See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Echipamente și aplicații informatice pentru identificarea și blocarea amenințărilor din spectrul wireless (IED), Investiția Dezvoltarea sistemelor de securitate pentru protecția spectrului guvernamental, finanțată prin Planul Național de Redresare si Reziliență
Description: Achizitia are ca obiect furnizarea de Echipamente și aplicații informatice pentru identificarea și blocarea amenințărilor din spectrul wireless (IED), asa cum acestea sunt prezentate in documentatia descriptiva a achizitiei, în vederea realizării Investiției Dezvoltarea sistemelor de securitate pentru protecția spectrului guvernamental, finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Achizitia se va materializa prin incheierea unui contract de furnizare cu un singur operator economic. Detalierea echipamentelor și aplicațiilor informatice pentru identificarea și blocarea amenințărilor din spectrul wireless (IED), este prezentata în Documentatia descriptiva. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a candidaturii (etapa 1): 15 zile de la publicarea anuntului de participare. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 9- a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunere a candidaturii (etapa 1). Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunerea ofertelor (etapa 2): 15 zile de la primirea invitatiei de depunere a ofertelor, respectiv accesul la documentatia de atribuire. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 9- a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor (etapa 2). Termenul de răspuns la clarificări a fost stabilit astfel încât operatorii economici sa aibă o perioada adecvata pentru analizarea documentației de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. Nota: Clarificările transmise după acest termen de 15 zile anterior datei limita vor fi luate în considerare doar în măsura în care autoritatea contractantă apreciază că formularea răspunsului la aceste solicitări este în interesul derulării în condiții bune a procedurii de atribuire.
Internal identifier: 28072023/4283635/PNRR
Type of procedure: Competitive tendering (article 5(3) of Regulation 1370/2007)
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34999000 Signal generators, aerial signal splitters and electroplating machines
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Echipamentele care fac obiectul achiziției vizează consolidarea capabilităților de prevenire, identificare și înlaturare a amenințărilor de securitate, generate de mijloacele explozive improvizate, pe timpul misiunilor executate la nivelul Serviciului de Protecție și Pază. Achiziția se va materializa prin încheierea unui contract de furnizare pentru o perioada de 14 luni cu operatorul economic clasat pe primul loc. Cantitățile de echipamente care se vor achiziționa in baza contractului sunt: 1. Sistem mobil de identificare si neutralizare a amenintarilor de tipul dispozitivelor de initiere de la distanta a mijloacelor explozive improvizate - 2 cpl.; 2. Sistem portabil de identificare si neutralizare a amenintarilor de tipul dispozitivelor de initiere de la distanta a mijloacelor explozive improvizate - 2 cpl. Detalierea echipamentelor și aplicațiilor informatice este prezentata în Documentatia descriptiva.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34144000 Special-purpose motor vehicles, 80600000 Training services in defence and security materials