242684-2023 - ResultRomania-Oradea: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Executie lucrari „Varianta ocolitoare a Municipiului Beiuș”
Reference number: 4244997/2021/24
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru constructia Variantei ocolitoare a Municipiului Beiuș. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă a stabilit ca termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publică are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, este cu 25 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractantă a stabilit două termene limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare, după cum urmează: primul termen limită este cu 40 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor; al doilea termen limita este cu 15 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Cele două termene de răspuns la clarificări nu afectează dreptul operatorilor economici de a adresa solicitări de clarificare pe parcursul întregii perioade care se scurge de la momentul publicării Anunțului de Participare și până la termenul limită cu 25 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor stabilit de Autoritatea Contractantă. Cu toate acestea, având în vedere faptul că Autoritatea Contractantă are obligația de a raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare primite în termen, trebuie să își aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitărilor de clarificare și formularea răspunsurilor care se impun. Astfel, primul termen limită până la care se pot transmite clarificări este cu 50 de zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor iar al doilea termen limită până la care se pot transmite clarificări este cu 25 de zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În funcție de complexitatea solicitărilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care răspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractantă și-a rezervat dreptul de a publica răspunsurile la clarificările respective la al doilea termen stabilit în Documentația de Atribuire.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Executia lucrarilor la obiectivul „Varianta ocolitoare a Municipiului Beiuș” vor duce la dezvoltarea infrastructurii de transport care faciliteaza integrarea economica in UE, contribuind astfel la dezvoltarea pietii interne cu scopul de a crea conditiile pentru cresterea volumului investitiilor, promovarea transportului durabil si a coeziunii in reteaua de drumuri europene. De asemenea se vor realiza:
- Asigurarea capacitatii de circulatie corespunzatoare si conditii optime de siguranta la nivelul desfasurarii circulatiei rutiere;
- Transferarea traficului national si international in afara centrului urban;
- Reducerea congestionarilor, imbunatatirea si cresterea sigurantei traficului;
- Asigurarea accesului in aria de incidenta a variantei
de ocolire dinspre/spre infrastructura de transport secundara in vederea cresterii accesibilitatii spre si dinspre zonele defavorizate, slab dezvoltate economic.
Efectele realizarii obiectivului „Varianta ocolitoare a Municipiului Beiuș” se vor resimti in primul rand prin : degrevarea de trafic in intravilanul orașului Beiuș care va conduce inclusiv la reducerea numarului de accidente prin preluarea unui trafic de tranzit major, scaderea emisiilor poluante din localitate si imbunatatirea conditiilor de viata, imbunatatirea confortului utilizatorilor, va influenta la nivel local, o dezvoltare socio-economica a zonelor adiacente, imbunatatirea legaturilor intre diferite localitati care sunt interdependente sau nu economic prin reducerea timpului de calatorie ca urmare a cresterii vitezei de deplasare.