See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare si executie lucrari „Extindere sistem de canalizare menajeră și sistem de alimentare cu apă potabilă in oraș Măgurele, judetul Ilfov”
Description: Se propune extinderea retelelor de alimentare su apa si de canalizare si epurare ape uzate menajere cu urmatoarele caracteristici: RETEA DE ALIMENTARE CU APA Investitiile propuse in zona retelei de distributie constau in: • Extindere retea de distributie apa potabila cu conducte din PEHD, PN10, SDR17, cu diametre cuprinse intre 63 si 125 mm si o lungime de 41.5 km; • Realizarea unui numar de 2396 camine de bransament, complet echipate, inclusiv apometru cu telecitire Dn 20 - Dn50 mm; • Realizarea conductelor de bransament cu conducte din PEHD, PN10, SDR17, cu diametrul De 25 - 63 mm si o lungime de 12 km; • 20 subtraversari de drum cu conducte de apa, in tub de protectie din OL, in lungime totala de aproximativ 130 m, realizate prin foraj orizontal; • 250 hidranti supraterani Dn 80 mm; • 52 camine de vane. RETEA CANALIZARE A. Extinderea la reteaua propusa va fi in lungime de 42,8 km si se va realiza cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm. Pe intreg traseul retelei de canalizare menajera se vor prevede 750 camine de vizitare, amplasate la o distanta maxima de 70 m intre ele. Caminele de vizitare propuse vor fi de tip prefabricat din beton, avand diametrele de Dn 1000mm si vor fi prevazute cu placi de beton, capace carosate, conform SR EN 2308, tip IIIA si rama. Pentru accesul in interiorul caminului se prevad trepte din otel beton. B. Statii de pompare ape uzate menajere: Pentru evitarea adancimilor mari de pozare si pentru a permite racordarea la reteaua existenta de canalizare, pe traseul retelei de canalizare s-au prevazut 25 statii de pompare ape uzate menajere, avand camine prefabricate din beton armat, cu diametrul D 1600 – 2200 mm, ce vor asigura transportul apelor uzate menajere catre reteaua de canalizare menajera existenta, conform planurilor de situatie. Fiecare SPAU va fi dotata cu doua pompe (1A+1R). Statiile de pompare vor fi dotate cu pompe, echipament electric, instalatie hidraulica (conducte, piese speciale, armaturi pe aspiratie si pe refulare, etc.), posibilitati de limitare a zgomotului si mirosurilor. Conductele de refulare de la statiile de pompare vor fi realizate din material PEHD, PN10, SDR17, De 90 – 110 mm. Pentru evitarea patrunderii persoanelor neautorizate, statiile de pompare se vor imprejmui cu un gard perimetral din plasa zincata, avand dimensiunile in plan de 2 x 2 m. C. Racorduri Pentru racordarea gospodariilor si spatiilor cu diferite functiuni din orasul Magurele au fost prevazute un numar de 2500 de racorduri. Caminele de racord propuse vor fi din material plastic cu telescop, avand diametrul Dn 315 mm si H = 1500 mm si vor fi prevazute cu capac si rama carosabil. Racordurile vor fi executate cu teava din PVC, SN4, Dn 160 mm, iar lungimea insumata a acestora va fi de aproximativ 12.5 km. Racordurile de canalizare se vor face, fie direct in conducta de canalizare, printr-un teu redus / piesa Y, fie in caminul de vizitare cel mai apropiat. Toate categoriile de lucrari care se vor executa sunt descrise in detaliu in SF-ul nr. B65/2022 intocmit de VEST INSTAL SRL, parte integranta a documentatiei de atribuire, unde sunt evidentiate in mod clar toate obiectele si categoriile de lucrari pe baza carora ofertantul va intocmi oferta tehnica, listele de preturi si oferta financiara. Operatorii economici interesati pot solicita clarificari cu maxin 19 zile inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde la clarificari cu un singur raspuns consolidat cu minim 11 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 2024/5
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Valoarea estimata a contractului, este 64.209.792,64 lei fara TVA, rezultata prin insumarea valorii estimate conform devizelor generale parte integranta a SF intocmit de catre VEST INSTAL SRL, astfel: COMPONENTA EXTINDERE RETEA DE ALIMENTARE CU APA: Cap.1.2. Amenajari pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala: 50.000,00 lei Cap.1.3. Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor: 70.000,00 lei Cap.2. Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor: 120.000,00 lei Cap.3.5.5. Verificarea tehnica de calitate a proiectului: 20.000,00 lei; Cap.3.5.6. Proiect tehnic si detalii de executie: 490.831,62 lei; Cap.3.8.1. Asistenta tehnica din partea proiectantului: 147.249,49 lei; Cap.4.1. Constructii si instalatii : 22.341.581,00 lei; Cap 4.2. Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale: 200.000,00 lei Cap.4.3. Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 2.000.000,00 lei Cap.5.1.1. Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier: 73.624,74 lei Cap.5.1.2. Cheltuieli conexe organizarii santierului: 36.812,37 lei Cap.6.2. Probe tehnologice si teste: 100.000,00 lei COMPONENTA EXTINDERE RETEA DE CANALIZARE: Cap.1.2. Amenajari pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala: 70.000,00 lei Cap.1.3. Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor: 85.000,00 lei Cap.2. Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor: 155.000,00 lei Cap.3.5.6. Proiect tehnic si detalii de executie: 737.946,50 lei; Cap.3.8.1. Asistenta tehnica din partea proiectantului: 221.383,95 lei; Cap.4.1. Constructii si instalatii : 31.702.333,00 lei; Cap 4.2. Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale: 474.272,00 lei Cap.4.3. Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 4.722.720,00 lei Cap.5.1.1. Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier: 110.691,98 lei Cap.5.1.2. Cheltuieli conexe organizarii santierului: 55.345,99 lei Cap.6.2. Probe tehnologice si teste: 200.000,00 lei
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71322200 Pipeline-design services, 71356200 Technical assistance services