237897-2022 - ResultRomania-București: Track rails
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
ȘINĂ CF tip 49E1 și 60E1
Reference number: 7/4/1828/15.11.2021
II.1.2.
Main CPV code
34941200 Track rails
II.1.4.
Short description
Șina reprezintă cea mai importantă componentă a suprastructurii căii ferate având un rol deosebit în circulația vehiculelor feroviare în condiții de siguranță prin asigurarea ghidării materialului rulant. În timpul exploatării, fiind în contact direct cu materialul rulant, șina CF este supusă în mod constant eforturilor transmise de acesta fiind provocate defecte atât în interiorul cât și la suprafața șinei. Șina CF este confecționată din oțeluri speciale cu caracteristici fizico-mecanice care să permită preluarea și transmiterea în siguranță a sarcinilor date de materialul rulant în circulație. În funcție de solicitările la care vor fi supuse în exploatare șinele sunt de diferite tipuri. Din punct de vedere al secțiunii transversale și din punct de vedere al durității, în C.N.C.F. ”C.F.R” S.A. s-a luat decizia de a uniformiza tipurile de șină cu care se echipează rețeaua de cale ferată acestea fiind tip 60E1 și 49E1 utilizate atât în aliniament cât și în curbe cu raze mai mici de 500 metri unde se vor introduce în cale șine cu duritate sporită prin tratament termic.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 12-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
LOT 1 – ȘINĂ CF tratată termic tip 49E1 și 60E1
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
Șinele de cale ferată tip 49E1 și 60E1 sunt parte componentă a structurii căii, respectiv elementul de ghidare, sustenație și tracțiune a materialului rulant, element prin care se transmite traverselor de cale sarcinile statice și dinamice rezultate din acțiunea materialului rulant în timpul circulației trenurilor.
Cantități estimate pe durata acordului cadru:
- minim: 6.535,124 tone.
- maxim: 84.071,872 tone.
din care:
a) Șină CF tip 60E1 R350HT (tratată la 120m):
- minim: 3.121,284 tone.
- maxim: 56.761,152 tone.
b) Șină CF tip 49E1 R350HT (tratată la 30m):
- minim: 1.706,920 tone.
- maxim: 10.241,520 tone.
c) Șină CF tip 49E1 R350HT (tratată la 120m):
- maxim: 17.069,200 tone.
Cantități estimate pe durata celui mai mare contract subsecvent:
- minim: 1.633,781 tone.
- maxim: 21.017,968 tone.
Frecvența contractelor subsecvente: 2/an.
LOT 2 – ȘINĂ CF netratată termic tip 60E1
Lot No: 2
Șinele de cale ferată tip 60E1 sunt parte componentă a structurii căii, respectiv elementul de ghidare, sustenație și tracțiune a materialului rulant, element prin care se transmite traverselor de cale sarcinile statice și dinamice rezultate din acțiunea materialului rulant în timpul circulației trenurilor.
- minim: 5.202,140 tone.
- maxim: 115.795,840 tone.
a) Șină CF tip 60E1 R260 (netratată la 120m):
- minim: 1.300,535 tone.
- maxim: 28.948,960 tone.