213979-2023 - ResultRomania-Craiova: Track construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Inlocuirea la rand a elementelor suprastructurii caii pe distantele Calinesti + Golesti Fir I si II si Golesti + Pitesti, km 95+000 + km 107+575
Reference number: 112/1447/21.07.2022
II.1.2.
Main CPV code
45234116 Track construction works
II.1.4.
Short description
CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfășoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului/contractelor execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare
Proiecte pentru infrastructura feroviara categoria ,, Reinoiri ,, - PNRR Calinnesti – Pitesti linia 101 – SRCF CRAIOVA.
Proiectele de tip ,,Reinoiri ,, PNRR – sunt in responsabilitate CNCF ,, CFR ,, SA , si sunt cuprinse in Tabelul 20. Sumar al propunerii de finantare din RO RR_Transport sustenabil Component.
Obiectivul general al proiectului tip „ Reinoiri ” constă în Inlocuirea la rand a elementelor suprastructurii caii ferate (şina, traversele, aparatele de cale, piatra spartă) care va conduce la creşterea vitezei de circulaţie pentru trenurile de călători şi marfă, cu impact direct şi imediat asupra duratei de călătorie şi/sau asupra creşterii siguranţei şi confortului călătorilor.
Pe raza SRCF Craiova s-au identificat urmatoarele tronsoane de cale ferata pe raza Sectiei L 1 Pitesti: Calinesti – Golesti Fir I si II si Golesti – Pitesti, km 95+000 – km 107+575 Linia 1a, 1b, 5 si 6 din Statia Golesti
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pâna în a 22-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrarea „Inlocuirea la rand a elementelor suprastructurii caii pe distantele Calinesti – Golesti Fir I si II si Golesti – Pitesti, km 95+000 – 107+575 ” include:
a). Lucrări pregătitoare :
- emiterea de către Beneficiar a Ordinului de începere a lucrărilor, în termen de 30 de zile de la semnarea Contractului, odată cu predarea amplasamentului;
- predarea amplasamentului se face pe baza unui Proces Verbal de predare-primire în care se vor preciza poziţiile km. ale zonelor predate, locul care urmează a fi pus la dispoziţie pentru depozitarea materialelor aprovizionate şi a celor scoase din cale, etc.;
- transportul materialelor de cale aprovizionate de Executant, în staţiile stabilite ca puncte de depozitare;
- transportul pe distanţă a şinelor noi aprovizionate de Executant, cu depozitarea în lungul căii, la baza prismei de piatră spartă.
- obţinerea închiderilor de linie de către beneficiar necesare efectuării lucrărilor, în baza solicitării Executantului.
b). Lucrările de bază se vor executa astfel :
Lucrările vor fi efectuate cu închidere de linie pe un interval de statii, în cazul liniilor simple zilnic, în interval orar de 8 ore. Executantul va organiza si va suporta cheltuielile aferente transbordarii calatorilor pe distanta Pitesti-Golesti si retur cu mijloace auto avand capacitatea de 50 de calatori fiecare.
Lucrările vor fi efectuate cu închidere permanentă de linie pe un fir de circulaţie într-un interval de statii, în cazul liniilor duble.
Lucrări pe linie curentă, directă:
- închiderea liniei de catre Executant;
- secţionarea şinei existente din 180 în 180 m şi eclisarea joantelor, de către Executant (la taierea sinelor nu se va folosi flacara oxiacetilenica);
- demontarea caii, efectuată de Executant. Traversele scoase şi materialul mărunt aferent se vor depozita ordonat pe banchetă, se vor încărca cu mijloace mecanizate şi vor fi transportate, de către Executant, în staţia stabilită de Beneficiar pentru depozitarea materialelor scoase din cale. Şinele scoase din cale se vor transporta cu boghiuri speciale si se vor depozita pe liniile din statiile cf Golesti, Bradu de Sus si Pitesti.
- aplanarea platformei caii, efectuată de Executant.
- montarea caii prin pozarea traverselor din beton noi asigurandu-se o poza de 1734 bucati pe kilometru, cu pozitionarea sinei noi tip 60, a JIL-urilor si a cupoanelor de tranzitie, la pozitiile kilometrice stabilite. Sinele se vor eclisa cu eclise puse la dispozitie de Beneficiar si suruburi orizontale asigurate de Executant. Toate capetele de şină vor fi asigurate cu o singură gaură pentru eclisare (gaura a doua), pentru a avea posibilitatea de realizare a căii fără joante fără a mai fi necesară debitarea capetelor şinelor.
Executantul, prin toate activităţile, va avea în vedere că orice operaţie de lucrări nu trebuie să modifice substanţial traseul în plan, profilul longitudinal şi transversal existent al căii faţă de cel iniţial.
- profilarea prismei de piatra spartă şi executarea unui buraj intermediar, de către Beneficiar, in vederea asigurării căii pentru descarcarea pietrei sparte din dozatoare;
- completarea prismei de piatră spartă cu piatră descărcată din vagoane sau cu utilaje multifuncţionale se va face de către Executant;
- profilarea mecanizată, burajul şi riparea mecanizată cu aducerea liniei la profilul în lung şi direcţie, vor fi efectuate de Beneficiar;
- înlocuirea dalelor prefabricate de la trecerile la nivel cu dale elastice noi, se va efectua de Executant; dalele prefabricate inlocuite vor fi transportate de Executant în depozitul stabilit de Beneficiar;
- realizarea căii fără joante, se va efectua de către Executant;
- continuitatea curentului de semnalizare la joante, se va asigura printr-o singură conexiune din sârmă zincată cu Ø 4 mm, de către Beneficiar.
Lucrări pe zonele de aparate de cale :
- închiderea liniei de către Executant;
- demontarea pieselor componente şi scoaterea din cale a aparatelor de cale, se efectuează de catre Executant;
- Executantul va executa înlocuirea aparatelor de cale complete, tip 60 montate pe traverse din beton. Eclisarea joantelor se va face la 2 buloane în vederea înglobării acestora în CFJ;
- montarea EMM5R 2010, se efectuează de către Beneficiar.
- profilarea prismei de piatră spartă şi burajul intermediar cu ciocane acţionate electric sau termic, in vederea redeschiderii liniei se vor face de Executant;
- burajul şi riparea mecanizată la rând cu maşina de burat schimbători, cu realizarea profilului în lung şi a direcţiei definitive vor fi executate de către Beneficiarul lucrării.
Se vor inlocui toate diagonalele dintre aparatele de cale care se inlocuiesc.
În toate cazurile executării lucrărilor de înlocuire la rând a elementelor componente ale suprastructurii caii pe linii curente şi directe, linii din staţii (primiri-expedieri + rest linii), unde există poduri şi podeţe cu şina montată pe traverse din lemn, se vor înlocui traversele speciale din lemn pentru poduri cu altele noi, iar unde există tabliere metalice se va efectua şi revopsirea acestora, lucrări efectuate de Executant.
Se vor avea in vedere prevederile caietului de sarcini nr. 22/1/221/24.05.2022