See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Lucrări de execuție pentru obiectivul de investiție “SPITAL CLINIC DE URGENȚĂ PENTRU COPII CLUJ – NAPOCA”
Description: Lucrări de execuție pentru obiectivul de investiție “SPITAL CLINIC DE URGENȚĂ PENTRU COPII CLUJ – NAPOCA”, conform cerințelor caietului de sarcini. Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare, semnate cu semnatura electronica extinsa, numai prin intermediul SEAP, intr-un termen de cel mult 15 zile inainte de data limita de depunere a candidaturilor. Răspunsurile la clarificări vor fi publicate de către Autoritatea Contractantă astfel : • Runda 1 – 18 zile inainte la data limită pentru depunerea a candidaturilor • Runda 2 – 11 zile inainte de data limită pentru depunerea a candidaturilor Candidații selectați în cadrul ETAPEI 1 - Depunerea solicitărilor de participare şi selectarea candidaților au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare, semnate cu semnatura electronica extinsa, numai prin intermediul SEAP, intr-un termen de cel mult 15 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Răspunsurile la clarificări vor fi publicate de către Autoritatea Contractantă astfel : • Runda 1 – 18 zile inainte la data limită pentru depunerea ofertelor • Runda 2 – 11 zile inainte de data limită pentru depunerea ofertelor
Internal identifier: 428811020235117
Type of procedure: Restricted
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45215140 Hospital facilities construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Spitalul se propune a fi realizat pe un teren în suprafată de 21.408,23 mp și are o suprafață totală desfășurată de 100.543,30 mp : -Distribuția functiunilor pe etaje este următoarea: • Subsol -1: Parcare , Adapost ALA , Radioterapie , Spatii tehnice • Parter: Lobby principal, UPU, Imagistica, Bloc Alimentar, Depozite, Vestiare personal, Depozite deseuri, Anatomie Patologica, Cercetare si educatie/ studii clinice, Recuperare-Medicina fizica si balneologie copii, Unitate administrativa, Ambulatoriu Integrat, • Etaj 1: Unitate de transfuzie sanguina, Bloc operator, Biberonerie, Laboratoar analize medicale, Ingrijiri paliative, Neonatologie, Compartiment Arsi, A.T.I, Nefrologie copii, Spitalizare de zi, • Etaj 2: Spatii tehnice, Sterilizare, Gradina suspendata + Cafenea • Etaj 3: ORL copii, Chirurgie pediatrica, Hematologie-oncologie copii, Psihiatrie pediatrica; • Etaj 4: Genetica medicala, Gastroenterologie copii, Pneumologie copii, Boli infectioase copii, Neurologie pediatrica • Etaj 5: Cardiologie copii, Pediatrie(1, 2, 3, 4); • Etaj Tehnic: Spatii tehnice, Acces Heliport ; Numar total de paturi / Sector spitalizare continua - 506 paturi (fara ATI): - Sectie lngrijiri Cronice si paleative - 33 paturi + 3 paturi sistem open space+3 paturi salon mame - Sectie Neonatologie prematuri - 25 incubatoare, 10 paturi rezerva mame - Sectie Nefrologie copii- 26 paturi - Sectie Compartiment arsi - 5 paturi - Sectie ORL copii- 15 paturi - Sectie Chirurgie Pediatrica - 66 paturi - Sectie Hematologie- Oncologie copii - 24 paturi - Sectie Psihiatrie pediatrica- 33 paturi - Sectie Genetica medicala- 15 paturi - Sectie Gastroenterologie copii- 33 paturi - Sectie Pneumologie copii- 33 paturi - Sectie Boli infectioase copii- 24 paturi - Sectie Neurologie pediatrica- 35 paturi - Sectie Cardiologie copii - 15 paturi - Sectie Pediatrie 1 - 35 paturi - Sectie Pediatrie 2 - 26 paturi - Sectie Pediatrie 3- 24 paturi - Sectie Pediatrie 4- 36 paturi Numar total de paturi / Serviciul ATI - 30 paturi: - Anestezie – Terapie intensiva – 24 paturi sistem open space - Anestezie – Terapie intensiva - 6 paturi rezerva izolare Numar total de paturi / Sector spitalizare de zi - 51 paturi: - Compartiment Spitalizare de Zi – 19 paturi - Compartiment Spitalizare de Zi modulara – 32 posturi Amenajarile peisagistice vor avea rolul de a incadra spitalul in mijlocul unei gradini cu atmosfera și ambianta diferita, in functie de contextul in care se insereaza, dar totuși unitara și coerenta. Se propune o viziune și un caracter cu o estetica naturalista și baze sustenabile. Zonele de peisaj cu atmosfere diferite se materializeaza intr-o multitudine de zone și gradini diferentiate astfel: parc spital,gradină de primire, dala înierbata, gradina terapeutica, gradină senzorială, gradina comestibilă, gradinile tematice, gradini de umbră. Gradinile fiind proiectate pentru copii cu autism, fibroze chistice, paralizie cerebrala, pacienti cu ADHD, boala Parkinson, probleme cu inima, pacienti operati și pacienti in scaune cu rotile, pentru a fi utilizate în scop terapeutic, ca parte a actului medical ce urmează a fi realizat în cadrul spitalului, în ansamblul său. Așa cum rezultă din proiectul tehnic, gradina terapeutica, gradină senzorială, gradina comestibilă, gradinile tematice nu reprezintă simple amenajări peisagistice a căror singure fincțiuni sunt cele de ordin estetic, ci reprezintă o componentă principală a obiectivului de investiții, fiind practic o „ extindere ” a spitalului în natură, urmând a fi utilizate de către personalul medical în tratarea afecțiunilor medicale ce utilizează tipul acesta de terapii. Conform cerințelor caietului de sarcini.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45111291 Site-development work, 45300000 Building installation work