See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectarea și execuția lucrărilor aferente investiției Modernizarea, reabilitarea, retehnologizarea și extinderea sistemului de alimentare centralizată cu energie termică în municipiul Râmnicu Vâlcea Lot nr. 1„Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență " Lot nr. 2 „Centrală termo-electrică pe biomasă""
Description: Judeţul Vâlcea, în calitate de acționar unic la S.C. CET Govora S.A., conform Hotărârii de Guvern nr. 1005/2002, deține partea din SACET care cuprinde sursa de producere a energiei termice (centrala electrică de termoficare) și rețeaua de transport. O analiză a sistemului de termoficare la nivelul municipiului Râmnicu Vâlcea a evidenţiat o serie de aspecte negative ale funcţionării sistemului, în special datorită eficienţei energetice scăzute a reţelelor termice, ca urmare a supradimensionării acestora, dar şi a uzurii fizice a lor, fiind implementate tehnologii foarte învechite pentru izolaţia termică. În acest sens, s-au obținut finanțări din cadrul POS Mediu și POIM pentru proiectul „Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul Municipiului Râmnicu Vâlcea pentru perioada 2009-2028 în scopul conformării la legislația de mediu și creșterii eficienței energetice” - etapa I (POS Mediu) și etapa II (POIM). În baza Master-Planului s-a elaborat Studiul de Fezabilitate pentru proiectul „Modernizarea, reabilitarea, retehnologizarea și extinderea sistemului de alimentare centralizată cu energie termică în municipiul Râmnicu Vâlcea”. Utilizând documentațiile realizate, Consiliul Județean Vâlcea a aplicat pentru obținerea finanțării, prin Programul Termoficare, a proiectului „Modernizarea, reabilitarea, retehnologizarea și extinderea sistemului de alimentare centralizată cu energie termică în municipiul Râmnicu Vâlcea”. Contractul de finanțare a fost încheiat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației în 24.08.2023. Valoarea estimată a achiziției = 544.032.957,00 lei, fără TVA, din care: Lot nr. 1" Proiectare și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investitii pentru proiectul: „Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență "" = 533.916.632 lei, fără TVA. Lot nr. 2" Proiectare și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiti pentru proiectul: „Centrală termo-electrică pe biomasă"" = 10.116.325 lei, fără TVA. Nota: Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare, numai prin SEAP, într-un termen de cel tarziu 20 de zile inainte de data limită de depunere a ofertelor, conf art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016 În masura în care solicitările de clarificări sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut anterior, termenul limita in care AC va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare este cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. SOLICITARILE DE CLARIFICARI VOR FI TRANSMISE IN FORMAT EDITABIL.
Internal identifier: 2540929_2023_PAAPD1484432
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45251140 Thermal power plant construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Proiectare și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investitii pentru proiectul: „Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență ""
Description: Sursa care face obiectul Lotului nr. 1 va avea o capacitate termică nominală de cca. 145 MWt. Lot nr. 1"Proiectare și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investitii pentru proiectul: „Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență" = 533.916.632 lei fără TVA, din care: proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului: 10.165.720 lei; execuție lucrări: 523.750.912 lei; defalcată pe obiectele investiției majore astfel: - Obiect 1: Instalație de cogenerare pe gaz natural cu motoare cu ardere internă (MT): 341.311.495 lei; - Obiect 3: Cazane de apă fierbinte (CAF): 47.620.485 lei; - Obiect 4: Acumulator de căldură (AC): 42.473.019 lei; - Obiect 5: Stație de pompare agent termic (SPAT): 4.692.105 lei; - Obiect 6: Stație de tratare chimică a apei (STCA): 5.608.845 lei; - Obiect 7: Degazor termic: 1.837.440 lei; - Obiect 8: Stație electrică și sistem de control distribuit (SE + DCS): 48.920.355 lei; - Obiect 9: Servicii generale, Demolări, Rețele în incintă și Racorduri (SG + RAC): 41.452.888 lei. În valoarea estimată a contractului nu sunt incluse sume provizionate și diverse și neprevăzute. Valoarea estimată pentru cheltuielile aferente capitolului diverse și neprevăzute: 26.442.739,15 lei fără TVA. Contractul de lucrări va include următoarele activități: I. Activitățile de proiectare includ: i. Elaborarea proiectului tehnic în etapele: - Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor; - Proiect tehnic de execuţie. Astfel, documentația tehnică va fi elaborată astfel încât să răspundă tuturor cerințelor legale în vigoare la data predării documentației si sa cuprindă care include: Documentaţii tehnice pentru obţinerea avizelor şi acordurilor solicitate prin Certificatul de Urbanism; Documentaţie tehnică pentru obţinerea autorizaţiei de construire (PAC), care include studii și documentaţii necesare pentru obţinerea avizării preliminare ISCIR (daca este cazul), proiect de organizare a execuției lucrărilor (POE); va include, de asemenea, ajustarea, completarea și/sau modificarea proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor (PAC) si a Proiectului de organizare a execuției lucrărilor (POE) după caz, ca urmare a recomandărilor verificatorului/ verificatorilor indicați de către Autoritatea Contractantă; Proiectul tehnic şi detaliile de execuţie; inclusiv ajustarea, completarea și/sau modificarea proiectului tehnic și a detaliilor de execuție ca urmare a recomandărilor verificatorului/ verificatorilor indicați de către Autoritatea Contractantă; planul de securitate şi sănătate pe şantier; documentaţie conforma cu execuția (as-built); cartea tehnică a instalaţiilor realizate; manualul de exploatare și întreținere; manualul de mentenanță; plan de management al Mediului; expertize tehnice acolo unde se impun; ii. Asigurarea asistenței tehnice pentru proiectul tehnic elaborat până la recepția finală, atât pe perioada execuției lucrărilor, cel puţin asistență tehnică pentru fiecare fază determinantă indicată în proiectul tehnic (inclusiv recepţia lucrărilor) sau la solicitarea Autorităţii Contractante, cât și pe perioada de garanție. Elaborare Program de urmărire a comportării lucrării în timp, dacă este solicitat. II. Activitățile de execuție a lucrărilor includ: i. achiziționarea tuturor materialelor și produselor necesare, asigurarea tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor (inclusiv orice utilaj de ridicare sau manipulare) necesare pentru execuția lucrărilor; i. execuția lucrărilor; ii. instruirea personalului operatorului; iii. punerea in funcțiune a instalațiilor; iv.execuția oricăror remedieri necesare in perioada de garanție. Notă: verificarea tehnică de calitate prin verificatori de proiect atestaţi intră în sarcina Autorităţii Contractante. În vederea elaborării ofertelor, ofertanții pot solicita, prin intermediul SEAP, planificarea unei vizite în amplasament, cu scopul de a culege datele și condițiile de montaj prin măsurători și evaluări proprii. Autoritatea contractanta va raspunde in SEAP privind stabilirea datei si orei ce urmeaza a fi stabilita pentru vizitarea amplasamentului.
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 45251220 Cogeneration plant construction work
Additional classification (cpv): 45255400 Fabrication work, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71313000 Environmental engineering consultancy services, 71321000 Engineering design services for mechanical and electrical installations for buildings, 71321200 Heating-system design services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71322200 Pipeline-design services
Lot: LOT-0002
Title: Proiectare și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiti pentru proiectul: „Centrală termo-electrică pe biomasă
Description: Sursa care face obiectul Lotului nr. 2 va avea o capacitate totală instalată de cca. 1,8 Mwe si 5 MWt și va utiliza o instalație de producere a energiei termice și electrice cu biomasă, împreună cu instalațiile auxiliare necesare. Lot nr. 2" Proiectare și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiti pentru proiectul: „Centrală termo-electrică pe biomasă"" = 10.116.325 lei, fără TVA, din care: proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului: 202.325 lei; execuție lucrări: 9.914.000 lei. În valoarea estimată a contractului nu sunt incluse sume provizionate și diverse și neprevăzute. Valoarea estimată pentru cheltuielile aferente capitolului diverse și neprevăzute: 499.366,10 lei fără TVA. Contractul de lucrări va include următoarele activități: I. Activitățile de proiectare includ: i. Elaborarea proiectului tehnic în etapele: - Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor; - Proiect tehnic de execuţie. Astfel, documentația tehnică va fi elaborată astfel încât să răspundă tuturor cerințelor legale în vigoare la data predării documentației si sa cuprindă care include: Documentaţii tehnice pentru obţinerea avizelor şi acordurilor solicitate prin Certificatul de Urbanism; Documentaţie tehnică pentru obţinerea autorizaţiei de construire (PAC), care include studii și documentaţii necesare pentru obţinerea avizării preliminare ISCIR (daca este cazul), proiect de organizare a execuției lucrărilor (POE); va include, de asemenea, ajustarea, completarea și/sau modificarea proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor (PAC) si a Proiectului de organizare a execuției lucrărilor (POE) după caz, ca urmare a recomandărilor verificatorului/ verificatorilor indicați de către Autoritatea Contractantă; Proiectul tehnic şi detaliile de execuţie; inclusiv ajustarea, completarea și/sau modificarea proiectului tehnic și a detaliilor de execuție ca urmare a recomandărilor verificatorului/ verificatorilor indicați de către Autoritatea Contractantă; planul de securitate şi sănătate pe şantier; documentaţie conforma cu execuția (as-built); cartea tehnică a instalaţiilor realizate; manualul de exploatare și întreținere; manualul de mentenanță; plan de management al Mediului; expertize tehnice acolo unde se impun; ii. Asigurarea asistenței tehnice pentru proiectul tehnic elaborat până la recepția finală, atât pe perioada execuției lucrărilor, cel puţin asistență tehnică pentru fiecare fază determinantă indicată în proiectul tehnic (inclusiv recepţia lucrărilor) sau la solicitarea Autorităţii Contractante, cât și pe perioada de garanție. Elaborare Program de urmărire a comportării lucrării în timp, dacă este solicitat. II. Activitățile de execuție a lucrărilor includ: i. achiziționarea tuturor materialelor și produselor necesare, asigurarea tuturor utilajelor, mijloacelor și echipamentelor (inclusiv orice utilaj de ridicare sau manipulare) necesare pentru execuția lucrărilor; i. execuția lucrărilor; ii. instruirea personalului operatorului; iii. punerea in funcțiune a instalațiilor; iv.execuția oricăror remedieri necesare in perioada de garanție. Notă: verificarea tehnică de calitate prin verificatori de proiect atestaţi intră în sarcina Autorităţii Contractante. In vederea elaborării ofertelor, ofertanții pot solicita, prin intermediul SEAP, planificarea unei vizite în amplasament, cu scopul de a culege datele și condițiile de montaj prin măsurători și evaluări proprii. Autoritatea contractanta va raspunde in SEAP privind stabilirea datei si orei ce urmeaza a fi stabilita pentru vizitarea amplasamentului.
Internal identifier: 2