See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare şi Execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii: - LOT 1: CRAIOVA ( CAP X ) - FILIAȘI ( CAP Y ), KM 248+760 - KM 286+735” si ”- LOT 2: FILIAȘI ( CAP Y ) – IGIROASA ( CAP Y ), KM 286+735 – KM 331+000”
Description: Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://www.e-licitatie.ro/pub). Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita. Lucrările aferente obiectivului de investiție Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Linia de cale ferată Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș face parte din Coridorul Orient/Est-Mediteranean si este amplasată pe raza județelor Dolj, Mehedinți și Caraș-Severin. Administrativ, linia de cale ferată Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, este situată pe raza Sucursalelor Regionale CF Craiova și Timișoara – CNCF „CFR” SA. Conform Directivei (UE) 2016/797 transpusă prin Hotărârea de Guvern nr. 108/2020 și ținând cont de serviciile de proiectare si lucrările ce urmează a fi executate, acestea sunt de natura lucrărilor majore de modificare a unui subsistem sau a unei părți a acestuia care duce la modificarea dosarului tehnic ce însoțește declarația de verificare „CE”, în cazul în care există un astfel de dosar, și care îmbunătățește performanțele generale ale subsistemului. Desfășurarea activităților necesare realizării și implementării obiectivului de investiții referitor la Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții: Lot 1: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 1: CRAIOVA ( CAP X ) - FILIAȘI ( CAP Y ), KM 248+760 - KM 286+735” Lot 2: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ” Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 2: FILIAȘI ( CAP Y ) – IGIROASA ( CAP Y ), KM 286+735 – KM 331+000”, în vederea asigurării continuității tronsonului de cale ferată Craiova - Caransebeș în ceea ce privește toate sistemele de interoperabilitate. CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de proiectare și execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii.
Internal identifier: 17.A/1/864/18.06.2024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 1: CRAIOVA ( CAP X ) - FILIAȘI ( CAP Y ), KM 248+760 - KM 286+735
Description: Linia de cale ferată Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș face parte din Coridorul Orient/Est-Mediteranean si este amplasată pe raza județelor Dolj, Mehedinți și Caraș-Severin. Administrativ, linia de cale ferată Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, este situată pe raza Sucursalelor Regionale CF Craiova și Timișoara – CNCF „CFR” SA. Având în vedere valoarea lucrărilor obiectivului de investiții, a lunigimii traseului, complexitatea lucrărilor care trebuiesc executate, precum și încurajarea unei participări a cât mai multor operatori economici la procedura de atribuire a contrctului de proiectare și execuție, a fost adoptată soluția împărțirii poriectării și execuției lucrărilor în 6 loturi delimitate geografic, astfel: • LOT 1: CRAIOVA ( CAP X ) - FILIASI ( CAP Y ), KM 248+760 - KM 286+735, inclusiv OCC/CMT Craiova, având o lungime de 37,975 km; • LOT 2: FILIASI (CAP Y ) - IGIROASA ( CAP Y ), KM 286+735 - KM 331+000, având o lungime de 44,265 km; • LOT 3: KM 331+ 000 ( IGIROASA CAP Y ) - KM 333+000 ( START VARIANTA BALOTA) - KM 359+390 ( CAP Y Statia Noua DROBETA EST ) - KM 362+632 (CAP X DROBETA TURNU SEVERIN ) la care se adaugă LEGATURA CF A VARIANTEI BALOTA CU STATIA CF PRUNISOR EXISTENTA, LEGATURA CF CU STATIA DROBETA MARFA ( SIMIAN ), STATIA DROBETA MARFA și RACORDUL CF DUDAȘU, având o lungime totală de 41,234 km; • LOT 4: DROBETA TURNU SEVERIN ( CAP X ) - BAILE HERCULANE ( CAP X ) KM 362+632 - KM 404+250, având o lungime totală de 41,618 km; • LOT 5: BAILE HERCULANE ( CAP X ) - PO NOU POARTA ( CAP X ), KM 404+250 - KM 436+887, având o lungime totală de 32,637 km; • LOT 6: PO NOU POARTA (CAP X), KM 436+887- KM 474+047 (SFARSIT PROIECT), având o lungime totală de 37,160 km. LOT1: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean • Modernizarea liniei de cale ferată în conformitate cu Specificațiile Tehnice de Interoperabilitate (STI), linie simplă sau dublă, electrificată, de 25 kV; • Introducerea instalațiilor de centralizare electronice/electrodinamice noi sau reabilitate, după caz, în stații și linie curentă și introducerea sistemului de siguranță ERTMS nivel 2 în conformitate cu Specificațiile Tehnice de Interoperabilitate (STI) și cu previziunile cererii de trafic de călători și de marfă național și internațional; • Sarcina maximă pe osie 22,5 tone/osie; • Lungimea maximă a trenului de 740 m în toate stațiile; • Caracteristici ale peroanelor: peroane înalte cu lungime de 400 m, în toate stațiile; • Ecartament nominal: 1435 mm; • Lucrări civile în stații - lucrări de igienizare si cosmetizare a construcțiilor existente, intervenții la structuri, eficientizare fluxuri • Îmbunătăţirea geometriei traseului în plan şi în profil longitudinal (rectificări de curbe şi încadrarea elementelor de profil în prevederile normativelor în vigoare) • Lucrări de semnalizare si telecomunicații • Se vor asigura viteze de circulație ale trenurilor cuprinse între: - 100 - 120 km/h (pentru trenurile de marfă) și 120 - 160 km/h (pentru trenurile de călători) • Modernizarea instalațiilor de electrificare pe toată lungimea (în sistem de alimentare de 25 kV, 50 Hz); • Mărirea capacității de tranzit; Montarea de panouri fonoabsorbante și/sau soluții alternative de reducere a nivelului de zgomot • Valoarea estimată a contractului: Lot 1: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 1: CRAIOVA ( CAP X ) - FILIAȘI ( CAP Y ), KM 248+760 - KM 286+735, este intervalvul 2282592414.03 lei – 2717242997.99 lei fara TVA, fiind compusa din: Valoarea estimată pentru serviciile de Proiectare este de 39.630.805,71 Lei, fără TVA; Valoare estimată pentru execuţia lucrărilor este de 2.136.123.953,82 Lei, fără TVA (exclusiv Publicitate aferentǎ lucrǎrilor şi Rezerve de implementare); Publicitate aferenta lucrarilor, suma provizionata 1.703.525,46 Lei, fără TVA; Rezerve de implementare, suma provizionata 105.134.129,04 lei (fără TVA Suplimentar acestei valori, Entitatea Contractanta, în conformitate cu prevederile art.14, alin. (1) din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, in aplicarea prevederilor art. 117, alin. (1) din Legea 99/2016, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 434.650.583,96 Lei fără TVA, reprezentând 20% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de implementare și organizarea de șantier). Valoarea Estimata Totală a contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este de 2.717.242.997,99 Lei fără TVA. Valoarea estimată a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse şi neprevăzute”. Durata contractului: Lot 1: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 1: CRAIOVA ( CAP X ) - FILIAȘI ( CAP Y ), KM 248+760 - KM 286+735”: Durata totală estimată a contractului este de 117 luni, care este calculată luându-se în considerare: durata estimată de proiectare şi execuţie a lucrărilor - 54 luni din care: • 12 luni proiectare • 42 luni execuție de lucrӑri perioada de garanție - 60 luni durata activitatilor dupa aprobarea receptiei finale - 3 luni
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45100000 Site preparation work, 45210000 Building construction work, 45213321 Railway station construction work, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45233140 Roadworks, 45234115 Railway signalling works, 45246200 Riverbank protection works, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45315300 Electricity supply installations, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services
Lot: LOT-0002
Title: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 2: FILIAȘI ( CAP Y ) – IGIROASA ( CAP Y ), KM 286+735 – KM 331+000”
Description: Linia de cale ferată Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș face parte din Coridorul Orient/Est-Mediteranean si este amplasată pe raza județelor Dolj, Mehedinți și Caraș-Severin. Administrativ, linia de cale ferată Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, este situată pe raza Sucursalelor Regionale CF Craiova și Timișoara – CNCF „CFR” SA. Având în vedere valoarea lucrărilor obiectivului de investiții, a lunigimii traseului, complexitatea lucrărilor care trebuiesc executate, precum și încurajarea unei participări a cât mai multor operatori economici la procedura de atribuire a contrctului de proiectare și execuție, a fost adoptată soluția împărțirii poriectării și execuției lucrărilor în 6 loturi delimitate geografic, astfel: • LOT 1: CRAIOVA ( CAP X ) - FILIASI ( CAP Y ), KM 248+760 - KM 286+735, inclusiv OCC/CMT Craiova, având o lungime de 37,975 km; • LOT 2: FILIASI (CAP Y ) - IGIROASA ( CAP Y ), KM 286+735 - KM 331+000, având o lungime de 44,265 km; • LOT 3: KM 331+ 000 ( IGIROASA CAP Y ) - KM 333+000 ( START VARIANTA BALOTA) - KM 359+390 ( CAP Y Statia Noua DROBETA EST ) - KM 362+632 (CAP X DROBETA TURNU SEVERIN ) la care se adaugă LEGATURA CF A VARIANTEI BALOTA CU STATIA CF PRUNISOR EXISTENTA, LEGATURA CF CU STATIA DROBETA MARFA ( SIMIAN ), STATIA DROBETA MARFA și RACORDUL CF DUDAȘU, având o lungime totală de 41,234 km; • LOT 4: DROBETA TURNU SEVERIN ( CAP X ) - BAILE HERCULANE ( CAP X ) KM 362+632 - KM 404+250, având o lungime totală de 41,618 km; • LOT 5: BAILE HERCULANE ( CAP X ) - PO NOU POARTA ( CAP X ), KM 404+250 - KM 436+887, având o lungime totală de 32,637 km; • LOT 6: PO NOU POARTA (CAP X), KM 436+887- KM 474+047 (SFARSIT PROIECT), având o lungime totală de 37,160 km. LOT2: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean • Modernizarea liniei de cale ferată în conformitate cu Specificațiile Tehnice de Interoperabilitate (STI), linie simplă sau dublă, electrificată, de 25 kV; • Introducerea instalațiilor de centralizare electronice/electrodinamice noi sau reabilitate, după caz, în stații și linie curentă și introducerea sistemului de siguranță ERTMS nivel 2 în conformitate cu Specificațiile Tehnice de Interoperabilitate (STI) și cu previziunile cererii de trafic de călători și de marfă național și internațional; • Sarcina maxima 22,5 tone/osie; • Lungimea maximă a trenului de 740 m în toate stațiile; • Caracteristici ale peroanelor: peroane înalte cu lungime de 400 m, în toate stațiile; • Ecartament nominal: 1435 mm; • Lucrări civile în stații - lucrări de igienizare si cosmetizare a construcțiilor existente, intervenții la structuri, eficientizare fluxuri • Îmbunătăţirea geometriei traseului în plan şi în profil longitudinal (rectificări de curbe şi încadrarea elementelor de profil în prevederile normativelor în vigoare) • Lucrări de semnalizare si telecomunicații • Se vor asigura viteze de circulație ale trenurilor cuprinse între: - 100 - 120 km/h (pentru trenurile de marfă) și 120 - 160 km/h (pentru trenurile de călători) • Modernizarea instalațiilor de electrificare pe toată lungimea (în sistem de alimentare de 25 kV, 50 Hz); • Mărirea capacității de tranzit; • Montarea de panouri fonoabsorbante și/sau soluții alternative de reducere a nivelului de zgomot • Valoarea estimată a contractului Lot 2: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 2: FILIAȘI ( CAP Y ) – IGIROASA ( CAP Y ), KM 286+735 – KM 331+000” conform RNO nr. 11/1/113/01.03.2023 este intervalvul 1.886.557.595,58 Lei – 2.246.031.813,49 lei fara TVA, fiind compusa din: Valoarea estimată pentru serviciile de Proiectare este de 32.326.225,01 Lei, fără TVA; Valoare estimată pentru execuţia lucrărilor este de 1.767.085.575,86 Lei, fără TVA (exclusiv Publicitate aferentǎ lucrǎrilor şi Rezerve de implementare); Publicitate aferenta lucrarilor, suma provizionata 1.389.538,93 Lei, fără TVA; Rezerve de implementare, suma provizionata 85.756.255,78 lei (fără TVA). Suplimentar acestei valori, Entitatea Contractanta în conformitate cu prevederile art.14, alin. (1) din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, in aplicarea prevederilor art. 117, alin. (1) din Legea 99/2016, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 359.474.217,91 Lei fără TVA, reprezentând 20% din valoare estimată a contractului (fără valorile estimate pentru rezervele de implementare și organizarea de șantier). Valoarea Estimata Totală a contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este de 2.246.031.813,49 Lei fără TVA Valoarea estimată a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse şi neprevăzute”. Durata contractului: Lot 2: Proiectare și Execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”- LOT 2: FILIAȘI ( CAP Y ) – IGIROASA ( CAP Y ), KM 286+735 – KM 331+000”: Durata totală estimată a contractului este de 123 luni, care este calculată luându-se în considerare: durata estimată de proiectare şi execuţie a lucrărilor - 60 luni din care: • 12 luni proiectare • 48 luni execuție de lucrӑri perioada de garanție - 60 luni durata activitatilor dupa aprobarea receptiei finale - 3 luni
Internal identifier: 2