213633-2021 - ResultRomania-Bucharest: Ring road construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Construcția variantei de ocolire Tecuci – rest de executat
Reference number: 16054368/2020/2266/S/10
II.1.2.
Main CPV code
45233122 Ring road construction work
II.1.4.
Short description
Executia lucrarilor pentru constructia variantei de ocolire Tecuci – rest de executat, avand un stadiu fizic al lucrarilor in momentul rezilierii de aproximativ 58 %.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste doua termene-limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen-limita este cu 40 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor; al doilea termen-limita este cu 15 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii anuntului de participare si pana la termenul-limita cu 25 de zile anterior termenului-limita de depunere a ofertelor stabilit de autoritatea contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca autoritatea contractanta are obligatia de a raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificare si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea anuntului de participare si pana la data la care se implineste termenul cu 50 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns autoritatea contractanta va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul-limita cu 25 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in documentatia de atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de autoritatea contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru constructia variantei de ocolire Tecuci – rest de executat.
In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale HG nr. 1/2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
1. modificari ale partilor contractante;
2. modificări generate de solicitările proprietarilor de rețele de utilități;
3. modificări ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in contract;
4. prelungirea duratei de execuţie în baza mecanismului contractual prevăzut la clauza 35 („Prelungirea duratei de execuţie”) din condiţiile generale ale contractului, fără a se aduce atingere dreptului beneficiarului de a aplica antreprenorului penalităţile şi/sau sancţiunile prevăzute în contract, ca urmare a aparitiei unor elemente independente de vointa beneficiarului sau antreprenorului;
5. modificari ale proiectului tehnic de executie ulterior aprobarii acestuia, care rezulta din adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale;
6. modificari generate conform sub-clauzei 37.11 („Propunere de modificare initiata de catre antreprenor”);
7. modificari generate de renuntarea si/sau suplimentarea cantitatilor aferente anumitor articole de lucrari ca urmare a remasuratorilor acestora;
8. modificari generate de modificari ale cotelor, pozitiilor si/sau dimensiunilor unor categorii de lucrari ca urmare a situatiei din teren;
9. modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane, necunoscute la data elaborarii proiectului;
10. modificări legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din condițiile generale ale contractului;
11. modificări generate de cerințe ale autorităților de mediu;
12. modificări generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii;
13. modificări generate de includerea de noi subcontractanți și/sau înlocuirea subcontractanților inițiali care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din condițiile generale ale contractului;
14. modificări generate de schimbarea personalului cheie/non-cheie, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din condițiile generale ale contractului;
15. modificări generate de expertize tehnice;
16. modificări generate de cerinte privin cercetarea si lucrarile arheologice;
17. modificări care rezultă din implementarea solicitărilor provenite de la diverse instituţii/autorităţi/entităţi care au atribuţii în legătură cu obiectivul de investiţie (de exemplu: ministere, JASPERS, autorităţi/instituţii centrale şi/sau locale, verificatori atestaţi, organisme de contro, etc.);
18. modificari ale valorii contractului ca urmare a modificarilor de mai sus, cu respectarea prevederilor Legii nr. 98/216.
Modificările vor fi realizate ulterior semnarii contractului, în conformitate atât cu prevederile contractuale, numai în condiţiile în care acestea nu reprezintă modificări substanţiale în sensul prevederilor art. 221 alin. (7) si alin. (7 indice 1) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Prelungirea duratei de executie se va realiza in conformitate cu prevederile clauzei 35 („Prelungirea duratei de executie”) din conditiile generale. Mai multe informatii se regasesc in contract.