See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de management de proiect, asistenţă tehnică, consultanţă şi formare a personalului, necesare pentru pregătirea şi implementarea Proiectului de Retehnologizare a Unităţii 1 de la CNE Cernavodă CR 36941
Description: Achiziția are ca obiect Servicii de management de proiect, asistenţă tehnică, consultanţă şi formare a personalului, necesare pentru pregătirea şi implementarea Proiectului de Retehnologizare a Unităţii 1 de la CNE Cernavodă, in baza unui acord cadru pe o perioada de 84 luni. Vor putea face obiectul negocierilor următoarele elemente: - Cerințele din Documentația Descriptivă prevazute la cap. 5.1, subpct. g) si h); cap. 6.1 subpct. (2); cap. 6.4, cap. 7, cap. 18, cap. 20.1; - Cerințele din Specificația Tehnică (Anexa A la Documentația Descriptivă) prevăzute la cap. 5; - Clauzele contractuale asociate elementelor de mai sus, dupa caz; - Propunerea financiară preliminară. Negocierile se vor derula cu respectarea prevederilor art. 81 alin. (3) din HG nr. 394/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit carora „Scopul negocierilor este de a îmbunătăţi ofertele iniţial depuse de participanţii la negocieri şi de adaptare a acestora la condiţiile concrete în care se va derula contractul de achiziţie sectorială/acordul-cadru care urmează a fi atribuit. Negocierile pot viza orice elemente de natură financiară, tehnică sau contractuală, cu condiţia să nu se afecteze prevederile art. 98 alin. (2) din Lege, în sensul reducerii la un nivel inferior a cerinţelor minime stabilite explicit de entitatea contractantă sau schimbării modului în care s-au definit, în cadrul documentaţiei de atribuire, criteriul de atribuire şi/sau factorii de evaluare.” Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari transmise de operatorii economici interesati vor fi formulate obligatoriu in limba romana, sau, dupa caz, in limba engleza insotite obligatoriu de traducerea in limba romana. Entitatea contractanta va raspunde numai solicitarilor de clarificari care respecta cerintele de mai sus si care au fost adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
Internal identifier: 10874881/2023/420.01
Type of procedure: Competitive tendering (article 5(3) of Regulation 1370/2007)
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79421000 Project-management services other than for construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: In cadrul serviciilor solicitate, Prestatorul va asigura personal extern de conducere, coordonare si executie, format dintr-un Director de Proiect si o echipa de experti care, cu suportul personalului Directiei de Retehnologizare pus la dispozitie de catre Achizitor, va asigura indeplinirea urmatoarelor roluri: A. Managementul proiectului Retehnologizare Unitate 1, pentru implementarea Fazei 2 a Proiectului; B. Managementul proiectului Retehnologizare Unitate 1, pentru implementarea Fazei 3 a Proiectului; C. Asistenta tehnica si consultanta in vederea semnarii contractelor de executie aferente Proiectului; D. Verificarea, acceptarea si aprobarea documentatiei de proiectare obtinuta din contractele cu terti (pachetele de lucrari), gestionarea configuratiei de proiectare si actualizarea documentatiei de proiect, prin exercitarea rolului de Autoritate de Proiectare (delegata de la Entitatea Contractanta) pentru proiect (inclusiv aprobarea dispozitiilor de santier sau a solutionarilor rapoartelor de neconformitate propuse de antreprenorul principal din contractele EPC); E. Urmarirea din punct de vedere cantitativ si calitativ a lucrarilor de constructii-montaj executate de terti, pentru confirmarea respectarii cerintelor tehnice si de calitate din contractele de executie, atat in Faza 2, cat si in Faza 3 a Proiectului, inclusiv confirmarea la plata a facturilor; F. Organizarea si gestionarea transferului (turn-over T/O) sistemelor, structurilor și componentelor (SSC) de la Entitatea Contractantă (Divizia Operare CNE) catre contractorul EPC și invers, in conformitate cu procedurile agreate de CNCAN (Procedurile de T/O (turn-over) se vor desfasura in Faza 3 a proiectului); G. Organizarea si coordonarea punerii in functiune in vederea redarii in exploatare a centralei dupa retehnologizare (elaborarea planului si a procedurilor de punere in functiune, coordonarea implementarii planului de punere in functiune aprobat de CNCAN, coordonarea actualizarii documentatiei de exploatare, astfel incat la finalizarea punerii in functiune, centrala sa poata fi predata la CNE Cernavoda pentru reintrarea in exploatarea comerciala); H. Elaborarea si punerea in practica a unor programe de dezvoltare individuala a personalului de conducere din structura organizatorica de management a Proiectului pus la dispozitie de CNE Cernavoda, cu inregistrarea si raportarea rezultatelor; I. Elaborarea suportului procedural si de guvernanta necesar indeplinirii rolurilor de la pct. A la H, in conformitate cu cele mai bune practici de lucru demonstrate in industria nucleara CANDU si aliniate la cerintele de management integrat a proiectelor complexe aplicabile domeniului nuclear. In vederea prestarii serviciilor Prestatorul va asigura urmatoarele categorii de personal: I. Director de Proiect Retehnologizare U1; II. Directori: Director Management de Proiect, Controlul Planificarii si Bugetului Retehnologizare U1 si Director Inginerie Retehnologizare U1); III. Manageri (echivalent Inginer Şef); IV. Specialisti in domenii specifice; V. Superintendent/Specialist (echivalent Şef Serviciu); VI. Personal de asistență in proiect (coordonator de proiect, administrator de proiect etc.). Cei trei Directori mentionati mai sus sunt considerati experti cheie avand in vedere ca activitatea desfasurata de acestia in cadrul contractului are un impact major in indeplinirea scopului intregului contract. Pe perioada acordului cadru se estimeaza a fi necesar un numar minim de 24 de experti respectiv un numar maxim de 50 de experti. Prin achizitionarea serviciilor din prezenta, Entitatea Contractanta urmareste asigurarea unei structuri organizatorice optime de management de proiect, capabila sa asigure implementarea cu succes a Proiectului de Retehnologizare a Unitatii 1 CNE Cernavoda, denumita Organizatia de Management a Proiectului (Project Management Organization - PMO). Responsabilitatile principale ale Prestatorului, ale expertilor Prestatorului, precum si cele ale organizatiei Achizitorului, detalierea activităților solicitate și caracteristicile tehnice și de performanță (minime) ale serviciilor se regăsesc în Documentatia Descriptiva CR#36941 rev. 0 si Specificatia Tehnica din Anexa A la Documentatia Descriptiva.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71244000 Calculation of costs, monitoring of costs, 71340000 Integrated engineering services, 71356200 Technical assistance services, 71541000 Construction project management services, 79421100 Project-supervision services other than for construction work, 79933000 Design support services, 79994000 Contract administration services, 80500000 Training services