See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de Proiectare și Execuție Lucrări, necesare realizării obiectivului de investiţii “Renovarea energetică a Palatului Administrativ Iași” cu finanţare din fondurile Europene aferente Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă PNRR/2022/C5/2/B.2.2/1
Description: Servicii de Proiectare și Execuție Lucrări, necesare realizării obiectivului de investiţii “Renovarea energetică a Palatului Administrativ Iași” cu finanţare din fondurile Europene aferente Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă Durata contractului va fi de 22 luni, cuprinzând 2 luni alocate pentru prestarea serviciilor de Proiectare faza PT/DTAC/DDE/DTOE care să respecte, minim, conținutul prezentat în HG nr. 907/2016, elaborare studii, documentații și obținere avize/acorduri/autorizații, și 18 luni alocate pentru execuția Lucrărilor de îmbunătăţire a performanţei energetice a clădirilor (termoizolarea anvelopei şi reabilitarea, modernizarea instalaţiilor de încălzire/răcire, ventilare/climatizare, preparare apă caldă de consum şi iluminat) prin care se urmăreşte reducerea consumurilor energetice;
Internal identifier: 4541599_2023_PAAPD1399137
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lucrările pentru creșterea eficienței energetice vor fi cele din categoria activităților sprijinite în cadrul Planului Național de Renovare și Reziliența pentru interventiile la clădirile publice – PNRR/2022/C5/2/B.2.2/1 – componenta 5 – Valul renovarii Axa 2 – schema de granturi pentru eficienta energetica si rezilienta in cladiri publice, operatiunea B.2.2 – renovare energetică aprofundată a clădirilor publice, conform Ghidului solicitantului, secțiunea 1.3. Realizarea investitiei preconizate urmareste indeplinirea standardelor si cerintelor Uniunii Europene, coroborat cu necesitatea mondială de a reduce consumurile de energii conventionale, reducerea consumului de energie și al emisiilor de dioxid de carbon, reducerea cheltuielilor cu utilitățile și implicit protejarea mediului inconjurator, etc. - Implementarea unor măsuri de reducere a consumului anual specific de energie, implicit a consumului anual de energie finală; - Implementarea unor masuri de reducere a consumului anual de energie pentru încalzire și iluminat; - Implementarea unor măsuri de reducere a emisiilor de gaze în atmosferă, echivalent kgCO2; Prin realizarea obiectivului de investiție, respectiv prin aplicarea pachetului de soluții propus de auditorul energetic se dorește realizarea unei valori totale de economie anuală de peste 60% față de consumul anual specific de energie termică pentru încălzire înainte de renovare (an reper 2022). Cheltuielile de intreținere și cele cu plata utilităților, care vor fi achitate după realizarea investiției, vor fi diminuate, imobilul fiind unul reabilitat, eficient energetic, cu costuri de mentenanță reduse. După implementarea proiectului, conform specificațiilor auditului energetic, principalele rezultate obținute vor conduce la reducerea consumului anual specific de energie pentru încălzire de 60,09% față de consumul anual specific de energie pentru încălzire înainte de renovare, de asemenea vor conduce la economisirea cantității de energie pe termen mediu și lung, utilizarea de surse regenerabile, reducerea energiei primare cu 75,07% și reducerea emisiilor de CO2 cu 76,51%. Conform raportului de audit energetic clădirea este încadrată într-o clasă energetică inferioară, iar după implementarea proiectului nivelul de performanță energetică fiind asimilabil indicatorilor de clădire cu înaltă performanță energetică (clasa A). Avand in vedere propunerea auditorului energetic de amplasare a panourilor solare fotovoltaice pentru producerea energiei electrice necesare iluminatului artificial si a panourilor solare cu tuburi presurizate pentru prepararea apei calde menajere, se doreste realizarea unui consum din surse regenerabile de 30% din consumul de energie al cladirii. Investiția are de asemenea un impact social prin sporirea confortului celor ~ 310 de lucratori care isi desfasoara activitatea in cadrul Palatului Administrativ Iași, precum si prin imbunătătirea imaginii instituției în rândul cetățenilor, clădirea reabilitata avand un asemenea impact in comparatie cu starea ei initiala, in care se desfasoara momentan activitatea institutiei in discutie. Conform Ghidului Specific privind regulile si Conditiile Aplicabile finantarii din Fondurile Europene aferente Planului National de Redresare si Rezilienta in cadrul apelului de proiecte PNNR/2022/C5/2/B. 2.2/1 componenta C5-valul renovarii anexa 2 – schema de granturi pentru eficienta energetica si rezilienta in cladiri publice operatiunea B.2: renovarea energetic moderata sau aprofundata a cladirilor publice, se impune obligativitatea instalarii unei statii de incarcare pentru vehicule electrice (cu puterea peste 22 kW) cu 2 puncte de incarcare per statie.
Additional classification (cpv): 71311100 Civil engineering support services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works