218781-2020 - ResultRomania-Suceava: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract de lucrări de construire aferente județului Suceava, în cadrul proiectului „Regiunea Nord-Est – Axa rutieră strategică 1: Iași-Suceava”
Reference number: 4244512/2019/C1 SMIS 110622
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
Proiectul „Regiunea Nord-Est – Axa rutieră strategică 1: Iași-Suceava” face parte din Planul de Dezvoltare Regională Nord-Est 2014-2020 (PDR Nord-Est 2014-2020) care a fost aprobat de către Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Est.
Obiectivul general al PDR Nord-Est 2014-2020 este reprezentat de derularea în Regiunea Nord-Est a unui proces de creștere economică durabilă, favorabil creșterii competitivității economice și incluziunii sociale, care să conducă la o decalare a decalajelor existente față de celelalte regiuni ale României.
Valoarea totală estimată a achiziției de lucrări este de 181 738 645,20 RON fără TVA, împărțită pe loturi astfel: 110 703 168,04 RON fără TVA (lot 1) și 71 035 477,16 RON fără TVA (lot 2).
În conformitate cu cererea de finanțare anexată la contractul de finanțare, aceste lucrări vor fi executate pe două loturi, respectiv:
— lot 1: DJ 208 limită județ Iași-Budeni-Dolhasca și DJ 208A Suceava-Ipotești-Bosanci-Udești-Liteni-Dolhasca: 46,199 km;
— lot 2: DJ 209C Suceava-Frumoasa-Liteni și DJ 209D Liteni-Stroiești-Costâna-Dărmănești: 29,54 km.
Descrierea lucrărilor este disponibilă în documentația tehnică atasată în SICAP.
Valoarea estimată nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse şi neprevăzute precizată în bugetul proiectului, acestea putand fi accesate, după caz, în functie de necesităti, prin modificarea contractului de lucrări în conditiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98 din 2016 privind achizitiile publice, cu modificările și completările ulterioare.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului-limita stabilit de autoritatea contractanta, respectiv numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 16 zile. Raspunsurile la solicitarile de clarificari cu privire la documentatia de atribuire vor fi publicate în SEAP, la sectiunea „Lista, clarificari, notificari si decizii” din cadrul anuntului de participare. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit, conform art. 27 alin. (3) din HG 395/2016. Autoritatea contractanta stabileste urmatoarele termene-limita in care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare:
— primul termen-limita: cu 22 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor precizata in anuntul de participare;
— al doilea termen-limita: cu 10 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor precizata in anuntul de participare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot 2: DJ 209C Suceava-Frumoasa-Liteni și DJ 209D Liteni-Stroiești-Costâna-Dărmănești: 29,54 km
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Traseul axei rutiere în județul Suceava are o lungime de 75,739 km, asigură conectarea directă la rețeaua TEN T (cu DN 17 și DN 2) a 11 UAT-uri (comune și orașe din județul Suceava).
Pentru acest lot, traseul este reprezentat de tronsoane ale următoarelor drumuri județene:
— DJ 209C Suceava-Frumoasa-Liteni;
— DJ 209D Liteni-Stroiești-Costâna-Dărmănești.
Lot 1: DJ 208 limită județ Iași-Budeni-Dolhasca și DJ 208A Suceava-Ipotești-Bosanci-Udești-Liteni-Dolhasca: 46,199 km
Lot No: 1
— DJ 208 limită de județ Iași-Budeni-Dolhasca;
— DJ 208A Suceava-Ipotești-Bosanci-Udești- Liteni-Dolhasca.