246153-2019 - ResultRomania-Brașov: Road-surface painting work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Semnalizare rutieră pe orizontală şi verticală în municipiul Braşov”, atribuire acord-cadru, pe 4 ani
Reference number: 4384206/2019/119
II.1.2.
Main CPV code
45233221 Road-surface painting work
II.1.4.
Short description
Atribuirea acordului-cadru, pe 4 ani, pentru „Semnalizare rutieră pe orizontală şi verticală în municipiul Braşov”.
Valoarea maxima estimata a acordului-cadru pe durata celor 4 ani este 48 601 419,40 RON fara TVA.
Valoarea minimă estimată a acordului-cadru este de 42 442 957,52 RON fără TVA.
Valoarea minimă estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 9 806 098,88 RON fără TVA.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 12 933 692,35 RON fara TVA.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
„Semnalizare rutieră pe orizontală şi verticală în municipiul Braşov”.
— valoarea maximă estimată a acordului-cadru este de 48 601 419,40 RON fără TVA,
— valoarea minimă estimată a acordului-cadru este de 42 442 957,52 RON fără TVA,
— valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 12 933 692,35 RON fără TVA,
— valoarea minimă estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 9 806 098,88 RON fără TVA.
1) Cantităţile minime–maxime estimate a fi executate pe întreaga durată a acordului-cadru, respectiv în cadrul unui singur contract subsecvent, conform cu Anexa 1 din Documentația de atribuire;
2) Tip de acord-cadru: acord-cadru cu maximum 2 operatori economici;
3) Durata acordului-cadru este de 48 de luni;
6) Anual se vor încheia contracte subsecvente după cum urmează:
— în primul an se vor încheia contracte subsecvente între autoritatea contractanta şi executantul care a prezentat preţul cel mai mic în cadrul licitaţiei de atribuire a acordului-cadru,
— pentru ceilalţi 3 ani, anual se va relua competiţia cu semnatarii acordului-cadru, iar contractele subsecvente anuale se vor încheia cu executantul care a oferit prețul cel mai scăzut cel mai mic în urma reofertării pentru anul respectiv.
Obiectul reofertării va fi prețul unitar fără TVA pentru cantitățile necesare de servicii/produse/lucrări pentru contractul subsecvent ce urmeaza sa fie atribuit. Operatorilor economici li se vor fi transmite invitații la reofertare, cu cantitățile contractului subsecvent ce urmează a fi încheiate iar aceștia vor depune oferta de preț în termenul stabilit de autoritatea contractanta.