See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: CL1“Reabilitare/ modernizare captare și stații de tratare în Bistrița, Cușma, Bistrița Bârgăului și construire/ modernizarea SEAU Bistrița, Lechinta
Description: CL 1 “Reabilitare/ modernizare captare și stații de tratare în Bistrița, Cușma, Bistrița Bârgăului și construire/ modernizarea SEAU Bistrița, Lechinta Lot 1: Reabilitare/ modernizare captare și stații de tratare în Bistrița, Cușma, Bistrița Bârgăului (inclusiv reabilitare rezervoare, sistem SCADA) Lot 2: Construire/ modernizarea SEAU Bistrița și Lechinta
Internal identifier: CL 1
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 Reabilitare/ modernizare captare și stații de tratare în Bistrița, Cușma, Bistrița Bârgăului (inclusiv reabilitare rezervoare, sistem SCADA)
Description: -Proiectare si executie Lucrari de reabilitare si modernizare Statia de trare apa Bistrita si reabilitare rezervoare sistem zonal Bistrita, sistem SCADA Reabilitare galerie de filtre 1-8 si 9-22 din Statia de tratare apa Bistrita; Reparatii structuri, inlocuire poduri si agitatoare la decantoarele suspensionale; Inlocuire 3 pompe pentru treapa a II-a de pompare; Reabilitare rezervoare in sase locatii Proiectare si executie Lucrari de reabilitare si modernizare captare si gospodaria de apa Cusma reabilitare captare de suprafata din raul Geamanu, constand in lucrari de inlocuire a stavilelor si gratarului deteriorate, lucrari de curatire/decolmatare a albiei raului Geamanu. lucrari de reabilitare a captarii din subteran, izvoare Cusma: lucrari de reabilitare a captarii din subteran, zona Caldu: lucrari de reabilitare a captarii din subteran, zona Geamanu lucrari de reabilitare a statiei de clorare Proiectare si executie Lucrari de reabilitare si modernizare statia de tratare Bistrita Bargaului lucrari de reabilitare la constructia care deserveste STAP. Aceste lucrari vor include inlocuiri ale finisajelor si elementelor degradate, pentru aducerea cladirii la standardele actuale de siguranta, confort si utilizare corespunzatoare in exploatare. Proiectare si executie Sistem SCADA Dezvoltarea sistemului SCADA care va permite managementul centralizat al informatiilor colectate din sistemele de alimentare cu apa si canalizare din aria de acoperire a operatorului regional Aquabis S.A. Sistemul va ajuta compania de apa sa aiba un control mai bun asupra intregului sistem de alimentare cu apa si canalizare. Se solicita o solutie integrata, la cheie, care prevede urmatoarele activitati: furnizare echipamente necesare (hardware, software inclusiv licente, etc); instalare; verificare; punere in functiune; integrarea sistemelor existente; dezvoltare aplicatii; instruire utilizatori; elaborare manuale de intretinere, operare si exploatare. Contractul cuprinde: amenajarea, dotarea, instalarea, verificarea si punerea in functiune a unui Dispecerat de Telecontrol Regional cu ajutorul caruia sa poata fi realizat controlul si supervizarea sistemelor de alimentare cu apa (inclusiv a telemetriei de retea) si canalizare, precum si instruirea necesara beneficiarului in vederea utilizarii sistemului implementat; integrarea, în vederea telecontrolului, a fluxului informational provenit de la unităţile de cost cum sunt sursele si statiile de tratare, statii de pompare si ridicare a presiunii configurarea, înregistrarea datelor, obţinerea şi mentenanţa informaţiei istorice şi a celei în timp real, atingand as în timp real a comportamentului tuturor elementelor sistemului. exploatarea la distantă a instalatiilor si a elementelor distribuite în sistemul de alimentare; programarea de RTU, configurarea comunicatiilor si furnizarea, programarea si configurarea unui Dispecerat; implementarea unei solutii integrate tip SCADA regional, care sa permita managementul centralizat al informatiilor colectate din sistemele de alimentare cu apa si canalizare si sa ofere facilitatile necesare realizarii unei gestiuni performante ale activitatilor si activelor companiei de apa; cele 6 sisteme SCADA zonale care vor prelua informatiile de la debitmetrele cu transmisie GPRS si vor transmite aceste informatii, in sistem offline catre Dispeceratul de Telecontrol Regional într-un Sistem de Management Integrat al Informaţiei;un portal web prin care se doreste difuzarea informatiilor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 42961200 Scada or equivalent system, 45232152 Pumping station construction work, 45332000 Plumbing and drain-laying work, 45332200 Water plumbing work, 51220000 Installation services of checking equipment, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 Construire/ modernizarea SEAU Bistrița și Lechinta
Description: Proiectare si executie Lucrari de reabilitare / modernizarea SEAU Bistrtita Acoperirea obiectelor din statia de epurare Bistrita Instalare copertine pentru acoperirea decantorului primar- Linia apei 1 Instalare copertine pentru acoperirea deznisipatorului – linia apei 3 Instalare copertine pentru acoperirea decantorului primar Instalare copertine pentru acoperirea rezervorului lichid mixt – linia namolului Instalare copertine pentru acoperirea ingrosator namol – linia namolului Montaj instalatii si echipamente pentru dezodorizare Dotarea SEAU Bistrita cu o instalatie de uscare si peletizare namol Linie uscare avansata a namolului Insstalatie de peletizare INLOCUIRE ECHIPAMENTE TEHNOCLOGICE 1 gratare des si doua suflante Proiectare si executie Lucrari de extindere SEAU Lechinta (800 le) Linia apei Linia namolului
Internal identifier: 2