251256-2023 - ResultRomania-Craiova: Construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție lucrări pentru proiectul "Extinderea și modernizarea Aeroportului Internațional Craiova"
Reference number: 10300854.2021.003
II.1.2.
Main CPV code
45000000 Construction work
II.1.4.
Short description
În cadrul contractului se vor realiza: elaborarea unei documentații tehnice (DTAC, DTOE, PT, DDE și asistență tehnică din partea proiectantului) și execuția lucrărilor de construcții în vederea realizării obiectivului „EXTINDEREA ȘI MODERNIZAREA AEROPORTULUI INTERNAȚIONAL CRAIOVA”.
Descrierea achizitiei este disponibila în Caietul de sarcini din cadrul Documentației de atribuire și in documentația tehnică în faza Studiului de Fezabilitate anexata .
Activitățile ce se vor realiza în cadrul contractului sunt:
A. Servicii de Proiectare
 Faza I-a: Elaborare documentatIei DTAC, DTOE, documentație pentru avize și acorduri pentru obținerea AC inclusiv diligențele necesare;
 Faza II-a: Elaborare documentatIei tehnico-economice necesare execuției de lucrări (PT, DDE,), pentru realizarea și punerea în funcțiune a obiectivului de investiții „EXTINDEREA ȘI MODERNIZAREA AEROPORTULUI INTERNAȚIONAL CRAIOVA”.
Proiectul Tehnic de Executie va fi verificat, prin grija Antreprenorului, potrivit prevederilor legale, pentru cerinţele de calitate de specialişti - atestaţi de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor în condiţiile legii;
B. Servicii de Asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de executie a lucrarilor (inclusiv fazele determinante și modificări ale proiectului daca este cazul).
C. Executia lucrarilor pentru următoarele obiecte de investiții
Obiectul 1 – Terminal de pasageri
Obiectul 2 – Parcare, drumuri de acces și centrală fotovoltaică
Obiectul 3 – Amenajarea suprafetei nivelate a benzii pistei si amenajarea ariei de siguranta (RESA)
Obiectul 4 – Amenajarea suprafetei nivelate a benzii caii de rulare
Obiectul 5 – Asigurarea suprafetelor de protectie ingropate
Obiectul 6 – Gard perimetral de securitate
Obiectul 7 – Drumuri rutiere de acces si drumuri tehnologice
Obiectul 8 – Platforme antisuflu
Obiectul 9 – Puncte de acces si control
Obiectul10 – Poziție izolată de parcare pentru aeronave aflate în situații de criză, acte de intervenție ilicită (APRON 2)
Obiectul 11 – Platforma de degivrare aeronave APRON 3
Obiectul 12 – Platforma de imbarcare-debarcare APRON 4
Obiectul 13 – Cale de rulare Alfa (TWY A)
Obiectul 14 – Cale de rulare Foxtrot (TWY F)
Obiectul 15 – Platforma de intoarcere pe pista
Obiectul 16 – Suprafata deservire echipamente handling
Obiectul 17 – Mijloace aeroportuare, echipamente si sisteme de control securitate
Obiectul 18 – Centrala termica
Obiectul 19 – Post transformare
Obiectul 20 – Gospodarie de apa si incendiu
Obiectul 21 – Zona transfer pasageri
Termenul limita pana la care se pot solicita clarificari la documentatia de atribuire: cu 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, solicitarile de clarificari vor fi transmise in SICAP. Data limita de transmitere a raspunsului la clarificari: in a 11 a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. In situatia in care, operatorii economici solicita clarificari, acestea se transmit in mod exclusiv in SICAP in format electronic, semnate cu semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, entitatea contractanta urmand sa nu dea curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare. Orice raspuns la solicitarile de clarificari sau orice amendament emis de autioritatea contractanta va fi parte a Documentatiei de Atribuire si va fi comunicat tuturor celor interesati prin SICAP, utilizand interfata www.sicap-prod.e-licitatie.ro
Entitatatea contractantă menţionează că va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limită stabilit in Anuntul de participare.
La solicitarile adresate dupa acest termen limita stabilit, entitatea contractanta nu va raspunde.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45235100 Construction work for airports, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul presupune:
R.A. Aeroportul International Craiova a depus o cerere de finantare -Cod proiect:152444 in cadrul Programului Operational Infrastructura Mare - POIM in vederea obtinerii de fonduri nerambursabile pentru realizarea obiectivului de investitii "EXTINDEREA ȘI MODERNIZAREA AEROPORTULUI INTERNAȚIONAL CRAIOVA” .
Valoarea estimata a contractului este de 351.001.449,96 lei fără TVA defalcata astfel:
1 Proiectare- 8.307.215,64 lei fără TVA
2 Asistență tehnică - 1.096.662,13lei fără TVA
3 Total ( proiectare +asistența tehnică) -9.403.877,77 lei fără TVA
4 Execuție - 341.597.572,19 lei fără TVA
-Cheltuieli pentru obținerea și amenajarea terenului 417.931,77 lei fără TVA
-Cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor necesare obiectivului de investiţii 2.099.709,52 lei fără TVA
-Certificarea performanței energetice și audit energetic al clădirii) 22.300,00 lei fără TVA
-Construcții și instalații 262.082.786,49 lei fără TVA
-Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale 6.980.184,08 lei fără TVA
-Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj 38.955.749,54 lei fără TVA
- Dotari (pod mobil, banda bagaje, Cabine control pașapoarte, Automate control pașapoarte, Self service kiosk, Baggage drop,Ghișee check-in, Litere volumetrice, cabine fumat) 28.316.149,95 lei fara TVA
-Organizare de șantier 2.476.011,86 lei fără TVA
- Pregătirea personalului de exploatare 54.833,11lei fără TVA
-Probe tehnologice și teste 191.915,87 lei fără TVA
5 Total valoare estimată (3+4) 351.001.449,96 lei fără TVA