234847-2022 - ResultRomania-București: Road bridge construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
PROIECTARE ȘI EXECUȚIE ,,Podul nou de la Cosmești, peste Siret, pe DN 24 km 7+620 (inclusiv varianta de drum nou de cca. 5,6 km)”
Reference number: 16054368/2021/2052/S/10
II.1.2.
Main CPV code
45221111 Road bridge construction work
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta Proiectare și Execuție ,,Podul nou de la Cosmești, peste Siret, pe DN 24km7+620 (inclusiv varianta de drum nou de cca. 5,6 km)” in conformitate cu prevederile conditiilor de contract - Anexa nr. 2 - aprobate prin H.G. nr. 1/10.01.2018 pentru aprobarea condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice.
Descrierea serviciilor si a lucrarilor este disponibila in Cerintele beneficiarului (Caietul de sarcini) si Documentatia tehnica din cadrul prezentei documentatii de atribuire. Anexat Documentatiei de atribuire, se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei.
Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare:
A. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016,cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 22 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
B. In conformitate cu prevederile art. 161 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare este in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Autoritatea contractantă menţionează că va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit in Anuntul de participare.
Autoritatea Contractantă optează pentru achiziționarea ulterioară de noi servicii și lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă va fi declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție publică în cuantum de 29.682.314,81 lei fără TVA, valoare ce a fost estimată ca fiind 20% din [Valoarea estimată a contractului fără Rezerve de implementare].
Valoarea estimată totală, rezultată din însumarea valorii estimate a contractului menționată la cap. III.1 cu valoarea aferentă achiziționării de servicii și lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă va fi declarată câștigătoare, este de 184.757.160,84 lei fără TVA.
Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri cat si valoarea posibilelor lucrari noi similare conform art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233121 Main road construction works, 71322300 Bridge-design services, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement