See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de supervizare, inginerie, managementul implementarii, asistenta tehnica – dirigentie de santier, SSM si verificare atestata pentru obiectivul de investitii „Construire si dotare corp cladire destinat sectiilor de boli infectioase si pneumologie”
Description: Licitatie deschisa pentru achizitia serviciilor privind: Servicii de supervizare, inginerie, managementul implementarii, asistenta tehnica – dirigentie de santier, SSM si verificare atestata pentru obiectivul de investitii „Construire si dotare corp cladire destinat sectiilor de boli infectioase si pneumologie” Cod unic 4230487/2023/24 Tipurile de servicii sunt cele descrise in caietul de sarcini nr. 15075 din 17.01.2023. Prin prezenta achizitie, autoritatea contractanta solicita, pentru indeplinirea eficienta a tuturor activitatilor si a obiectivelor generale si specifice ale investitiei, prestarea urmatoarelor servicii: I. Prestarea serviciilor de verificare atestata a proiectelor în temeiul prevederilor legislatiei in vigoare, privind respectarea reglementărilor tehnice referitoare la cerinţele fundamentale aplicabile ce se efectuează de către specialişti verificatori de proiecte atestaţi pe domenii/subdomenii şi specialităţi, alţii decât specialiştii elaboratori ai proiectelor – Legea nr. 10/1995, HG nr. 925/1995, Ordinul nr. 777/2003 si Ordinul nr. 2495 din 26.08.2010, cu actualizarile si modificarile ulterioare. II. Prestarea serviciilor de Dirigintie de Santier în temeiul prevederilor legislatiei in vigoare privind verificarea calitatii lucrarilor – Legea nr. 10/1995, Ordinul nr. 1496 din 13 mai 2011, Ordin nr. 277 din 2012 si Ordinul nr. 2495 din 26.08.2010, cu actualizarile si modificarile ulterioare, si in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini. III. Prestarea serviciilor de asigurare a securitatii si sanatatii in munca (SSM) in temeiul prevederilor legislatiei in vigoare privind securitatea si sanatatea in munca pe durata realizarii lucrarilor in special HG nr. 300/2006, cu actualizarile si modificarile ulterioare. IV. Ingineria / supervizare / managementul implementarii, care se refera la prestarea urmatoarelor servicii: • Ingineria / Supervizarea / coordonarea activitatii dirigintilor de santier si a coordonatorilor in materie de securitate si sanatate in munca, Asigurarea ca proiectarea si executia lucrarilor vor fi finalizate in termenele contractuale, cu incadrarea in bugetul alocat; • Realizarea certificatelor de plata in urma verificarii si revizuirii situatiilor de plata inaintate de executant atat pentru faza de proiectare, cat si pentru cea de executie; • Realizarea de situatii / rapoarte / documentatii solicitate de beneficiar sau finantator, in vederea implementarii proiectului finantat prin Planul National de Redresare si Rezilienta (PNRR); • asigurarea respectarii si indeplinirii cerintelor din avizele/acordurile, autorizatiile de construire, certificatele de urbanism etc. atat de catre Beneficiar, cat de Antreprenor. Emiterea de instructiuni scrise si verbale pe parcursul executarii contractului, la solicitarea Anteprenorului; acestea vor fi consemnate in jurnalul de santier; • Verificarea si documentarea datelor si a documentelor intocmite in timpul implementarii lucrarilor, inclusiv sub aspectul corelarii intre acestea. Documentele implementarii investitiei vor fi pregatite de catre prestator pentru Cartea Tehnica a Constructiei pe capitole distincte. • Organizarea sedinţelor de progres a lucrărilor, săptămânal, sau ori de câte ori este necesar, sau cu o frecvenţa stabilită de Autoritatea Contractantă. La solicitarea Autoritaţii Contractante, prestatorul va asigura asistenţa la întocmirea răspunsurilor necesare pentru cererile de clarificări ale finanţatorului investiţiei sau a ofertanţilor pentru furnizare servicii de proiectare şi lucrări. • Asigurarea supervizarii comportarii in timp a lucrarilor executate de executant in perioada de garantie, precum si a lucrarilor de remediere a defectelor aparute in perioada de garantie pentru lucrarile executate.
Internal identifier: 4230487/2023/24
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71520000 Construction supervision services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achizitia proiectarii si executiei lucrarilor (faza 1) - Proiect: “CONSTRUIRE SPITAL BOLI INFECȚIOASE ȘI PNEUMOLOGIE, DISPENSAR TBC ȘI FUNCȚIUNI CONEXE”. pentru obiectivul de investitii „Construire si dotare corp cladire destinat sectiilor de boli infectioase si pneumologie” este in curs de realizare iar documentatia tehnica - faza studiu de fezabilitate poate fi consultata in SEAP. Faza 2 va fi procedura de furnizare dotari pentru obiectivul de investitii „Construire si dotare corp cladire destinat sectiilor de boli infectioase si pneumologie”. Prestatorul selectat va trebui sa respecte cerintele cu privire la supervizor / consultant / inginer din cadrul documentatiei de atribuire aferente procedurii de achizitie a proiectarii si executiei lucrarilor (Faza 1) si a furnizarii dotarilor (Faza 2) aferente obiectivului de investitii “Construire si dotare corp cladire destinat sectiilor de boli infectioase si pneumologie”. Tipurile de servicii sunt cele descrise caietul de sarcini nr. 15075 din 17.01.2023. Prin prezenta achizitie, autoritatea contractanta solicita, pentru indeplinirea eficienta a tuturor activitatilor si a obiectivelor generale si specifice ale investitiei, prestarea urmatoarelor servicii: I. Prestarea serviciilor de verificare atestata a proiectelor în temeiul prevederilor legislatiei in vigoare, privind respectarea reglementărilor tehnice referitoare la cerinţele fundamentale aplicabile ce se efectuează de către specialişti verificatori de proiecte atestaţi pe domenii/subdomenii şi specialităţi, alţii decât specialiştii elaboratori ai proiectelor – Legea nr. 10/1995, HG nr. 925/1995, Ordinul nr. 777/2003 si Ordinul nr. 2495 din 26.08.2010, cu actualizarile si modificarile ulterioare. II. Prestarea serviciilor de Dirigintie de Santier în temeiul prevederilor legislatiei in vigoare privind verificarea calitatii lucrarilor – Legea nr. 10/1995, Ordinul nr. 1496 din 13 mai 2011, Ordin nr. 277 din 2012 si Ordinul nr. 2495 din 26.08.2010, cu actualizarile si modificarile ulterioare, si in conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini. III. Prestarea serviciilor de asigurare a securitatii si sanatatii in munca (SSM) in temeiul prevederilor legislatiei in vigoare privind securitatea si sanatatea in munca pe durata realizarii lucrarilor in special HG nr. 300/2006, cu actualizarile si modificarile ulterioare. IV. Ingineria / supervizare / managementul implementarii, care se refera la prestarea urmatoarelor servicii: • Ingineria / Supervizarea / coordonarea activitatii dirigintilor de santier si a coordonatorilor in materie de securitate si sanatate in munca, Asigurarea ca proiectarea si executia lucrarilor vor fi finalizate in termenele contractuale, cu incadrarea in bugetul alocat; • Realizarea certificatelor de plata in urma verificarii si revizuirii situatiilor de plata inaintate de executant atat pentru faza de proiectare, cat si pentru cea de executie; • Realizarea de situatii / rapoarte / documentatii solicitate de beneficiar sau finantator, in vederea implementarii proiectului finantat prin Planul National de Redresare si Rezilienta (PNRR); • asigurarea respectarii si indeplinirii cerintelor din avizele/acordurile, autorizatiile de construire, certificatele de urbanism etc. atat de catre Beneficiar, cat de Antreprenor. Emiterea de instructiuni scrise si verbale pe parcursul executarii contractului, la solicitarea Anteprenorului; acestea vor fi consemnate in jurnalul de santier; • Verificarea si documentarea datelor si a documentelor intocmite in timpul implementarii lucrarilor, inclusiv sub aspectul corelarii intre acestea. Documentele implementarii investitiei vor fi pregatite de catre prestator pentru Cartea Tehnica a Constructiei pe capitole distincte. • Organizarea sedinţelor de progres a lucrărilor, săptămânal, sau ori de câte ori este necesar, sau cu o frecvenţa stabilită de Autoritatea Contractantă. La solicitarea Autoritaţii Contractante, prestatorul va asigura asistenţa la întocmirea răspunsurilor necesare pentru cererile de clarificări ale finanţatorului investiţiei sau a ofertanţilor pentru furnizare servicii de proiectare şi lucrări. • Asigurarea supervizarii comportarii in timp a lucrarilor executate de executant in perioada de garantie, precum si a lucrarilor de remediere a defectelor aparute in perioada de garantie pentru lucrarile executate. Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inclusiv, inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71317000 Hazard protection and control consultancy services, 71356200 Technical assistance services, 79411000 General management consultancy services