See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: ACORD CADRU DE FURNIZARE REACTIVI SI CONSUMABILE PENTRU LABORATOR ANALIZE MEDICALE, AFERENTI APARATURII
Description: Acord cadru de furnizare reactivi si consumabile pentru laborator aferenti echipamentelor de lucru necesari desfasurarii activitatii in cadrul laboratorului de analize medicale IRO Iasi, 48 luni, conform specificatiilor din caietul de sarcini. Cantitati minime si maxime, valori aferente acestora si alte informatii privid modul de derulare a acordului cadru sunt prevazute in CAIETUL DE SARCINI si ANEXE. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 15 zile, conform art. 160 dinLegea 98 /2016.Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare, in a 10-a zi inainte de termenul stabilitpentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea 98 /2016. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). PENTRU LOTUL 1: Furnizarea de reactivi și consumabile compatibile cu echipamentele puse la dispoziție, necesare desfășurării activităților din Laboratorul de Analize Medicale (LAM) al Institutului Regional de Oncologie Iași. Furnizorul are obligația de a asigura, pe toată durata acordului-cadru, furnizarea reactivilor, consumabilelor, calibratorilor, controalelor interne și a tuturor materialelor auxiliare necesare efectuării analizelor de laborator, precum și a serviciilor aferente (transport, instalare, punere în funcțiune, instruire și mentenanță). Obiectul include realizarea unei linii complet automatizate de lucru pentru laboratorul intern IRO, conform cerințelor tehnice detaliate în Caietul de sarcini. Toate cheltuielile aferente furnizării, instalării, instruirii, întreținerii și eventualelor reparații ale acestor echipamente vor fi suportate integral de către furnizor, pe toată durata acordului-cadru. Această cerință este justificată de necesitatea asigurării funcționării continue a liniei automatizate de lucru, în condiții de compatibilitate deplină între reactivi și echipamentele aferente. Temei legal Solicitarea punerii la dispoziție, cu titlu gratuit, a echipamentelor strict necesare utilizării reactivilor este conformă cu: art. 3 alin. (1) lit. rr) și art. 155 alin. (6) din Legea nr. 98/2016, art. 20 alin. (10) din Anexa la HG nr. 395/2016, precum și cu interpretarea oferită prin Speța nr. 897 (Biblioteca de spețe ANAP, publicată la 11.05.2020), potrivit căreia această cerință constituie o specificație tehnică justificată de necesitățile obiective ale autorității contractante și nu reprezintă o restricție a concurenței. Având în vedere complexitatea soluției tehnice solicitate – respectiv realizarea unei linii complet automatizate de lucru care integrează sisteme de transport pneumatic, module de alicotare și stocare robotizată – autoritatea contractantă recomandă vizitarea laboratorului de către operatorii economici interesați, pentru a înțelege pe deplin condițiile de amplasare, fluxurile funcționale și posibilitățile de integrare a echipamentelor. Vizita se realizează în baza unei solicitari de clarificari, transmisă prin SEAP, și are exclusiv caracter informativ, fără a constitui o cerință obligatorie sau un criteriu de calificare. Toți operatorii economici vor avea la dispoziție schema spațiului din laborator pe care serviciul tehnic IRO o va pune la dispoziție pentru licitație. Operatorul economic are obligația de a depune schița cu amplasarea fluxului automatizat și a celorlalte componente (mobilier, calculatoare, scaune, dulapuri, frigidere etc) și echipamente care nu fac parte din acesta. Acordul cadru care se va incheia dupa finalizarea licitatiei va intra in vigoare incepand cu luna aprilie 2026, dupa incheierea Acordului cadru actual cu nr. 9773/05.04.2022.
Internal identifier: 29067408_2025_PAAPD 1573031
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33696500 Laboratory reagents
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: REACTIVI SI CONSUMABILE PENTRU DEPARTAMENTELE HEMATOLOGIE_HEMOSTAZA SI BIOCHIMIE_IMUNOLOGIE - Laborator analize medicale
Description: Conform caiet de sarcini si Anexe
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: PLACI SI STRIPURI PENTRU TESTAREA SENSIBILITATII LA ANTIBIOTICE SI ANTIFUNGICE, PRIN METODA MICRODILUTIILOR IN MEDIU LICHID (DETERMINARE cmi) SI REACTIVI ADITIONALI PENTRU SISTEMUL DE IDENTIFICARE MALDI-TOF DIN DOTAREA LABORATORULUI/ - Microbiologie
Description: Conform caietului de sarcini + Anexe
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: CONSUMABILE, REACTIVI, TRUSE, MEDII DE CULTURA, MICROCOMPRIMATE, TULPINI DE REFERINTA PENTRU CULTIVAREA BACTERIILOR, IDENTIFICAREA MICROORGANISMELOR SI TESTAREA SUSCEPTIBILITATII LA ANTIBIOTICE PRIN METODA MANUALA SI CONTROL INTERN DE CALITATE - Microbiologie
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: FLACOANE SPECIALE PENTRU HEMOCULTURI IN SISTEM AUTOMAT, CU PUNEREA LA DISPOZITIE A APARATULUI AUTOMAT PENTRU INCUBARE, MONITORIZARE SI DETECTIE A CRESTERII MICROBIENE (BACTERII, FUNGI, MICROBACTERII) IN FLACOANELE DE HEMOCULTURI - Microbiologie
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: PANELURI, REACTIVI SI CONSUMABILE PENTRU IDENTIFICAREA MICROORGANISMELOR SI DETERMINAREA SUSCEPTIBILITATII LA ANTIBIOTICE PE ANALIZORUL AUTOMAT MICROSCAN DIN DOTAREA LABORATORULUI - Microbiologie
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: TESTE URGENTA POC PRIN IMUNOFLUORESCENTA USCATA - Laborator analize medicale
Internal identifier: 6