226804-2022 - ResultRomania-București: General management consultancy services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de asistență tehnică pentru managementul și supervizarea execuției lucrărilor aferente obiectivului „Reabilitarea sistemului de termoficare al municipiului București (7 obiective însumând o lungime de traseu de 31,621 km)”
Reference number: 2021/54/29
II.1.2.
Main CPV code
79411000 General management consultancy services
II.1.4.
Short description
Obiectul achiziției constă în contractarea de servicii de asistență tehnică pentru managementul și supervizarea execuției lucrărilor aferente:
- contractului nr. 1182/25.10.2018, Proiectare, Asistență tehnică și Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București (7 obiective însumând o lungime de traseu de 31,621 km)”, încheiat de Municipiul Bucureşti cu Compania Municipală Energetica Servicii București SA şi
- procedurii de licitaţie deshisă online „Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului Bucureşti (patru obiective însumând o lungime de traseu de 19,861 km)”- 3 Loturi” instrumentată în prezent la nivelul autorităţii contractante Municipiul Bucureşti.
Scopul serviciilor de asistență tehnică pentru managementul și supervizare/dirigenție de șantier pe care prestatorul trebuie să le asigure pentru obiectivul de investiţii este de a oferi Autorității contractante garanţia că executanții cărora le-au fost atribuite contractele de execuţie lucrări de reabilitare a rețelei de termoficare îşi vor îndeplini toate responsabilităţile asumate prin contract, vor respecta prevederile legale, reglementările tehnice şi Caietul de sarcini.
Autoritatea contractantă urmărește asigurarea unei supervizări la cele mai înalte cerințe cu personal tehnic de specialitate, calificat pentru cele 3 loturi de lucrări, conform caietului de sarcini.
Durata prestării serviciilor va curge de la ordinul de începere al Achizitorului pe toată durata de execuție a lucrărilor aferente obiectivului, conform contractelor de lucrări încheiate de Municipiul București, respectiv pentru - Lotul I: obiectivul 1 - Magistrala I Sud – CM 11’ – CP3 – CV5/4 (sector 2), Lotul II: obiectivul 3 - Magistrala II Sud CM 43 – CO2 (sector 2) şi obiectivul 4 - Magistrala II – III Grozăvești – C15/20 – CS 12 (sector 1) și Lotul III: obiectivul 5 - Magistrala Progresu – Berceni – CB4 – CO5 (sector 4). -5.1. Durata prestării serviciilor este de 12 luni (până la recepția la terminarea lucrărilor) de la data transmiterii ordinului de începere a lucrărilor pentru fiecare Obiectiv, la care se adaugă perioada de garanție ofertată de antreprenor de 60 de luni. Ordinele de începere a serviciilor de asistență tehnică pentru managementul și supervizarea execuției lucrărilor se vor transmite pentru fiecare din cele 7 obiective, în funcție de emiterea ordinelor de începere lucrări, conform contractelor de lucrări încheiate de Municipiul București.
Durata prestării serviciilor de 12 luni nu include perioada de sistare a lucrărilor.
Nr zile pana la care se pot sol. clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 23 de zile. AC răspunde solicitărilor de clarificari, cu 11 de zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71317210 Health and safety consultancy services, 71520000 Construction supervision services, 71521000 Construction-site supervision services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectivul de investiții „Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București (7 obiective însumând o lungime de traseu de 31,621 km)”, aprobat prin HCGMB nr. 216/19.04.2018, are ca obiect reabilitarea a 7 loturi de rețele termice primare din cadrul magistralelor de termoficare aparținând sistemului de alimentare centralizată cu energie termică, ca urmare a vechimii conductelor existente și a numărului mare de avarii ce au avut loc în aceste rețele.
Scopul serviciilor de asistență tehnică pentru managementul și supervizare/dirigenție de șantier pe care prestatorul trebuie să le asigure pentru obiectivul de investiții mai sus mentionat este de a oferi Autorității contractante garanția că executanții cărora le-au fost atribuite contractele de execuție lucrări de reabilitare a rețelei de termoficare își vor îndeplini toate responsabilitățile asumate prin contract, vor respecta prevederile legale, reglementările tehnice și Caietul de sarcini.
Obiectivul general al Serviciilor de Supervizare constă în asigurarea implementării cu succes a investiției, prin furnizarea serviciilor de management și supervizare adecvate, asigurând în același timp respectarea standardelor din legislația națională și europeană privind execuția lucrărilor și protecția mediului.
Obiectivele specifice ale serviciilor de management și supervizare sunt:
a) Îndeplinirea rolului de management și supervizare, respectiv administrarea și gestionarea contractelor de execuție a lucrărilor aferente investiției care fac obiectul serviciilor solicitate în limita capacităților/responsabilităților delegate prestatorului de către Municipiul București, pentru a asigura de către contractor a condițiilor și termenilor contractuali asociați, a cadrului legislativ și legislației naționale, precum și a bunelor practici.
b) Supervizarea lucrărilor de execuție și a tuturor celorlalte activități conexe pentru aprobarea materialelor, echipamentelor și execuției, astfel incât să se asigure că este atinsă o calitate înaltă a construcției în intervalul de timp și bugetul stabilite și că toate lucrările sunt realizate în conformitate cu proiectele și specificațiile tehnice, specificațiile de performanță, planul de management al calității și mediului și graficul de execuție aprobat.
c) Asigurarea unei supervizări la cele mai înalte cerințe cu personal calificat pentru contractele de execuție lucrări;