See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizarea de MATERIALE DIDACTICE PENTRU SĂLI DE CLASĂ, LABORATOARE, CABINETE ȘI SĂLI DE SPORT în cadrul proiectului ”Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din județul Giurgiu - F-PNRR-Dotari-2023-6228”
Description: Unitățile de învățământ preuniversitar din județul Giurgiu încă se confruntă cu numeroase dificultăți legate de calitate, echitate și infrastructură. Infrastructura precară și dotările inadecvate reprezintă un prim factor în perpetuarea inechității, reducerea atractivității școlilor din mediul rural pentru cadrele didactice bine pregătite și a reputației unităților de învățământ în cadrul comunităților. În aceste cazuri, există o nevoie acută de investiții, care să se concentreze pe creșterea calității actului educațional, prin asigurarea spațiilor și dotărilor necesare, inclusiv a laboratoarelor de specialitate. Starea, locația și tipul infrastructurii educaționale au impact nu numai asupra accesului la educație, ci și asupra calității acesteia, asupra moralului și sănătății mentale a copiilor și cadrelor didactice precum și asupra capacității școlii de a utiliza metode pedagogice moderne. Infrastructura educațională din județul Giurgiu necesită îmbunătățiri masive pentru a îndeplini exigențele organizării unui proces educațional modern și incluziv. Problemele de calitate a infrastructurii afectează, în mod deosebit, unitățile de învățământ din mediul rural, dar și pe cele mai aglomerate, din mediul urban. Astfel în conformitate cu prevederile: - Ordin ME nr. 4142/29.06.2022 privind aprobarea normativului de dotare minimală pentru clasele V—VIII; - Ordin ME nr. 4143/29.06.2022 pentru aprobarea Standardelor privind materialele de predare-învățare în educația timpurie și a Normativului de dotare minimală pentru serviciile de educație timpurie a copiilor de la naștere la 6 ani; - Ordin ME nr. 4144/29.06.2022 privind aprobarea Normativului de dotare minimală pentru învățământul primar; - Ordin ME nr. 6416/2022 pentru modificarea OM 3497/2022 pentru aprobarea standardelor de echipare a unităților de învățământ preuniversitar cu echipamente tehnologice - Ordinul MS nr. 1456/25.08.2020 pentru aprobarea Normelor de igienă din unitățile pentru ocrotirea, educarea, instruirea, odihna și recreerea copiilor și tinerilor. - Ordin MDLPA nr. 1203/2022 pentru aprobarea reglementării tehnice ”Normativ privind proiectarea, realizarea și exploatarea construcțiilor pentru școli și licee, indicativ NP 010-2022” și contractului de finanțare Nr. 221DOT ⁄ 2023 este necesară achiziționarea de MATERIALE DIDACTICE PENTRU SĂLI DE CLASĂ, LABORATOARE, CABINETE ȘI SĂLI DE SPORT astfel: - LOT 1 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE GRUPĂ PREȘCOLARI - LOT 2 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE CLASĂ ȘI CABINETELOR ȘCOLARE - LOT 3 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA CABINETELOR DE ASISTENȚĂ PSIHOPEDAGOCICĂ - LOT 4 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA LABORATOARELOR ȘCOLARE - LOT 5 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE SPORT/ACTIVITĂȚI SPORTIVE - LOT 6 - MATERIALE DIDACTICE SPECIFICE PENTRU DOMENIUL MUZICĂ Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 12-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
Internal identifier: 4938042_2024_PAAPD1486909
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39162100 Teaching equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: LOT 1 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE GRUPĂ PREȘCOLARI
Description: Furnizare MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE GRUPĂ PREȘCOLARI Detalierea cantităților solicitate și aferente prezentului lot sunt descrise în detaliu în prevederile caietului de sarcini nr. 9709/09.05.2024.
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 39162200 Training aids and devices
Lot: LOT-0002
Title: LOT 2 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE CLASĂ ȘI CABINETELOR ȘCOLARE
Description: Furnizare MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE CLASĂ ȘI CABINETELOR ȘCOLARE Detalierea cantităților solicitate și aferente prezentului lot sunt descrise în detaliu în prevederile caietului de sarcini nr. 9709/09.05.2024.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: LOT 3 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA CABINETELOR DE ASISTENȚĂ PSIHOPEDAGOCICĂ
Description: Furnizare MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA CABINETELOR DE ASISTENȚĂ PSIHOPEDAGOCICĂ Detalierea cantităților solicitate și aferente prezentului lot sunt descrise în detaliu în prevederile caietului de sarcini nr. 9709/09.05.2024
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: LOT 4 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA LABORATOARELOR ȘCOLARE
Description: Furnizare MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA LABORATOARELOR ȘCOLARE Detalierea cantităților solicitate și aferente prezentului lot sunt descrise în detaliu în prevederile caietului de sarcini nr. 9709/09.05.2024.
Internal identifier: 4
Main classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
Additional classification (cpv): 33793000 Laboratory glassware, 48952000 Public address systems
Lot: LOT-0005
Title: LOT 5 - MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE SPORT/ACTIVITĂȚI SPORTIVE
Description: Furnizare MATERIALE DIDACTICE PENTRU DOTAREA SĂLILOR DE SPORT/ACTIVITĂȚI SPORTIVE. Detalierea cantităților solicitate și aferente prezentului lot sunt descrise în detaliu în prevederile caietului de sarcini nr. 9709/09.05.2024.
Internal identifier: 5
Main classification (cpv): 37400000 Sports goods and equipment
Lot: LOT-0006
Title: LOT 6 – MATERIALE DIDACTICE SPECIFICE PENTRU DOMENIUL MUZICĂ
Description: Furnizare MATERIALE DIDACTICE SPECIFICE PENTRU DOMENIUL MUZICĂ. Detalierea cantităților exacte solicitate și aferente prezentului lot sunt descrise în detaliu în prevederile caietului de sarcini nr. 9709/09.05.2024.
Internal identifier: 6
Main classification (cpv): 37310000 Musical instruments
Additional classification (cpv): 37320000 Parts and accessories of musical instruments, 37521000 Toy musical instruments