248372-2021 - ResultRomania-Mediaș: Construction work for gas pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Execuția conductei de transport gaze naturale Țărmul Mării Negre – Podişor (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică)
Reference number: 13068733 2018 A.20
II.1.2.
Main CPV code
45231220 Construction work for gas pipelines
II.1.4.
Short description
Execuția conductei de transport gaze naturale Țărmul Mării Negre – Podişor (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică).
Data-limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare în legatura cu documentatia de atribuire este a 20-a zi dinaintea datei-limita de depunere a ofertelor, conform prevederilor art. 173 Legea nr. 99/2016, modificată și completată de OUG 107/2017 pentru modificarea si completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizitiilor publice.
Termenul-limita în care entitatea contractanta va raspunde, în mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare conform prevederilor art. 172 alin. (2), coroborat cu art. 173 din Legea nr. 99/2016, modificată și completată de OUG 107/2017 pentru modificarea si completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizitiilor publice, este a 12-a zi dinaintea datei-limita de depunere a ofertelor.
Valoarea estimată totală a achiziției (execuție și proiectare de detaliu pentru automatizare și securizare conductă), fără valoarea aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute și fără sumele previzionate/rezerve de implementare este de 1 362 755 186,62 RON, fără TVA.
Valoarea estimată totală a achiziției (execuție și proiectare de detaliu pentru automatizare și securizare conductă) cu sumele previzionate/rezerve de implementare este de 1 567 168 464,61 RON, fără TVA.
Se propune includerea unei rezerve de implementare, care va fi preluată în draftul de contract, privind posibilitatea suplimentării cantitative a lucrărilor (cu decontarea cantităților real executate prin aplicarea prețurilor unitare din devizul ofertă întocmit de executant pe baza prețurilor din oferta inițială sau pe baza prețurilor de piață sau a prețurilor aferente unor activități/articole similare existente în contract), de până la 204 413 277,99 RON.
Situații care pot conduce la aplicarea clauzei de revizuire:
— ocolirea/subtraversarea de situri arheologice care nu au fost puse în evidență la momentul publicării anunțului de participare, iar soluția și timpul pentru descărcare arheologică afectează durata de execuție, dacă sunt necesare lucrări/echipamente/materiale/utilaje suplimentare (maximum 136 275 518,66 RON);
— la intersecție cu conducte (petrol, gaze, aducțiuni apă, rețele de irigații, alte utilități) identificate la faza de execuție (maximum 68 137 759,33 RON).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Conform proiectului tehnic publicat in documentatia de atribuire.