245069-2021 - ResultRomania-Otopeni: Airport buildings construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii privind elaborarea proiectului de execuție (DTAC, DTOE, PT+DDE), inclusiv asigurarea asistenței tehnice de către proiectant pe perioada execuției lucrărilor și în perioada de garanție, precum și execuția lucrărilor de „Reabilitare și refuncționalizare a interioarelor clădirilor A, B și Rotondă de la Aeroportul Internațional București Băneasa – Aurel Vlaicu (AIBB-AV)”
Reference number: Anexa 15 a PAAS 2019
II.1.2.
Main CPV code
45213331 Airport buildings construction work
II.1.4.
Short description
Achizitia este sub forma unui singur contract de proiectare și lucrări privind „servicii privind elaborarea proiectului de execuție (DTAC, DTOE, PT + DDE), inclusiv asigurarea asistenței tehnice de către proiectant pe perioada execuției lucrărilor și în perioada de garanție, precum și execuția lucrărilor de „Reabilitare și refuncționalizare a interioarelor clădirilor A, B și Rotondă de la Aeroportul Internațional București Băneasa – Aurel Vlaicu (AIBB-AB)”, conform caietului de sarcini și respectiv scenariului aprobat nr. 1 din DALI.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor – 20.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare cel târziu în a 15-a zi calendaristica inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45300000 Building installation work, 71220000 Architectural design services, 71321000 Engineering design services for mechanical and electrical installations for buildings, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Achizitia este sub forma unui singur contract de proiectare și lucrări – denumită servicii privind elaborarea proiectului de execuție (DTAC, DTOE, PT+DDE), inclusiv asigurarea asistenței tehnice de către proiectant pe perioada execuției lucrărilor și în perioada de garanție, precum și execuția lucrărilor de „Reabilitare și refuncționalizare a interioarelor clădirilor A, B și Rotondă de la Aeroportul Internațional București Băneasa – Aurel Vlaicu (AIBB-AB)”, conform caietului de sarcini și respectiv scenariului aprobat nr. 1 din DALI.
Valoarea estimata a lucrarilor este de 55 554 376,29 RON, exclusiv TVA (la care se adauga cheltuielile diverse si neprevazute estimate la valoarea de 11 161 613,64 RON, exclusiv TVA) din care:
— 958 604,57 RON fără TVA – cheltuieli pentru elaborarea proiectului de execuție (DTAC, DTOE, PT + DDE), inclusiv asigurarea asistenței tehnice de către proiectant pe perioada execuției lucrărilor și în perioada de garanție;
— 53 927 265,29 RON fără TVA – cheltuieli cu investiția de bază, utilajele/echipamentele/dotările aferente, amenajarea terenului, asigurare/protecție utilități, precum și cheltuieli pentru darea în exploatare;
— 668 506,43 RON fără TVA – cheltuieli pentru organizare șantier.
Durata maximă de execuție a lucrărilor acceptată de entitatea contractantă este de 6 (șase) luni calendaristice, iar durata minima de garanție acordată lucrărilor de 60 (șaizeci) de luni calendaristice. In cadrul contractului vor fi mentionate specific durata de executie a lucrărilor, durata de garanție a lucrărilor, valabilitatea contractului.