219421-2020 - ResultRomania-Târgoviște: Low-floor buses
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziția/furnizarea a 28 de autobuze hibrid diesel-electric destinate transportului public urban de călători în municipiul Târgoviște – PMT-2019-P-010, cod unic de identificare: 4279944-2019-8
Reference number: 4279944-2019-8
II.1.2.
Main CPV code
34121400 Low-floor buses
II.1.4.
Short description
Obiectivul de investitii „Îmbunătăţirea transportului public urban prin achiziţionarea de vehicule ecologice, construirea infrastructurii necesară transportului, modernizarea şi reabilitarea infrastructurii rutiere pe coridoarele deservite de transport public în Municipiul Târgovişte” a fost depus spre finantare in cadrul Programului Operational Regional 2014-2020, Axa prioritară 4 – „Sprijinirea dezvoltării urbane durabile”, Prioritatea de investiţii 4.1 – „Promovarea strategiilor de reducere a emisiilor de dioxid de carbon pentru toate tipurile de teritoriu, în particular zone urbane, inclusiv promovarea planurilor sustenabile de mobilitate urbană şi a unor măsuri relevante pentru atenuarea adaptărilor”, operatiunea „Reducerea emisiilor de carbon în municipiile resedinta de judet prin investitii bazate pe planurile de mobilitate urbana durabila”.
La data initierii prezentei proceduri, cererea de finantare depusa se afla in evaluare de catre Agentia de Dezvoltare din Regiunea Sud Muntenia, urmand ca in perioada urmatoare sa fie incheiat contractul de finantare cu AM POR. Achiziția/furnizarea a 28 de autobuze hibrid diesel-electric destinate transportului public urban de călători în municipiul Târgoviște este o activitate componentă în cadrul cererii de finantare nerambursabila nr. 127395/28.12.2018 pentru proiectul „Îmbunătățirea transportului public urban prin achiziționarea de vehicule ecologice, construirea infrastructurii necesare transportului, modernizarea și reabilitarea infrastructurii rutiere pe coridoarele deservite de transport public în municipiul Târgoviște”.
Se doreste achiziția/furnizarea a 28 de autobuze hibrid diesel-electric destinate transportului public urban de călători în municipiul Târgoviște, conform specificațiilor tehnice cuprinse în caietul de sarcini anexat, efectuarea de probe tehnologice si teste, verificarea tuturor funcționalităților, precum si școlarizarea personalului de întreținere.
Total valoare estimata: 52 080 000,00 RON fara TVA.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare adresate de catre operatorii economici, in a cincea zi inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu art. 27 alin. (3) din HG 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate pana la termenul-limita de 13 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement