See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: PROIECTARE ȘI EXECUȚIE LUCRĂRI DE REPARAȚII STRĂZI, PARTE CAROSABILĂ ȘI TROTUARE ÎN MUNICIPIUL BUCUREȘTI
Description: În cadrul acestui contract se vor achizitiona SERVICII DE PROIECTARE ȘI EXECUȚIE LUCRĂRI DE REPARAȚII STRĂZI, PARTE CAROSABILĂ ȘI TOTUARE ÎN MUNICIPIUL BUCUREȘTI. Străzile și trotuarele aflate în administrarea AC prezintă degradări, fisuri, îmbătrâniri ale asfaltului, gropi, rupturi de borduri și alte erodări specifice, notive pentru care se impune atribuirea acordurilor cadru pentru proiectarea și execuția lucrărilor de reparații necesare pentru a asigura un trafic în condiții optime, precum și pentru a spori siguranța pietonilor și a conducătorilor auto. Lucrările ce urmează a fi realizate vizează asigurarea unor condiții de viață și de mediu corespunzătoare unui oraș durabil, în condiții de eficiență și economicitate, prin: ·îmbunătățirea căii de rulare · reducerea zgomotului generat de trafic · îmbunatățirea circulației pietonale · generarea unui peisaj urban estetic. Lucrările se vor executa pe raza teritorială a Mun Buc, pe străzile aflate în administrarea AC conform HCGMB nr. 254/2008, cu modificările și completările ulterioare. Ofertantii care participă la mai mult de două loturi trebuie sa tina cont de urmatoarele criterii: - ofertanții au posibilitatea de a oferta numărul maxim de loturi; - existenta a 6 loturi posibile de ofertat - atribuirea a maxim doua loturi / ofertant; unui operator economic nu i se vor atribui mai mult de două loturi indiferent de forma de participare: ofertant, asociat, subcontractant, terț susținător. - combinațiile de loturi stabilite, în conformitate cu Legea 98/2016 privind achizițiile publice, art. 141, alin. 5, sunt. Lotul 1 cu lotul 2; lotul 3 cu lotul 4; lotul 5 cu lotul 6. - incheierea acordului cadru cu primii cinci ofertanti clasati pe primele cinci locuri pe fiecare lot in parte. Astfel, ofertantii isi asuma prioritizarea loturilor intelegand ca incheierea acordurilor cadru este conditionata de acest aspect. AC precizeaza criteriile şi regulile obiective şi nediscriminatorii care se vor aplica pentru stabilirea loturilor care vor fi atribuite aceluiaşi ofertant, în cazul în care în urma aplicării criteriului de atribuire şi a factorilor de evaluare ar rezulta atribuirea către un ofertant a unui număr de loturi mai mare decât numărul maxim admis, după cum urmează: in vederea atribuirii acordurilor cadru AC va tine cont de Notificarea ANAP nr. 256/2016 care prevede faptul ca Numărul maxim de loturi care poate fi atribuit “În funcție de diferența cea mai mare dintre prețul ofertei clasate pe locul al 2-lea și pretul ofertei clasate pe locul întâi, se vor alege cele 2 loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant (respectiv loturile pe care va fi clasat pe primul loc);” În evaluarea ofertelor, comisia de evaluare va ține cont de legea 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările ulterioare, alin. (9) si alin. (10). În acest sens, AC face precizarea că intenționează să atribuie contracte subsecvente simultan pentru două loturi, conform combinațiile de loturi stabilite, în conformitate cu Legea 98/2016 privind achizițiile publice, art. 141, alin. 5, sunt. Lotul 1 cu lotul 2; lotul 3 cu lotul 4; lotul 5 cu lotul 6. Loturile vor fi stabilite în conformitate cu necesitățile obiective ale autorității contractante și potrivit alocărilor bugetare. Ofertele trebuie depuse pentru: Acord cadru cu mai multi operatori. Numarul maxim preconizat de participanti la acordul cadru: 2 Durata acordului cadru: 48 luni Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite: Estimativ, 2 contracte subsecvente pentru fiecare an. Notă: Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel putin 17 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, AC va răspunde în mod clar si complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 10
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233142 Road-repair works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Proiectare și execuție lucrări de reparații străzi, parte carosabilă și trotuare în Municipiul București – Sectorul 1
Description: Conform caiet de sarcini
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45233252 Surface work for streets, 45233253 Surface work for footpaths, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
Lot: LOT-0002
Title: Proiectare și execuție lucrări de reparații străzi, parte carosabilă și trotuare în Municipiul București – Sectorul 2
Description: Conform caietului de sarcini
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Proiectare și execuție lucrări de reparații străzi, parte carosabilă și trotuare în Municipiul București – Sectorul 3
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Proiectare și execuție lucrări de reparații străzi, parte carosabilă și trotuare în Municipiul București – Sectorul 4
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Proiectare și execuție lucrări de reparații străzi, parte carosabilă și trotuare în Municipiul București – Sectorul 5
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Proiectare și execuție lucrări de reparații străzi, parte carosabilă și trotuare în Municipiul București – Sectorul 6
Internal identifier: 6