See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: VÄESTÖHÄLYTTIMIEN KAIUTINPATTERISTOJEN HANKINTA VUOSINA 2026-2028
Description: Helsingin kaupungin pelastuslaitos tulee vuosien 2026–2028 aikana laajentamaan Helsingin kaupungin väestöhälytinverkostoa, jota varten vuosien 2026–2028 aikana hankitaan suunnitellusti arviolta 40 väestöhälyttimien kaiutinpatteristoa. Hankinnan tavoitteena on laajentaa Helsingin kiinteää väestöhälytinjärjestelmää palvelemaan kaikkia alueella asuvia ja oleskelevia sekä varmistaa, että se täyttää ajantasaiset vaatimukset. Nykyisen järjestelmän laajentaminen on tullut ajankohtaiseksi etenkin uusien asuinalueiden rakentamisen myötä. Helsingin kaupungin pelastuslaitos pyytää tarjousta kaiutinpatteristoista, joilla voidaan antaa sisäministeriön väestön varoittamiseen käytetyistä äänimerkeistä antamassa ohjeessa (SMDno/2013/898) määrittelemiä väestön varoittamiseen tarkoitettuja äänimerkkejä. Hankittavat kaiutinpatteristot sisältävät ulkokäyttöön soveltuvat koteloidut kaiuttimet, kaapelin ja niiden suojatun liitäntätilan vähintään IP66 luokituksen mukaisesti. Hankittavilta kaiutinpatteristoilta vaaditaan kestävyyttä, pitkää elinkaarta ja soveltuvuutta Helsingin sääolosuhteisiin. Toimitettavien osien tulee olla lisäksi turvallisia ja tarkoitukseensa soveltuvia. Hankinta ei sisällä väestöhälyttimien ohjausjärjestelmiä, vahvistinkeskuksia eikä asennusta. Tavoiteaikataulu kaiutinpatteristojen hankinnan toteuttamiselle on vuonna 2026 kymmenen kaiutinpatteristoa tilaajan määrittelemään paikkaan Helsingissä toimitettuna. 10 kpl kaiutinpatteristoja kaapeleineen tilataan suunnitellusti hankintapäätöksen tultua lainvoimaiseksi. Vuonna 2027 tilataan 0-25 kaiutinpatteristoa tarvikkeineen sekä vuonna 2028 0-25 kaiutinpatteristoa tarvikkeineen määrärahojen puitteissa. Tätä hankintasopimusta ei ole jaettu osiin, koska jakaminen tekee sopimuksen toteuttamisesta teknisesti liian vaikeaa ja jakaminen voi tehdä hankinnan eri osista yhteensopimattomia.
Internal identifier: HEL 2025-007873
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35110000 Firefighting, rescue and safety equipment
Additional classification (cpv): 35120000 Surveillance and security systems and devices
5. Lot
Lot: LOT-0000