See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Modernizare RED 110kV din zona Smardan-Barbosi-Filesti-Arcelor Mittal si modernizare si integrare in SCADA statia 110/20/6kV Filesti, jud. Galati
Description: Incheierea a unui contract de proiectare si executie de lucrări aferente sucursalei Galați, având ca obiect: Modernizare RED 110kV din zona Smardan-Barbosi-Filesti-Arcelor Mittal si modernizare si integrare in SCADA statia 110/20/6kV Filesti, jud. Galati. Scopul lucrării este asigurarea parametrilor de calitate ai energiei electrice, conform standardului de performanșă pentru distribuția de energie electrică pentru consumatori existenți, respectiv pentru viitori consumatori.
Internal identifier: RO14476722-2024-C5.7
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45310000 Electrical installation work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Modernizare RED 110kV din zona Smardan-Barbosi-Filesti-Arcelor Mittal si modernizare si integrare in SCADA statia 110/20/6kV Filesti, jud. Galati Lucrările se vor executa în interiorul mun. Galați, în partea vestică a municipiului, în jurul Combinatului Siderurgic, după cum urmează: - pe amplasamentul LEA d.c. 110 kV existente; - pe terenuri aparținând Administrației Domeniilor Statului (T189), în zona stației de transformare 220/110 kV Barboși; - incinta Stației de transformare, aparținând Transelectrica S.A., conf. CF15273 si CF 103838-C1, mun. Galați, va fi supratraversată de LEA 110 kV d.c. proiectată (ocolire stație); - pe domeniul public (pozare LES 110 d.c. în canivou) și proprietăți apaținând Sucursalei Galați (acces la stp/ nr. 25 al LEA 110 kV existent); - în interiorul stației de transformare 220/110/20/6 kV Filești aparținând DEER Sucursala Galați, amplasata pe str. Energiei, mun. Galați, jud. Galați Obiect 1. Modernizare RED 110 kV din zona Smârdan-Barboși-Filesti-Arcelor Mittal Proiectul de investiții vizează reconfigurarea LEA 110 kV și utilizarea acestora pentru realizarea a doua cai mixteLEA/LES 110 kV de tranzitare a puterii produse/consumate între stațiile Filești și Smardan. Pentru trecerea din LEA in LES 110 kV sunt necesare urmatoarele etape: La stalpul existent nr. 25 al LEA 110 kV DC SC3-SC1, se vor sectiona ambele circuite 110 kV, prin desfacerea cordoanelor de legatura. Fazele circuitelor se vor lega impreuna pe fiecare parte a stalpului, pe fiecare faza, cu legaturi flexibile din conductoare Al-Ol 450/75 mm2. Legătura între LEA 110 kV și LES 110 kV se va realiza cu legături flexibile din conductoare Al-Ol 450/75 mm2 care se vor monta între legatura flexibilă dintre faze, descărcătoarele cu rezistență variabilă și capetele terminale. Lungimile celor 2 circuite LES 110 kV proiectate vor fi de cca. : - 8,35 km (1,25 km LES +7,1 km LEA) pentru circuitul 1 - 13,4 km (1,4 km LES +12 km LEA) pentru circuitul 2 Obiect 2. Modernizare staţia 110/20/6kV Filești A) Circuite primare Se vor înlocui toate echipamentele existente necorespunzătoare d.p.d.v. tehnic și cu o durată de viață depășită din celulele de 110 kV, Stația exterioară 20kV Lucrări aferente fiecarui grupurilor de tratare neutru GTN 1 si GTN 2 20kV : Lucrări aferente bateriilor de condensatoare 20kV Statia de transformare 110/20/6 kV Filesti Lucrari in camera de conexiuni 20kV B) Circuite secundare În stația Filești se vor moderniza toate circuitele secundare de 110kV. Staţia 110/20/6 kV Filesti va fi deservită de un sistem de comandă-control şi protecţie coordonat, cu echipamente în tehnologie numerică, cu microprocesor. Sistemul de circuite secundare va fi realizat cu o arhitectură distribuită, de tip deschis. Lucrări în staţia exterioară Lucrări în camera de comandă C) Construcţii şi cladiri tehnologice Lucrari pentru realizare protecție diferențială linie Vor fi prevazute lucrari pentru realizarea protecțiilor diferențiale de linie 110kV în stațiile invecinate care au liniile de 110kV cu legatura din statia 110/20/10 Filesti. Valoarea estimată a contractului din această procedură corespunde cerințelor incluse in caietul de sarcini. Modificarea contractului fără organizarea procedurii de achizitie sectoriala se poate face in conformitate cu prevederile din Legea 99/2016 și sunt prevăzute in modelele de contract. Durata de executie: 36 luni, dar nu mai tarziu de luna decembrie 2027. Valoarea estimată: 86.162.555,12 lei, fara TVA A. Echipamente puse la dispozitie de beneficiar: 0.00 lei. A. Echipamente puse la dispoziție de beneficiar : 0.00 lei B. Valoarea estimată a contractului : 86.162.555,12 lei fara TVA 1.2. Amenajarea terenului 2.348.747,12 1.3 Amenajari pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala 1.905.724,01 1.4 Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor 74.159,02 3.5.6.2 Detalii de executie si As-Built 1.374.375,01 4.1 Constructii si instalatii 45.886.672,98 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale 9.695.573,80 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj 24.465.484,72 4.5 Dotari 59.824,00 4.6 Active necorporale ( digitalizare si integrare SCADA) 50.000,00 5.1 Organizare de santier 225.874,88 6.1 Pregatirea personalului de exploatare 76.119,58 Executia este finantata partial din Fondul de modernizare 3 “Modernizarea și construcția de noi tronsoane de infrastructură energetică”.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232221 Transformer substation, 71323100 Electrical power systems design services