See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: ”Servicii necesare implementării cerințelor pentru inspecția de calitate IACS (Sistemul Integrat de Administrare și Control), conform Reg. (EU) 2116/2021, Art. 68, Art. 69, Art. 70” – Începând cu campania 2024 –
Description: APIA a demarat o proced de achizitie pt atribuirea unui acordcadru de Serviciinecesareimplementării cerințelorptinspecțiadecalitateIACS(SistemulIntegratdeAdministrareșiControl),conformReg.(EU)2116/2021, Art. 68, Art. 69, Art. 70-Începând cu campania 2024.În conform cucerințeleprevăz în Reg(UE)2116/2021laart68,69și70 este necesară realiz uneiverificări anuale acalității componentelor IACS(LPIS - Land Parcel Identification System-Sistemul de Identificare a Parcelelor Agricole, GSAA - Geo-Spatial Application system-Aplicațiageospațială,AMS-AreaMonitoringSystem-Sistemul demonitorizare a parcelelor agricole). Astfel, este necesarsăseasigurecondițiilepotrivitept demararea etapelor premergătoare necesare învederea realizării latimp averificării calității componentelor IACS, precum și a întocmirii raportărilor finale.În contextul politicii agricole comune, REG(UE) NR. 2021/2116 DIN PARLAMENTUL EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI impune instituirea și menținerea unui Sistem integrat de administrare și control (IACS)pt anumite plăți prevăzute de Regul(UE) nr. 2021/2115.Sistemul integrat va cuprinde următoarele elemente:*Unsistem de identificare a parcelelor agricole,*Unsistem de depunere a cererilor cu informații geospațiale,*Unsistem de monitorizare a zonei,*Unsistem de identificare a beneficiarilor intervențiilor și măsurilor menționate la articolul 65 alineatul (2); (e) un sistem de control și penalizare,*Dacăeste cazul, unsistem de identificare și înregistrare a drepturilor la plată și*După caz, unsistem de identificare și înregistrare a animalelor.Sistemul integratfurnizează informațiirelevante pt raportareaindicatorilor menționațila art7dinReg(UE)2021/2115.Proced deeșantionare, metoda deverificare prinatribuirea datelor eșantionate a unor clase de conformitate, regulile deexcludere aplicate șivalorile acceptate pt inspecția decalitate aSistemului(AMS),aleaplicațieigeospațialeptprimirea cererilorunicedesprijin(GSAA)șialesistemuluideidentificareptparceleagricole(LPIS) sunt definite la nivelul Uniunii Europene în fiecare an.Liniile directoare se regăsesc în documentului de lucru Overview of the IACS quality assessment(Prezentare generală a evaluării calității IACS în 2024, metodologia la nivelul Uniunii, Bruxelles, 2024), cumodificările șicompletările ulterioare.În cadrulpoliticii agricolecomune (PAC) 2023-2027, regul prevede caevaluarea calității sistemului integrat deadministrare șicontrol săjoace unrol major înatingerea obiectivelor de performanță, bazate perezultate.Proced deeșantionare, metoda deverificare prinatribuirea datelor eșantionate a unorclase deconformitate, regulile deexcludere aplicate șivalorile acceptate pt inspecțiadecalitate a Sistemulului(AMS), aleaplicației geospațiale ptprimirea cererilor de sprijin (GSAA) și alesistemului de identificare pt parceleagricole(LPIS) sunt definite la nivelul Uniunii Europene în fiecare an.Ca urmare acelor de mai sus, având în vedere responsabAPIA privind implementarea cerințelor ptinspecția decalitate IACS, conformReg.(EU) 2116/2021, Art. 68, Art. 69, Art. 70, este necesară achiziția de ”Servicii necesare implementării cerințelor pt inspecția de calitate,conf.Reg.(EU)2116/2021,Art.68,Art.69,Art.70Începândcucampania 2024, care face obiectul prez achiziții.Acordul cadru se vaîncheia cu un singur oper econ.Durataacord-cadru: Durataînluni: 48 de luni.Calendarul estimativ de aplic a proced de atrib a acordului-cadru: Se estim ca Acordul-cadru se va aplica în per: 2025 –2028.Se estim ca se vor atribui pe fiecare an cate 2 contracte subsecvente, cu excepția ultimuluian în care sevaîncheia unsingur contractsubsecvent.Durata fiecărui cs încheiat în baza acestui AcordCadru este de maxim 6luni de la semnarea cs-ului.Descr detaliata a serv. care se solicita a fi realizate, precum și cerințele tehnice ale serviciilor, sunt prezen în Caiet de sarcini.
Internal identifier: 16517187_2024_PAAPD149505016517187 -2074-29
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72225000 System quality assurance assessment and review services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: II.2.4 Descrierea achiziţiei publice ( natura şi cantitatea lucrărilor, produselor sau serviciilor sau o menţiune privind nevoile şi cerinţele) Categoriile de servicii (componente) care vor fi realizate pe durata acordului cadru sunt următoarele : I. Realizarea serviciilor de verificare a calității componentelor IACS (LPIS - Land Parcel Identification System, GSAA - Geo-Spatial Application system, AMS- Area Monitoring System) prin reperformarea operațiunilor de digitizare și determinare a culturii după caz, respectiv fluxurile implementate în aplicația geospațială(RSV-IACS); II. Pregătirea datelor și a rapoartelor pentru raportarea finală(PDR); III. Raportarea finală inclusiv plan de remediere dacă este cazul(RF/APR). Cantitățile maxime și minime estimate care se preconizează că vor fi realizate pe durata acordului cadru si pe durata celui mai mare contract subsecvent se regăsec în Anexa la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate. Valoarea maximă estimată a acordului-cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor maxime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, pentru toate categoriile de servicii, este de 3.492.708,00 lei, fără TVA. Aceasta este valoarea în functie de care se vor elabora si evalua ofertele. Facem precizarea că pe parcursul derulării acordului cadru nu se vor majora cantitățile maxime estimate din acordul cadru, iar eventualele modificări ale acestuia nu vor face referire la suplimentări de cantități de livrabile sau de valoare. Valoarea minimă estimată a acordului-cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor minime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, pentru toate categorii de servicii, este de 865.800,00 lei, fără TVA. Valoarea totală maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 871.800,00 lei fără TVA şi corespunde cantităţilor maxime de servicii care urmează a fi achiziţionate pe durata celui mai mare contract subsecvent, pentru categoriile de servicii solicitate în caietul de sarcini. Valoarea totală minimă estimată a unui contract subsecvent este de 223.800,00 lei fără TVA şi corespunde cantităţilor minime de servicii care urmează a fi achiziţionate pe durata unui contract subsecvent, pentru categoriile de servicii solicitate în caietul de sarcini. - Nota : Autoritatea contractantă nu este obligată să realizeze servicii pentru întreaga valoare estimată a acordului-cadru.
Internal identifier: 1