See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Finalizarea și conformarea noii stații de epurare Ploiești – proiectare și execuție
Description: Activitățile din cadrul contractului de lucrări „Finalizarea și conformarea stației de epurare Ploiesti”, includ proiectare, executie lucrari și asistență tehnica din partea proiectantului în conformitate cu cerințele din Caietul de sarcini, astfel:Entitatea Contractantă este operatorul serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare în Municipiul Ploiești, în baza Contractului de Concesiune încheiat, în calitate de Concesionar, cu Municipiul Ploiești, în calitate de Concedent. Având în vedere starea tehnica depășită a stației de epurare municipală existentă și cerințele Directivei EU 91/271/CEE, Concedentul a demarat lucrări de modernizare a stației de epurare existente. Lucrările de modernizare au fost executate de către Concedent prin cofinanțare de la bugetul local, fiind aprobate pentru finanțare și execuție în perioada 2006 - 2009 prin Programul „Modernizarea Infrastructurii de Apă și apă uzată în Bazinul Criș, în județul Vaslui și în municipiul Ploiești” - subprogramul “Modernizarea sistemului de colectare si epurare a apelor uzate din municipiul Ploiești” aprobat prin OUG nr.40/2006 pentru aprobarea și finanțarea programelor multianuale prioritare de mediu și gospodărire a apelor. Conform proiectului realizat de constructor, modificat în mai multe rânduri, lucrările privind stația de epurare vizează în fapt construirea unei noi stații de epurare, total independentă de stația de epurare existentă. Noua stație de epurare a fost prevăzută cu treaptă mecanică și biologică, inclusiv tratarea nămolului și reutilizarea biogazului în scop energetic, cu o tehnologie performantă, în vederea îndepărtării CBO5, MTS, reducerea nutrienților, azotului și fosforului și totodată îngroșarea, stabilizarea și deshidratarea nămolului. Din cauza, în principal, a nealocării fondurilor din bugetul de stat pentru finanțarea investiției, dar și a litigiilor dintre constructor și Concedent, lucrările privind construirea noii stații de epurare nu au fost finalizate, fiind sistate încă din anul 2013. Pe fondul imposibilității asigurării de la bugetul local al Municipiului Ploiești a tuturor fondurilor necesare realizării investițiilor urgente în sistemul public de alimentare cu apă și de canalizare, dintre care investiția pentru finalizarea și conformarea noii stații de epurare, la solicitarea concedentului, prin Actul Adițional nr. 4 la contractul de Concesiune, Entitatea Contractantă și-a asumat obligația de finanțare a lucrărilor necesare finalizării și conformării noii stații de epurare, urmând ca lucrările să fie finalizate până la data de 31.12.2027. După finalizarea lucrărilor, Entitatea Contractantă va opera noua stație de epurare pe durata rămasă a Contractului de Concesiune urmând ca la încetarea acestuia bunurile ce compun noua stație de epurare să fie transferată Concedentului, conform legii, ca bunuri de retur. Conform Actului Adițional nr. 4 se are în vedere realizarea unui proiect tehnic pentru SEAU Nouă care să folosească structurile existente (lucrările civile) și care să fie echipată tehnologic cu echipamente funcționale și fiabile. Acest nou proiect va trebui să aibă în vedere o capacitate de epurare care să corespundă situației prezente și de perspectivă a dezvoltării urbanistice a Municipiului Ploiești”. În acest scop, Entitatea Contractantă a realizat Auditul prevăzut în AA nr.4, respectiv inventarierea tuturor echipamentelor existente pe amplasament, inclusiv starea și funcționarea acestora, precum și identificarea celei mai bune soluții tehnice și, pe baza acestuia a elaborat Soluția Tehnică (proiectul de proces care conține și un calcul de dimensionare hidraulică) ce a fost aprobat de Concedent prin Hotărârea nr. 361/30.05.2025 a Consiliului Local al Municipiului Ploiești.
Internal identifier: 25012024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45232420 Sewage work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contractul include proiectare, execuție și asistență tehnică din partea proiectantului lucrarii pentru obiectivul „Finalizarea si conformarea Stației de epurare Ploiesti” în conformitate cu cerințele din Caietul de sarcini, astfel: Statia de epurare Ploiesti este proiectata pentru epurarea apei uzate în treaptă mecanică și biologică, inclusiv tratarea nămolului, cu o tehnologie performanta, în vederea indepartarii CBO5, TSS, reducerea nutrientilor, azot și fosfor și totodată ingrosarea, stabilizarea si deshidratarea namolului. Nămolul în exces este ingrosat si stabilizat anaerob în rezervoare de fermentare. Nămolul fermentat rezultat este deshidratat si depozitat. Biogazul rezultat este folosit pentru încălzire. Stația de epurare va primi apa uzată din municipiul Ploiești. Emisarul este paraul Dambu. Din punct de vedere al proceselor, proiectul propune continuarea lucrărilor la stația de epurare, inclusiv implementarea unor lucrări de adaptare a proceselor de epurare și înlocuire a unor echipamente existente corespunzător caracteristicilor/ încărcărilor reale ale influentului. Populatia echivalenta a stației de epurare Ploiești este de 250.000 L.E. Contractul pentru proiectarea si executia pentru obiectivul „Finalizarea și conformarea Stației de epurare Ploiești” include: a)Activitățile de proiectare - Proiectul Tehnic de Execuție, care va include toate documentele necesare conform legislatiei si orice documentatie necesara pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor; suport pentru Beneficiar în obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare; b) Lucrări de construcție; c) Furnizare și montaj utilaje și echipamente tehnologice; d) Testare și punere în functiune; e) Instruirea personalului Beneficiarului. f) Remedierea eventualelor defecte apărute în Perioada de Garanție. g) Pe perioada de execuție a lucrărilor, antreprenorul va asigura și asistență tehnică din partea proiectantului, cu toate atribuțiile legale care îi revin în acest scop. Durata de proiectare și execuție a lucrărilor și punere în functiune a instalatiilor este de 24 luni, defalcata astfel: - Etapa de proiectare: 6 luni, - Perioada de execuție a lucrărilor: 14 luni - Perioada de testare și punere în functiune: 4 luni Perioada de notificare a defectelor (PND) este de minim 36 luni. Contractul rămâne valabil până la îndeplinirea tuturor obligațiilor de către părți. Valoarea contractului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. La nivelul estimărilor realizate de consultantul care a elaborat Caietul de Sarcini pentru proiectul ” Finalizarea și conformarea noii stații de epurare Ploiești – proiectare și execuție” precum și la nivelul Devizului General pentru contractul de față au fost prevăzute cheltuieli ”incidentale”/sume provizionate în valoare de 4.721.540,00 lei” în conformitate cu cele precizate in Capitol 4 – Liste, Secțiunea 2 – Liste de plăți, fișierul „Liste de Plăți”, Lista de preţuri nr. 56 – Sume provizionate.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services