See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare reactivi de laborator cu punerea la dispoziție a unui sistem automat de prelucrare preanalitica, analitica si postanalitica a probelor biologice
Description: În cadrul acestei proceduri se doreşte achiziţionarea de reactivi de laborator cu punerea la dispoziție a unui sistem automat de prelucrare preanalitica, analitica si postanalitica a probelor biologice, cu specificaţiile tehnice minime din Anexa nr. 1 la Caietul de sarcini și în cantitățile prevăzute în Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub). În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea contractantă - Achizitorul stabilește termenul limită în care operatorii economici pot adresa solicitări de clarificare, respectiv în care aceasta va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare / informațiilor suplimentare, după cum urmează: 1. Termenul până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. 2. Autoritatea contractantă - Achizitorul va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Termenul de răspuns la clarificări a fost stabilit, în conformitate cu prevederile art. 161 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, astfel încât operatorii economici să aibă o perioadă adecvată pentru analizarea documentaţiei de atribuire şi, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de Autoritatea contractantă - Achizitor. Solicitările de clarificări vor fi transmise în format editabil, în SEAP, semnate cu semnătură electronică extinsă. Autoritatea contractantă nu este obligată să răspundă solicitărilor de clarificări/informații suplimentare care nu au fost adresate în termenul stabilit la secțiunea I.3 din Fișa de date.
Internal identifier: 71/13624359/2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33696500 Laboratory reagents
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: În cadrul acestei proceduri se doreşte achiziţionarea de reactivi de laborator cu punerea la dispoziție a unui sistem automat de prelucrare preanalitica, analitica si postanalitica a probelor biologice, cu specificaţiile tehnice minime din Anexa nr. 1 la Caietul de sarcini și în cantitățile prevăzute în Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini, în baza unui acord-cadru încheiat cu un singur operator economic (ofertantul clasat pe primul loc).. Modalitatea de încheiere a Contractelor subsecvente se va face conform clauzelor 3.1.3. – 3.1.4. din Acordul-cadru. Valoarea estimată a celui mai mare Contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 5.397.766,00 lei fără TVA Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului Acord-cadru: - cantități minime: cantitatea de reactivi necesară pentru efectuarea testelor menționate în Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini. - cantități maxime: cantitatea de reactivi necesară pentru efectuarea testelor menționate în Anexa nr. 2 la Caietul de sarcini. Calendar estimativ (frecvența și valoarea contractelor care urmează să fie atribuite): trimestrial Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția Beneficiarului-plătitor, nu un angajament ferm din partea acestuia cu privire la atribuirea Contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente / circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Internal identifier: 1