See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Contoare inteligente de energie electrica, concentratoare de date, Rollout 2 Smart
Description: Contoare inteligente de energie electrica, concentratoare de date, Rollout 2 Smart Echipamentele și serviciile supuse achiziției de față, sunt necesare extinderii Sistemului de Masurare Inteligent implementat de către S.C. DELGAZ GRID S.A, in conf. cu Caietul de sarcini si Anexele acestuia, atasate prezentei documentatii de atribuire, respectiv: 1. Contoare monofazate cu modul de comunicatie 4G LTE CAT M NB1 si GPRS , cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485, cu port M_BUS fara fire, cu intrerupator intern 2. Contoare monofazate cu modul de comunicatie 4G LTE CAT M NB1 si GPRS , cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485, cu intrerupator intern 3. Contoare monofazate cu modul de comunicatie G3-PLC + RF Hybrid CENELEC A (sau echivalent) , cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485, cu port M_BUS fara fire, cu intrerupator intern 4. Contoare monofazate cu modul de comunicatie G3-PLC + RF Hybrid CENELEC A (sau echivalent) , cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485, cu intrerupator intern 5. Contoare trifazate in montaj direct cu modul de comunicatie G3-PLC + RF Hybrid CENELEC A (sau echivalent), cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485 , cu port M_BUS fara fire, cu intrerupator intern 6. Contoare trifazate in montaj direct cu modul de comunicatie G3-PLC + RF Hybrid CENELEC A (sau echivalent), cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485, cu intrerupator intern 7. Contoare trifazate in montaj direct cu modul de comunicatie 4G LTE CAT M NB1 si GPRS , cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485, cu port M_BUS fara fire, cu intrerupator intern 8. Contoare trifazate in montaj direct cu modul de comunicatie 4G LTE CAT M NB1 si GPRS , cu port P1 (RJ12) DSMR 5.0, cu port RS 485, cu intrerupator intern 9. Contoare balanta trifazate in montaj semi-direct cu port RS 485, conectabile prin magistrala 485 la concentratorul de date, fara intrerupator intern 10. Concentratoare de date cu modem 4G LTE CAT M NB1 si GPRS 11. Analizoare de semnal G3-PLC CENELEC A 12. Filtre de comunicatie pentru G3-PLC CENELEC A. 13. Cutii de masurare 14. Siruri de cleme si intrerupatoare automate 15. Circuite pentru transmitere date nevalidate catre client (via RF ) – in timp aproape real - ce includ convertor/transmitator si In Home Display / Dashboard/ aplicatia mobila ,conectabile la portul P1 sau la portul RS 485 al contorului 16. Modemuri 4G LTE CAT M NB1 si GPRS 17. Contoare trifazate in montaj semi-direct cu modul de comunicatie 4G LTE CAT M NB1 ,cu port RS 485, conectabile prin magistrala 485 la concentratorul de date, fara intrerupator intern. 18. Instruire referitoare la instalare, parametrizare echipamente si aplicatie de acces local (si HES) la echipamente. (Instruirea se va efectua in 2025. conform CS. 3.3.19 - 3.4.18) Operatiuni cu titlu accesoriu obligatorii - valorile pentru operatiunile cu titlu accesoriu vor fi incluse in ofertele financiare, acestea fiind: - Sonde optice de comunicatie. Conform ST 317 (Contoare de energie electrică inteligente ce utilizeaza protocol G3-PLC) , cap. 4.1. - la un numar de 1000 de contoare inteligente de energie electrica se va livra o sonda optica de comunicatie pentru Windows 10 si pentru Windows 11. Pretul sondelor optice va fi inclus in pretul contoarelor inteligente de energie electrica livrate; Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitație.ro/pub). Număr zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. În măsura în care solicitările de clarificări sau informaţiile suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut în anunţul de participare, Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi înainte de termenul stabilit in Anuntul de participare pentru depunerea ofertelor in conformitate cu art. 173 alin. (1) din Legea 99/ 2016 si ale art. 29 alin. (3) din HG 394/2016.
Internal identifier: RO10976687/5004/2024-2028
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38552000 Electronic meters
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Tipul de Contoare inteligente de energie electrica, concentratoare de date, Rollout 2 Smart, se regasesc detaliate in caietul de sarcini nr. 2643 / 29.01.2025 si anexele sale (Specificatie tehnica nr. 317-Contoare de energie electrica inteligente ce utilizeaza protocol G3-PLC si Anexele sale; Specificatie Tehnica nr. 318.- Concentratoare de Date pentru siteme de masurare inteligenta si Anexele sale; Solutie Tehnica nr. 054 - Montarea Concentratoarelor de Date si a Contoarelor de Balanta; Specificatia Tehnica nr. 185 - Cutii de masurare), atasate prezentei documentatii, precum si in sectiunea II.1.4 Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor, din prezenta fisa de date. Frecventa contractelor subsecvente ce vor fi atribuite: Se estimeaza ca se va atribui cate un contract subsecvent semestrial sau ori de cate ori exista o nevoie clara a entitatii contractante. Cantitatea minima a celui mai mare contract subsecvent: 55.711 bucati; Cantitatea maxima a celui mai mare contract subsecvent: 261.903 bucati; Cantitatea minima a acordului cadru: 349.702 bucati; Cantitatea maxima a acordului cadru: 1.044.309 bucati; Valoarea minima a celui mai mare contract subsecvent: 19.175.994,02 lei fara TVA; Valoarea maxima a celui mai mare contract subsecvent: 90.481.943,90 lei fara TVA; Valoarea minima a acordului cadru: 122.165.875,74 lei fara TVA; Valoarea maxima a acordului cadru: 359.533.383,28 lei fara TVA. Cantitatile minime/ maxime pe repere, estimate a se comanda pe durata acordului cadru/ contractelor subsecvente sunt prevazute in Anexa 3 a Caietului de sarcini_Lista cantitati, atasata prezentei documentatii. Nota: Conform ST 317 (Contoare de energie electrică inteligente ce utilizeaza protocol G3-PLC) , cap. 4.1. - la un numar de 1000 de contoare inteligente de energie electrica se va livra o sonda optica de comunicatie pentru Windows 10 si pentru Windows 11. Pretul sondelor optice va fi inclus in pretul contoarelor inteligente de energie electrica livrate.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31211000 Boards and fuse boxes, 32571000 Communications infrastructure, 32572100 Communications cable with multiple electrical conductors, 48214000 Network operating system software package, 71356200 Technical assistance services