253973-2023 - ResultRomania-Buzău: Sewage work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CL 4 Retele de canalizare in localitatile: Cislau, Barasti, Scarisoara, Gura Bascei, Puiestii de Jos, Nicolesti, Dascalesti, Lunca Jaristei, Muscelusa, Casoca si Coltu Pietrii. Statii de epurare ape uzate Cislau, Puiesti si Coltu Pietrii si bazin de retentie in incinta SEAU Ramnicu Sarat
Reference number: CL 4 POIM
II.1.2.
Main CPV code
45232420 Sewage work
II.1.4.
Short description
Contractul implica activitati de proiectare si executie pentru:
- Contractul implica activitati de proiectare si executie pentru:
- Obiect 1.1 – Retele de canalizare in localitatea Cislau
- Obiect 1.2 – Retele de canalizare in localitatea Barasti
- Obiect 1.3 – Retele de canalizare in localitatea Scarisoara
- Obiect 1.4 – Retele de canalizare in localitatea Gura Bascei
- Obiect 2.1 – Retele de canalizare in localitatea Puiestii de Jos
- Obiect 2.2 – Retele de canalizare in localitatea Nicolesti
- Obiect 2.3 – Retele de canalizare in localitatea Dascalesti
- Obiect 3.1 – Retele de canalizare in localitatea Lunca Jaristei
- Obiect 3.2 – Retele de canalizare in localitatea Muscelusa
- Obiect 3.3 – Retele de canalizare in localitatea Casoca
- Obiect 3.4 – Retele de canalizare in localitatea Coltu Pietrii
- Obiect 4.1 – Statie de epurare ape uzate Cislau
- Obiect 5.1 – Statie de epurare ape uzate Puiesti
- Obiect 6.1 – Statie de epurare ape uzate Coltu Pietrii
- Obiect 7.1 – Bazin de retentie in incinta SEAU Ramnicu Sarat Activitatile contractului includ:
a) Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat pentru retele de canalizare noi si statie de epurare. Proiectul va include printre altele toate documentele necesare (dupa cum ar fi expertize, memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie.
b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei .
c) Lucrari de constructie.
d) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice.
e) Furnizarea si montarea de echipamente de laborator
f) Testare si punere in functiune.
g) Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si asigurarea integrarii echipamentelor din camp in SCADA local si transmiterea datelor in SCADA.
h) Monitorizarea functionarii lucrarilor si acordarea de asistenta/ consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar.
i) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de minim 1095 zile.
j) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.
Valoarea estimata a achizitiei sectoriale este de 116.322.589 lei ( valoare fata T.V.A). Valoarea estimată a contractului nu include “cheltuieli diverse și neprevăzute”. Suma aferenta procentului de diverse si neprevazute, astfel cum acestea au fost definite in Devizul General este de 11.310.832 lei si nu este cuprinsa in valoarea estimata a contractului sectorial.
Numarul de zile până la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 36 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare, in a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de operatorii economici cu 36 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31120000 Generators, 39300000 Miscellaneous equipment, 42961200 Scada or equivalent system, 45000000 Construction work, 45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul de lucrari cuprinde proiectare si executie pentru:
Sector 1: UAT Cislau – Retele de canalizare in localitatile Cislau, Barasti, Scarisoara, Gura Bascei:
Obiect 1.1: Retele de canalizare in localitatea Cislau
- Extindere retea de canalizare ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 9.030 m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 477 buc;
- Statii de pompare a apelor uzate – 4 buc;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90 mm, L = 1.415 m;
- Retehnologizare statie de pompare apa uzata existenta – 3 bucati;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare - 263 bucati;
- Integrarea noilor obiecte propuse in sistemul SCADA.
Obiect 1.2: Retele de canalizare in localitatea Barasti
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 4.544 m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 209 bucati;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare – 130 bucati;
Obiect 1.3: Retele de canalizare in localitatea Scarisoara
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 5.336 m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 255 bucati;
- Statii de pompare a apelor uzate – 3 bucati;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90 mm, L = 1.376 m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare - 164 bucati;
Obiect 1.4: Retele de canalizare in localitatea Gura Bascei
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 3.708m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 97 bucati;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90mm, L = 879 m; De 110mm, L = 335 m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare - 101 bucati;
Sector 2: UAT Puiesti – Retele de canalizare in localitatile Puiestii de Jos, Nicolesti, Dascalesti:
Obiect 2.1 – Retele de canalizare in localitatea Puiestii de Jos
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 15.582m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare – 485 bucati;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90mm,L = 1.260 m;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 125mm, L = 380 m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 584 bucati;
Obiect 2.2: Retele de canalizare in localitatea Nicolesti
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 13.326 m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare – 443 bucati;
- Statii de pompare a apelor uzate – 4 bucati;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90mm, L = 9 m;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 125mm, L = 409 m;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De160mm, L = 31 m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 425 bucati;
Obiect 2.3: Retele de canalizare in localitatea Dascalesti
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L = 12.282 m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare – 373 bucati;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90mm, L = 871 m;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De180mm, L = 4 m;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De200mm, L = 285 m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 492 bucati;
Sector 3: UAT Siriu – Retele de canalizare in localitatile Lunca Jaristei, Muscelusa, Casoca si Coltu Pietrii:
Obiect 3.1 – Retele de canalizare in localitatea Lunca Jaristei
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L = 8.559 m;
- Racorduri noi la consumatori,realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 280 bucati;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90 mm, L = 483 m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare - 243 bucati;
Obiect 3.2 – Retele de canalizare in localitatea Muscelusa
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 4.784m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm –190 bucati;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare - 136 bucati;
Obiect 3.3 – Retele de canalizare in localitatea Casoca
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, Dn 250 mm, L= 1.710m;
- Racorduri noi la consumatori, realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 112 bucati;
- Statie de pompare a apelor uzate – 1 bucata;
- Conducta de refulare aferenta statiei de pompare, din PEID, PN 6, De 90 mm, L = 41 m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare - 48 bucati;
Obiect 3.4 – Retele de canalizare in localitatea Coltu Pietrii
- Retea de canalizare noua, ape uzate menajere, cu conducte dinPVC, SN8 , Dn 250 mm, L= 1.866 m;
- Racorduri noi la consumatori,realizate din conducte din PVC, Dn 160 mm – 105 bucati;
- Statii de pompare a apelor uzate – 2 bucati;
- Conducte de refulare aferente statiilor de pompare, din PEID, PN 6, De 90-125 mm, L = 1.321m;
- Camine de vizitare aferente retelei de canalizare - 68 bucati;
Sector 4: UAT Cislau – Statie de epurare ape uzate Cislau (extindere SEAU existenta):
Obiect 4.1 – Statie de epurare ape uzate Cislau.
- Capacitatea statiei va fi de 3.886 LE. Apa epurata va fi deversata in Paraul Barasca.
Sector 5: UAT Puiesti – Statie de epurare ape uzate Puiesti:
Obiect 5.1 – Statie de epurare ape uzate Puiesti (Dascalesti)
- Capacitatea statiei va fi de 3.302 LE. Apa epurata va fi deversata in raul Ramnicu Sarat.
Sector 6: UAT Siriu – Statie de epurare ape uzate Coltu Pietrii:
Obiect 6.1 – Statie de epurare ape uzate Coltu Pietrii
- Capacitatea statiei va fi de 3.056 LE. Apa epurata va fi deversata in raul Buzau.
Sector 7: UAT Ramnicu Sarat – Bazin de retentie in incinta SEAU Ramnicu Sarat:
Obiect 7.1 – Bazin de retentie in incinta SEAU Ramnicu Sarat
- Volumul bazinului de retentie , V util = 3.700 mc.
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati:
- Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice.
- Furnizarea si montarea de echipamente de laborator
- Testare si punere in functiune.
- Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional.
- Monitorizarea functionarii lucrarilor si acordarea de asistenta/ consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar.
- Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de minim 1095 zile.
- Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.