, DTOE, PT+DDE structurat pe specialități. -asistență tehnică din partea proiectantului. -elaborare documentație AsBuilt (AB). Ofertantul trebuie să aibă personal tehnic autorizat pentru lucrările pe care le execută, conform reglementărilor în vigoare, cu experiență în derularea acestor tipuri de lucrări și să respecte în totalitate prevederile caietelor de sarcini elaborate de proiectant în concordanță cu cerințele caietului de sarcini și al scenariului 2 aprobat din DALI. Durata contractului este de 84 de luni, din care: -7 luni de la data primirii comenzii de la beneficiar pentru elaborare documentații tehnice, obținere CU și avize și acorduri cerute în CU, DTAC, DTOE, PT+DDE. -41 de luni servicii de asistență tehnică, corespunzător duratei execuției lucrărilor, din care 1 lună pentru documentația As Built (AB). În cadrul asistenței tehnice, executantul lucrării are obligația de a asigura zilnic personal proiectant de specialitate, inclusive disponibilitatea de prezență în șantier la solicitarea beneficiarului, pentru a răspunde prompt solicitărilor factorilor participanți la lucrare. -41 de luni execuția lucrărilor - de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor, după obținerea AC, din care 2 luni pentru recepția lucrărilor. Executantul va deține personal specializat, autorizat și/sau certificate, conform legislației în vigoare, pentru toate activitățile. Specialiștii autorizați au obligația de a încheia asigurări de răspundere civilă profesională, conform Legii nr. 10/1995. Perioada de garanție acordată lucrărilor: 36 de luni de la data recepției la terminarea lucrărilor și se prelungește cu perioada remedierii defectelor calitative constatate în această perioadă. Termen maxim de intervenție în perioada de garanție este de max. 48 de ore de la data solicitării beneficiarului, în cazul constatării unor neconformități (degradări, deteriorări etc.) care necesită lucrări de remediere a viciilor/ defecțiunilor ascunse.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 39715300 Plumbing equipment, 45232152 Pumping station construction work, 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71315210 Building services consultancy services, 71321400 Ventilation consultancy services, 71356200 Technical assistance services