2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare COMPONENTA (SISTEM) DE MANAGEMENT AL TRAFICULUI – Lot 3 în cadrul proiectului „CREȘTEREA MOBILITAȚII URBANE PRIN INVESTIȚII CU CARACTER INTEGRAT ÎN INFRASTRUCTURA DE TRANSPORT PUBLIC PENTRU REDUCEREA EMISIILOR GES”
Description: Obiectul Contractului ce rezultă din această procedură: ”Furnizare echipamente, montaj, instalare, punere în funcțiune și execuție lucrări pentru COMPONENTA (SISTEM) DE MANAGEMENT AL TRAFICULUI – Lot 3” în cadrul proiectului „CREȘTEREA MOBILITĂȚII URBANE PRIN INVESTIȚII CU CARACTER INTEGRAT ÎN INFRASTRUCTURA DE TRANSPORT PUBLIC PENTRU REDUCEREA EMISIILOR GES” - COMPONENTA DE MENAGEMENT AL TRAFICULUIUI ȘI ACORDAREA PRIORITĂȚII PENTRU VEHICULELE DE TRANSPORT PUBLIC ÎN LOCAȚIILE SEMAFORIZATE. Furnizarea echipamentelor și lucrările de execuție se vor realiza conform documentației proiect tehnic. Valoarea estimată: 2.090.773,37 lei fără TVA Cap. 4 Cheltuieli pentru investitia de baza in valoare de 2.090.773,37, din care: Cap. 4.1 Constructii si insalatii: 694.829,27 lei fără TVA; Cap. 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice si func-tionale: 27.098,07 lei fără TVA; Cap. 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 1.368.846,03 lei fără TVA. Durata contractului de achizitie: 4 luni de la data menționată în Ordinul de începere, cu posibilitatea de prelungire, în cazuri temeinic justificate și dovedite, conform graficului de execuție actualizat și prin încheierea unui act adițional.
Internal identifier: 2406871_2026_PAAPD1611237
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Necesitattea respectarii termenului de implementare a proiectului „CREȘTEREA MOBILITAȚII URBANE PRIN INVESTIȚII CU CARACTER INTEGRAT ÎN INFRASTRUCTURA DE TRANSPORT PUBLIC PENTRU REDUCEREA EMISIILOR GES”, conform Contract de finantare nr. 78/29.11.2024, cod SMIS 328124.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34970000 Traffic-monitoring equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: În vederea realizării Sistemului de Management al Traficului, precum și pentru cresterea nivelului de prioritizare pentru vehiculele de transport public si pentru pietoni se prevede prin prezentul proiect modernizarea si realizarea de instalatii de semaforizare noi pentru urmatoarele inetersectii/treceri de pietoni: - Intersectia Str. Focsani – Bd. Eroilor – Sos. Podgoriei; - Trecerea de pietoni de la intersectia Str. AI Cuza – 22 Decembrie; - Intersectia Str. M Kogalniceanu – Str. Toamnei – Str. Patriei; - Trecerea de pietoni de la intersectia Str. Toamnei – Str. Pietei;; - Intersectia Str. C. Brancoveanu – Str. Primaverii – Str. Toamnei; - Trecerea de pietoni de la intersectia Str. Primaverii – Str. Victoriei; - Trecerea de pietoni de la intersectia Str. C. Brancoveanu – Str. Avantului; - Trecerea de pietoni de la intersectia Str. C. Brancoveanu – Str. Margaritarului; - Intersectia Str. C. Brancoveanu – Str. M. Eminescu; Soluția propusă are în vedere furnizarea de echiamente și execuția lucrărilor necesare pentru implementarea Sistemului de management al traficului.în intersecțiile identificate în Proiectul Tehnic existent. In vederea realizarii unui Sistem de Management al Traficului in Municipiul Ramnicu Sarat prin acest proiect se prevad realizarea urmatoarelor lucrari si introducerea urmatoarelor subsisteme: - Inlocuirea stalpilor de semafor simpli si cu consola existenti si montarea de stalpi de semafor noi cu fundatiile aferente conform celor prevazute in planurile de situatie; - Realizarea canalizatiei subterane de semaforizare conform celor prevazute in planul de situatie; - Instalarea cablurilor electrice necesare conectarii echipamentelor; - Instalarea si configurarea a 9 automate de dirijare circulatiei la intersectiile propuse a fi semaforizate; - Realizarea fundatiilor si a cabinetelor in care se vor monta automatele de dirijare a circulatiei si a echipamentelor aferente subsistemelor prevazute in locatiile prevazute in planul de situatie; - Realizarea prizelor de impamantare cu rezistenta mai mica de 4 ohmi la cele 9 cabinete prevazute; - Montarea semafoarelor de vehicul, de pietoni, verde intermitent pentru virajul de dreapta si galben intermitent pentru pietoni in conformitate cu prevederile din planul de situatie; - Montarea dispozitivelor acustice pentru persoanele cu deficiente de vedere; - Montarea si configurarea camerelor de detectie pentru trafic si a sistemului de gestionare al acestora; - Montarea si configurarea echipamentelor de comunicatie - Swich-uri; - Instalarea si configurarea platformelor software in echipamentele din teren; - Configurarea tuturor echipamentelor sistemului de semaforizare in sistemul centralizat de management al traficului.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34923000 Road traffic-control equipment, 34996100 Traffic lights, 38430000 Detection and analysis apparatus, 45316210 Installation of traffic monitoring equipment, 45316212 Installation of traffic lights, 45317000 Other electrical installation work, 48900000 Miscellaneous software package and computer systems