See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare si asistenta tehnica (documentatii avize, DTAC, POE, PTH, DDE, verificare tehnică de calitate a proiectelor) si executie lucrari pentru investitia “FINALIZARE PROIECTARE SI EXECUTIE PAVILION MUNICIPAL BACAU SI INTEGRAREA IN ANSAMBLUL MEDICAL AL SPITALULUI JUDETEAN DE URGENTA BACAU” – finantat prin PNRR /2022/C12/MS/I2./I2.1/I2.2 (r)
Description: Achizitorul, JUDEȚUL BACĂU - CONSILIUL JUDEȚEAN, prin intermediul aplicatiaie de finantare PNRR /2022/C12/MS/I2./I2.1/I2.2, a fost selectat pentru finantare cu prezentul obiectiv de investitii. Obiectivul proiectului finantat prin PNRR il reprezinta finalizarea executiei lucrarilor precum dotarea cu echipamente si aparatura medicala a Pavilionului Municipal, respectand cerintele de eficienta energetică NZEB+, in vederea integrarii acestuia in ansamblul medical al Spitalului Județean de Urgență Bacău. Obiectivul principal al proiectului este atingerea celor mai înalte standarde pentru creșterea calității serviciului medical și pentru garantarea confortul pacienților internați, având un consum cât mai mic de energie. Serviciile ce fac obiectul contractului vizat sunt: - Elaborarea DTAC - Documentatii tehnice pentru avize/acorduri/autorizatii - Elaborarea proiectului tehnic (PTh); - Elaborarea proiectului de organizare a executiei (D.T.O.E.) - Elaborarea detaliilor de executie (DDE); - Asistenta tehnica din partea proiectantului pe durata executiei lucrarilor Lucrarile de executie constau : - Reabilitarea termică și eficientizarea energetică a clădirii existente-conform auditului energetic; care sa respecte intru totul cerintele de eficienta energetica NZEB+, in vederea integrarii acestuia in ansamblul medical al Spitalului Judet ean de Urgent a Baca u” - Modificarea și adaptarea spațiilor interioare ale clădirii existente la specificul noilor funcțiuni conform studiului de complementaritate; - Realizarea unor sisteme de producere a energiei din surse regenerabile; - Realizarea lucrărilor de instalații cu rol de securitate la incendiu; - Realizarea lucrărilor de instalații de ventilare-climatizare (instalare-reabilitare-modernizare); - Realizarea lucrărilor de instalații sanitare de alimentare cu apă și canalizare; - Realizarea instalațiilor electrice interioare (reabilitare-modernizare); - Realizarea instalațiilor electrice de curenți slabi pentru detecție efracție, control acces, supraveghere video (TVCI), adresare publică; - Realizarea instalațiilor de automatizare (BMS) pentru controlul instalațiilor de ventilare climatizare în funcție de condițiile climatului interior al clădirii, controlul iluminatului, comutarea între sursele de energie (regenerabilă/convențională) controlul echipamentelor de producere a diferitelor tipuri de energie, controlul jaluzelelor (dacă este cazul) pentru micșorarea aporturilor de căldură pe timp de vară; - Sistemul de management energetic integrat pentru clădiri; Important: toate lucrarile si serviciile de mai sus trebuie facute cu respectarea obligatorie a urmatoarelor cerinte: - cerintele de eficienta energetică NZEB+ - cerintele DNSH ("Do no significant harm”), astfel cum este prevăzut la Articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852 privind instituirea unui cadru care să facilite - Documentatiile solicitate in cadrul serviciilor de proiectare sunt prevazute ca fiind obligatorii atat in cadrul certificatului de urbanism cat si potrivit prevederilor HG907/2016, Legii nr. 50/1991 si a Legii nr. 10/1995. - Obtinerea autorizatiei de construire nu intra in sarcina ofertantului. - liniile 4.5 - DOTARI, 4.6 - active necorporale- din devizul general nu face parte din obiectul prezentului caiet de sarcini, însă proiectantul are sarcina de a elabora fisele tehnice aferente dotarilor din cadrul proiectului. Operatorii economici vor putea solicita clarificari/informatii suplimentare privind documentatia de atribuire pana la termenul de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor astfel incat raspunsul autoritatii contractante sa fie transmis cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 5057580_pnrr_2
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45215120 Special medical building construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achizitorul, JUDEȚUL BACĂU - CONSILIUL JUDEȚEAN, prin intermediul aplicatiaie de finanțare PNRR /2022/C12/MS/I2./I2.1/I2.2, a fost selectat pentru finantare cu prezentul obiectiv de investitii. Obiectivul proiectului finantat prin PNRR il reprezinta finalizarea executiei lucrarilor precum dotarea cu echipamente si aparatura medicala a Pavilionului Municipal, respectand cerintele de eficienta energetică NZEB+, in vederea integrarii acestuia in ansamblul medical al Spitalului Județean de Urgență Bacău Obiectivul principal al proiectului este atingerea celor mai înalte standarde pentru creșterea calității serviciului medical și pentru garantarea confortul pacienților internați, având un consum cât mai mic de energie. Serviciile ce fac obiectul contractului vizat sunt: - Elaborarea DTAC - Documentatii tehnice pentru avize/acorduri/autorizatii - Elaborarea proiectului tehnic (PTh); - Elaborarea proiectului de organizare a executiei (D.T.O.E.) - Elaborarea detaliilor de executie (DDE); - Asistenta tehnica din partea proiectantului pe durata executiei lucrarilor Important: toate serviciile de mai sus trebuie facute cu respectarea obligatorie de 2 cerinte: - cerintele de eficienta energetică NZEB+ - cerintele DNSH ("Do no significant harm”), astfel cum este prevăzut la Articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852 privind instituirea unui cadru care să faciliteze investițiile durabile, inclusiv cele din 2020 Lucrarile de executie -lucrarile constau : - Reabilitarea termică și eficientizarea energetică a clădirii existente-conform auditului energetic; care sa respecte intru totul cerintele de eficienta energetica NZEB+, in vederea integrarii acestuia in ansamblul medical al Spitalului Judet ean de Urgent a Baca u” - Modificarea și adaptarea spațiilor interioare ale clădirii existente la specificul noilor funcțiuni conform studiului de complementaritate; - Realizarea unor sisteme de producere a energiei din surse regenerabile; - Realizarea lucrărilor de instalații cu rol de securitate la incendiu; - Realizarea lucrărilor de instalații de ventilare-climatizare (instalare-reabilitare-modernizare); - Realizarea lucrărilor de instalații sanitare de alimentare cu apă și canalizare; - Realizarea instalațiilor electrice interioare (reabilitare-modernizare); - Realizarea instalațiilor electrice de curenți slabi pentru detecție efracție, control acces, supraveghere video (TVCI), adresare publică; - Realizarea instalațiilor de automatizare (BMS) pentru controlul instalațiilor de ventilare climatizare în funcție de condițiile climatului interior al clădirii, controlul iluminatului, comutarea între sursele de energie (regenerabilă/convențională) controlul echipamentelor de producere a diferitelor tipuri de energie, controlul jaluzelelor (dacă este cazul) pentru micșorarea aporturilor de căldură pe timp de vară; - Sistemul de management energetic integrat pentru clădiri; Important: toate lucrarile de mai sus trebuie facute cu respectarea obligatorie de 2 cerinte: - cerintele de eficienta energetică NZEB+ - cerintele DNSH ("Do no significant harm”), astfel cum este prevăzut la Articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852 privind instituirea unui cadru care să faciliteze investițiile durabile, inclusiv cele din 2020 VALOAREA ESTIMATA A CONTRACTULUI ESTE FORMATA DIN: A. SERVICII Proiect Tehnic + detalii de executie 3.197.675,00 Documentatii tehnice in vederea obtinerii avizelor si autorizatiilor 39.356,00 Asistenta tehnica din partea proiectantului 78.712,00 Total servicii 3.315.743,00 B. LUCRARI DE CONSTRUCTII Amenajări pentru protecția mediului și aducerea la starea inițială 245.975,00 Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor 737.925,00 Constructii si instalatii 134.700.584,33 Montaj utilaje 14.694.641,74 Echipamente tehnologice si functionale cu montaj 24.114.983,96 Echipamente tehnologice si functionale FARA montaj 209.335,91 Lucrari de organizare a santierului -- Lucrări de construcții 147.585,00 Lucrari de organizare a santierului -- Cheltuieli conexe organizării șantierului 24.597,50 Cheltuieli pentru probe tehnologice si teste 68.873,00 Total lucrari 174.944.501,44 TOTAL VALOAREA ESTIMATA 178.260.244,44 NOTA: - Documentatiile solicitate in cadrul serviciilor de proiectare sunt prevazute ca fiind obligatorii atat in cadrul certificatului de urbanism cat si potrivit prevederilor HG907/2016, Legii nr. 50/1991 si a Legii nr. 10/1995. - Obtinerea autorizatiei de construire nu intra in sarcina ofertantului. - liniile 4.5 - DOTARI, 4.6 - active necorporale- din devizul general nu fac obiectul prezentei proceduri de achizitie publica, însă proiectantul are sarcina de a elabora fisele tehnice aferente dotarilor din cadrul proiectului. Operatorii economici vor putea solicita clarificari/informatii suplimentare privind documentatia de atribuire pana la termenul de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor astfel incat raspunsul autoritatii contractante sa fie transmis cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45453000 Overhaul and refurbishment work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services