203409-2023 - ResultRomania-Vaslui: Construction work for water and sewage pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în UAT-urile Husi, Duda Epureni, Stanilesti, Lunca Banului, Padureni, Dimitrie Cantemir si Hoceni (VS-CL-R03)
Reference number: 17986823_2021_PAAPD1326402
II.1.2.
Main CPV code
45231300 Construction work for water and sewage pipelines
II.1.4.
Short description
Scopul contractului este extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în UAT-urile Husi, Duda Epureni, Stanilesti, Lunca Banului, Padureni, Dimitrie Cantemir si Hoceni (VS-CL-R03).
Durata contractului este de 56 luni din care: 20 luni durata de executie si 36 luni perioada de notificare a defectelor.
Activitatea Antreprenorului se referă la: a) Execuţia lucrărilor inclusiv furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor; b) Instruirea personalului operatorului; c) Intocmirea desenelor post executie si a documentelor necesare Cărţii Construcţiei conform HG nr. 343/2017 cu modificarile ulterioare; d) Testare si punere in functiune; e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie.
Orice operator economic interesat poate sa solicite clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, numai in SEAP, nu mai tarziu de 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau de informatii suplimentare precizate mai sus cu 10 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232151 Water-main refurbishment construction work, 45232152 Pumping station construction work
II.2.4.
Description of the procurement
În cadrul contractului de lucrări se vor executa categoriile de lucrări și se vor procura și monta echipamentele conform prevederilor Caietului de sarcini.
EC isi rezerva dreptul de a efectua modificari ale contractului in temeiul art. 235 si urmatoarele din Legea nr. 99/2016 cu privire la urmatoarele aspecte enumerate cu titlu exemplificativ: modificari generate de solicitari ale proprietarilor retelelor de utilitati; modificari ale culoarului/coridorului de expropriere; modificari ale duratei de executie ca urmare a aparitiei unor elemente independente de vointa Beneficiarului sau Antreprenorului; modificari legislative sau de norme tehnice/ stasuri/ normative/ standarde; modificari generate de cerinte ale autoritatilor de mediu; modificari generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/ acorduri/ autorizatii; modificari generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state; modificari generate de aplicarea legii monumentelor istorice; modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/ sau inlocuirea subcontractantilor initiali; modificari generate de schimbarea personalului cheie; modificari generate de expertize tehnice; modificari ale valorii minime a CIP-ului; modificari generate de cerinte privind cercetare si lucrari arheologice. Aceste modificari pot fi realizate ulterior semnarii contractului, in conditiile prevazute de conditiile contractuale, si numai in situatia in care acestea nu se incadreaza in prevederile art. 240 alin. (3) din Legea 99/2016.