See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: PROIECTARE ȘI EXECUȚIE ,,REABILITARE DRUM NAȚIONAL DN 17C, Km 1+200 – Km 9+020’’
Description: Obiectul contractului il reprezinta Proiectarea si Executia lucrarilor pentru Reabilitarea drumului national DN17C, km 1+200 - km 9+200. In cadrul valorii estimate au fost incluse Rezerve de implementare in cuantum de 14.000.000 lei fara TVA. Clauze de revizuire conform art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, care anticipează eventualele modificări ce pot interveni în derularea contractului sunt urmatoarele: [... ]Informatii suplimentare privind dreptul de modificare a contractului si clauzele de revizuire in conformitate cu prevederile legale se gasesc in Acordul contractual redactat in conformitate cu HG 1/2018 si in Instructiuni pentru ofertanti atasate la Documentatia de atribuire. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. *Orice solicitare de clarificari transmisa dupa data mentionata la punctul A) se va considera tardiva, autoritatea contractanta nefiind obligata sa raspunda.
Internal identifier: 16054368/2024/2932/S/7
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233100 Construction work for highways, roads
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Ob. contractului consta in prestarea serviciilor de proiectare , precum si Executia lucrarilor pentru Reabilitarea drumului national DN17C, km 1+200 - km 9+200. AC isi rezerva dreptul de a modifica contractul potrivit art.221 din Legea 98/2016, cu cond. ca aceste modificari sa nu se incadreze in prevederile art.221 alin.7 din Legea 98/2016, adica nu reprezinta o modificare substantiala. Clauze de revizuire conf. art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea 98/2016, care anticipează eventualele modificări ce pot interveni în derularea contractului sunt : • Ajustarea preturilor conform cl. 48 din prezentul Acord contractual prin aplic. formulei de ajustare a preturilor mentionata in art. 31 din OUG 64/2022 privind ajustarea preturilor si a valorii devizelor generale in cadrul proiectelor finantate din fonduri externe nerambursabile (art. 221 alin. (1) lit. a). • Inlocuirea Antreprenorului: 1)Atunci cand Antr. este înlocuit de un nou Antr., in cond. prev. art. 221 alin. (1) lit. d) pct. i) din Legea 98/2016, numai in sit. in care respectiva inlocuire nu presupune mod. substantiale ale contr. : In cazul in care Antr. intampina dificultati in implementare (contractul nu se deruleaza in mod corespunzator de catre antreprenor sau sunt inregistrate intarzieri in activitatile de executie a lucrarilor, din motive ce tin exclusiv de culpa Antr., indiferent daca este culpa unui op.ec. din cadrul asocierii sau culpa asocierii in integralitate) sau este in imposibilitatea derularii contractului, tertul sustinator introdus in oferta si nominalizat in contract va prelua indeplinirea oblig. contr. conf. celor asumate la nivelul angajamentului ferm, anexa la contract, fara ca prin aceasta sa se reduca, extinda sau sa se elimine oblig. si respons. stipulate in contractual initial si fara a fi afectat caracterul general al acestuia; 2)Atunci când Antr. este înlocuit de un nou Antr. in cond. prev. art. 221 alin. (1) lit. d) pct. ii) din Legea 98/2016, în situaţia în care drepturile şi obligaţiile Antr. iniţial rezultate din contractul de achiziţie publică sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achiziţie sau insolvenţă, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ; 3) Atunci cand Antr. este înlocuit de un nou Antr., in cond. prev. art. 221 alin. (1) lit. d) pct. iii) din Legea 98/2016, in cazul in care Beneficiarul/AC isi asuma obligatiile Antr. fata de subcontractantii acestuia, respectiv acestia fata de Beneficiar/AC. In aceasta situatie, in cazul incetarii anticipate a contractului, la solicitarea Beneficiarului/AC Antreprenorul va cesiona autoritatii contractante la cererea acesteia contractele incheiate cu subcontractantii acestuia. • Alte modificari:1) Schimbarea den. şi/sau a formei de organizare a societăţii, schimbări care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) Modificari care rezulta din adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale ; 3) Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane necunoscute la data elaborarii proiectului; 4) Modificarea minora a cotelor, pozitiilor si/ sau dimensiunilor unor lucrari ca urmare a situatiei din teren care nu conduc la modificarea proiectului tehnic sau a solutiei tehnice; 5) Modificari generate de cerinte ale autoritatilor de mediu; 6) Modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali, care se vor realiza potrivit clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului de proiectare si executie; 7) Modificari generate de schimbarea personalului cheie/alt personal, care se vor realiza potrivit clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului de proiectare si executie; 8) Modificari ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract; 9) Modificari generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state; 10) Modificari legislative sau de norme tehnice/ stasuri/ normative/ standarde, care se vor realiza potrivit clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului de proiectare si executie; 11) Prelungirea Duratei de Executie in baza mecanismului contractual prevazut la Clauza 35 din Conditiile Generale fara a se aduce atingere dreptului Beneficiarului de a aplica Antreprenorului penalitatile si/sau sanctiunile prevazute in contract; 12) Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centrale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc.).
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45233140 Roadworks, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71354300 Cadastral surveying services