220708-2023 - ResultRomania-Târgu Secuiesc: Gas supply mains construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Infiintarea, extinderea si modernizarea retelei inteligente de distributie a gazelor naturale in Municipiul Targu Secuiesc si satul apartinator Lunga
Reference number: 1
II.1.2.
Main CPV code
45231221 Gas supply mains construction work
II.1.4.
Short description
Obiectivul contractului il constituie elaborarea documentațiilor tehnico-economice in etapa de autorizare a executării lucrărilor (DTAC), proiect tehnic (PT) si detalii de executie (DE), verificare atestata la exigentele de calitate ale proiectului, asistenta tehnica din partea proiectantului si executia urmatoarelor obiecte:
1. Conductă de racord gaze naturale de presiune înaltă DN150,PN40 bar din otel conform adresa Transgaz nr.DD51877/02.09.2019, care se va racorda la conducta de înaltă presiune Targu Secuiesc – Covasna cu DN 200 si PN40 bar. Conducta de racord gaze naturale de presiune înaltă se va realiza din oțel L245NE, conform SR EN ISO 3183 – 2013.
2. Un modul SRMP PN 40 bar, care va fi amplasat in cat mai aproape de punctul de cuplare in SNT, cu o capacitate tehnologică de Q=3800 Smc/h. Modulul SRMP va regla presiunea gazelor de la regimul de presiune înaltă la regimul de presiune medie la care va funcționa rețeaua de distribuție.
3. Infiintare retea inteligenta de distribuție gaze naturale de presiune medie in satul apartinator Lunga, din PEHD100, SDR11, SR ISO 4437 , cu o lungime totala aproximativă de 19538 ml, 899 contoare inteligente, 899 bransamente si 303 rasuflatori gaze naturale care va cuprinde toată trama stradală a localității și va deservi toate locuințele, agenții economici și instituțiile. Calculul de dimensionare se va face pentru un debit de 3800 Nmc/h.
4. Extinderea retelei inteligente de distributie a gazelor naturale in Mun. Targu Secuiesc pe strazile Jozsa Bela, Ruseni, Tancsics Mihaly, Mikes Kelemen, Papp Mihaly, 30 Decembrie, Nagy Sandor, Abatorului, 1 Mai, Fortyogo, Jakabos Odon, Poligonului si Bem Jozsef cu o lungime totala aproximativă de 10806 ml ,220 bransamente si 220 contoare inteligente .
5. Branșamente de gaze naturale de presiune medie, cu posturi de reglare la capăt, în numar total de 1119 buc pentru deservirea a 1119 gospodarii.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322200 Pipeline-design services
II.2.4.
Description of the procurement
Cerintele achizitiei sunt detaliate in caietul de Caiet de sarcini si se refera la Servicii de proiectare si executie lucrari in cadrul proiectului ÎNFIINŢAREA, EXTINDEREA SI MODERNIZAREA REŢELEI INTELIGENTE DE DISTRIBUŢIE A GAZELOR NATURALE ÎN MUNICIPIUL TARGU SECUIESC SI SATUL APARTINATOR LUNGA, judet Covasna, ce include urmatoarele activitati:
Servicii de proiectare:
• Documentatii pentru obtinere avize, acorduri și autorizații solicitate in toate fazele de derulare a contractului;
• Proiect pentru obținerea Autorizației de construire (PAC) si pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare - P.A.D., proiectul de organizare a execuției lucrărilor P.O.E, conform HG 907/2016;
• Proiect tehnic si a Detaliilor de execuție, conform HG 907/2016;
• Verificarea atestata a Pth si detaliilor de executie
• Program de control stabilit de Proiectant;
• Planul de securitate și sănătate pe șantier
• Documentele care intră în componența cărții tehnice a construcției, inclusiv proiectul tehnic de execuție actualizat la data finalizării lucrărilor - "as built", dispozițiile de șantier, procesele-verbale de lucrări ascunse, procesele-verbale de control în faze determinante, precum și orice alt document aferent proiectării și execuției lucrărilor.
Asistență tehnică din partea proiectantului:
• Participarea la fazele de verificare a calitatii lucrarilor conform programelor de urmarire a executiei;
• Activitati in amplasamentul lucrarilor (predarea amplasamentului, urmarirea aplicarii solutiilor proiectate in santier);
• Participarea in cadrul sedintelor de progres periodice;
• Elaborare Note de constatare si Dispozitii de santier;
• Participare la receptii si asigurarea Rapoartelor privitoare la modul in care a fost executata lucrarea;
• Actualizarea devizului general;
• Pregatirea planselor post-executie;
• Implementarea metodologiei de mentinere a indicatorilor privind reducerea emisiilor GES si realizarea unui livrabil ce va contine analiza emisiilor gazelor cu efect de sera, astfel incat sa se demonstreze mentinerea indicatorilor.
Execuția lucrărilor
 Executie lucrari de constructii
 Racord inalta presiune Dn 150, Pn40 – 50 ml
 SRMP – 3.800 Nmc/h
 Retea de distributie nou infiintata sat Lunga – 19.538 ml
 Extindere retea de distributie Mun. Targu Secuiesc – 10.806 ml
 Bransamente ( sat Lunga 899 buc; Mun Tg Secuiesc 220 buc) – 1119 buc,
• Punerea în funcțiune si testarea sistemului - verificări de rezistenta si etanșeitate la presiune a conductelor de distribuție
• Remedierea tuturor defectiunilor constatate de Beneficiar si reprezentantii acestuia pe perioada executiei;
• Participare la Receptia la terminarea lucrarilor, in conformitate cu regulamentele privind receptia constructiei aplicabile; Se vor respecta prevederile Hotărârii nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului privind recepția construcțiilor, in forma actualizata.
• Remedierea defectiunilor in perioada de garantie semnalate de Beneficiar sau Reprezentantul acestuia in conformitate cu conditiile contractuale, regulamentul privind receptia constructiei aplicabile si timpii de interventie ofertati;
• Participare la Receptia finala, in conformitate cu regulamentele aplicabile privind receptia constructiei.
In conformitate cu prevederile art. 156, alin (1) lit. b. din legea 98/2016 - Toate specificațiile tehnice, serviciile, standardele și cerințele menționate și solicitate în cadrul documentației de atribuire (inclusiv caiet de sarcini) sunt însoțite de mențiunea “sau echivalent”In conformitate cu prevederile art. 156, alin (1) lit. b. din legea 98/2016 - Toate specificațiile tehnice, serviciile, standardele și cerințele menționate și solicitate în cadrul documentației de atribuire (inclusiv caiet de sarcini) sunt însoțite de mențiunea “sau echivalent”.