See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: CHE Vanatori. Lucrari de modernizare si punere in siguranta a canalului de aductiune. Contract de executie lucrari
Description: Se va atribui un contract de executie a lucrărilor de modernizare şi punere în siguranţă a canalului de aducţiune aferent CHE Vânători, respectiv executarea lucrărilor de constructii cat si fabricarea /reabilitarea echipamentelor hidromecanice, in stricta concordanta cu Proiectul Tehnic -cod R520220 completat de Caietul de Sarcini nr. 88832/04.08.2022. Lucrarile ce fac obiectul modernizarii si punerii in siguranta vor fi executate la urmatoarele componente din cadrul amenajarii hidroenergetice: priza de captare a apei (denumita „Reconstructia”); canalul de aductiune delimitat pe toata lungimea sa de 10,4 Km pe partea stângă de digul mal stang și pe partea dreaptă de digul mal drept, camera de incarcare, nodul de presiune, aspiratoarele turbinelor. In cadrul proiectului tehnic sunt prevazute urmatoarele categorii de lucrari privind modernizarea/reabilitarea, impartite pe categorii de lucrari: A) Lucrari de constructii, respectiv: Obiect 1 - Amenajare pentru protectia mediului; Obiect 2 - Canal de aductiune; Obiect 3 - Stabilizare versant mal stang. B) Lucrari de procurare/reabilitare pe parte de echipamente care se vor realiza la urmatoarele unitati tehnice (UT): Captare: UT 1. Gratarul rar si masina de curatat gratare de la Captare (Reconstructia). Nod de presiune: UT 2.1 Instalatia de gratare dese si masina de curatat gratare UT 2.2 Instalatia de vane plane si macaraua lor de actionare UT 2.3 Instalatia de batardouri UT 2.4 Vana plana de golire si mecanismul ei de actionare UT 2.5 Stavila plana tip carlig si mecanismul ei de actionare UT 2.6 Instalatia de incalzire a vanei si stavilei de golire UT 2.7 Conductele fortate. Zona Aspirator UT 3. Instalatia de batardouri de la aspiratoarele turbinelor din CHE Vanatori; C) Servicii conexe: Pentru toate echipamentele care necesita fabricare/procurare sau reabilitare se vor asigura serviciile conexe. Prin servicii conexe se intelege: - Asigurarea respectarii cerintelor Proiectului Tehnic - Volumul 2b (capitolul 3.1), privind elaborarea de catre contractor prin personal atestat a urmatoarelor documentatii tehnice: • Detalii de executie (proiect de executie, documentatie de montaj, documentatie privind ambalarea, transportul si depozitarea..etc); • Documentatii insotitoare a echipamentelor/instalatiilor( proiecte de fabrica ulterior fabricatiei cu valorile exact rezultate, instructiunile de exploatare si intretinere, instructiuni de probe si PIF, carti si fise tehnice..etc) ; • Documentatii finale conforme cu executia /Documentatie As Built; - Asigurarea fabricarii/procurarii sau a reabilitarilor, a transportului, demontarii furniturii vechi si asigurarea montajului furniturii noii, efectuarea probelor tehnologice, a punerii in functiune si a instruirii personalului din partea beneficiarului pentru utilizarea corespunzatoare a instalatiilor reabilitate/fabricate; Lucrarile si serviciile conexe sunt detaliate in Proiectul Tehnic - cod R520220, completat de Caietul de Sarcini nr.88832/04.08.2022. Cuantumul aferent “Diverse si neprevazute”: Nu este cazul. Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari – in a 13 -a zi inainte de termenul limita stabilit prin Anuntul de participare pentru depunerea ofertelor. Se va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici in termenul limita enunutat anterior.
Internal identifier: 13267213/2023/V80471
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45247000 Construction work for dams, canals, irrigation channels and aqueducts
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Amenjarea hidroenergetica Vanatori face parte din amenajarea raului Bistrita pe sectorul Piatra Neamt – Bacau, fiind delimitata in amonte de amenajarea Piatra Neamt, iar in aval de amenajarea Roznov. Incepand de la CHE Piatra Neamt si pana la CHE Racova toate centralele sunt amplasate pe canal. In prezent la canalul de aducțiune sunt constatate urmatoarele: betoane degradate, fisuri, degradare etanșări, depuneri de sedimente, zone cu exfolieri mari, deplasări ale plăcilor, degradări ale radierului și pereelor, tasări și surpări ale bermei, alunecări versant mal stâng etc. Din datele rezultate, din urmarirea in exploatare in timp a constructiilor si a lucrarilor de interventie realizate pana in prezent, se constatata necesitatea executiei de lucrari pe intregul Canal de aductiune, la Camera de incarcare respectiv rosturile de etansare dintre ploturile camerei de incarcare s-au deteriorat in timp conducand la aparitia de infiltratii pe taluzul exterior al umpluturii camerei de incarcare. In completarea lucrarilor de constructii sunt necesare si lucrari de reabilitare a unor echipamente hidromecanice situate la priza de captare, camera de incarcare, nodul de presiune al CHE. A. Lucrari de constructii : a. refacerea integrala a pereului pe zona de variatie a nivelului apei in canal (308,25-306,6)mdM, prin rebetonarea placilor; b. remedierea fisurilor si/sau crapaturilor din placile pereului situate permanent sub nivelul minim al apei din canal; c. remedierea tuturor rosturilor situate permanent sub nivelul minim al apei din canal; d. remedierea zonelor cu concavitati ale canalului; e. remedierea crapaturilor din rambleul aductiunii; f. remedierea rosturilor verticale dintre ploturile camerei de incarcare; g. remedierea rosturilor si a placilor cu defecte ale camerei de incarcare. h. Consolidare versant mal stang de la km 6+700, pe o lungime de 500m; i. Realizarea de drumuri si platforme de acces pentru realizarea lucrarilor pe intreaga lungime; j. Realizarea aducerii la starea initiala a coronamentului si bermei digului si a terenurilor afectate de punerea in opera a lucrarilor de modernizare si punere in siguranta. B. Lucrari de reabilitare sau procurare a echipamentului hidromecanic aferent urmatoarelor 2 zone: 1. Echipament hidromecanic de la Priza de Captare a apei (denumita Reconstructia): a. fabricarea/achizitionarea si înlocuirea grătarelor verticale cu grătare orizontale; b. fabricarea/achiziționarea si instalarea mașinii de curățat grătare; 2. Echipament hidromecanic la Camera de Incarcare/Nodul de Presiune a centralei hidroelectrice: a. fabricarea/achizitionarea si înlocuirea grătarelor dese și reabilitarea mașinii de curățat grătare; b. reabilitarea batardourilor de la camera de incarcare; c. reabilitarea vanelor plane si a macaralei de actionare; d. reabilitarea vanei de fund și a stavilei cârlig, inclusiv a mecanismelor de acționare; e. fabricarea/achizitonarea si inlocuirea instalației de încălzire a ghidajelor vanei de fund și a stavilei descărcătorului. f. reabilitarea conductelor forțate; g. reabilitarea batardourilor de la aspiratoarele turbinelor; C. Servicii conexe: Pentru toate echipamentele care necesita fabricare/procurare sau reabilitare se vor asigura serviciile conexe. Prin servicii conexe se va intelege: - Asigurarea respectarii cerintelor Proiectului Tehnic - Volumul 2b (capitolul 3.1), privind elaborarea de catre contractor prin personal atestat a urmatoarelor documentatii tehnice: • Detalii de executie (proiect de executie, documentatie de montaj, documentatie privind ambalarea, transportul si depozitarea..etc); • Documentatii insotitoare a echipamentelor/instalatiilor( proiecte de fabrica ulterior fabricatiei cu valorile exact rezultate, instructiunile de exploatare si intretinere, instructiuni de probe si PIF, carti si fise tehnice..etc) ; • Documentatii finale conforme cu executia /Documentatie As Built; - Asigurarea fabricarii/procurarii sau a reabilitarilor, a transportului, demontarii furniturii vechi si asigurarea montajului furniturii noii, efectuarea probelor tehnologice, a punerii in functiune si a instruirii personalului din partea beneficiarului pentru utilizarea corespunzatoare a instalatiilor reabilitate/fabricate; Modul de estimare a pretului contractului: A) Lucrari de constructii privind punerea in siguranta si modernizarea canalului de aductiune: 52.371.050,00 lei fara TVA, din care C+M = 52.371.050,00 lei fara TVA Cap1.3. Amenajari pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala = 20.585,00 lei fara TVA Cap.4. Investitia de baza = 51.997.710,13 lei fara TVA - Canal de aductiune = 48.299.528,18 lei fara TVA - Stabilizare versant stang = 3.698.181,95 lei fara TVA Cap.5 .Organizare de santier = 352.754,87 lei fara TVA B) Lucrari privind reabilitarea echipamentelor /instalatiilor: 7.451.312,00 lei fara TVA, din care C+M: 3.388.550 lei fara TVA Valorile mentionate in subcapitolele detaliate la pct. A) si B) sunt considerate maximale si nu pot fi depasite. Entitatea contractanta solicita vizitarea amplasamentului pentru a evalua toate conditiile care ar putea influenta oferta.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45248000 Construction work for hydro-mechanical structures